Australian Open. Begu şi Niculescu s-au calificat în optimi la proba de dublu

61935309
Getty

O nouă victorie a tenismenelor noastre, la Melbourne.

Perechea formată din jucătoarele române de tenis Irina Begu şi Monica Niculescu s-a calificat, vineri, la Melbourne, în optimile de finală ale probei feminine de dublu din cadrul turneului Australian Open, după 3-6, 6-3, 7-5 cu australiencele Jessica Moore/Ellen Perez.

Begu şi Niculescu au câştigat după două ore şi 8 minute, revenind în decisiv de la 4-5.

La ediţia de anul trecut ambele românce au pierdut în primul tur la dublu, în perechi diferite.

Irina şi Monica şi-au asigurat un cec de 45.000 de dolari australieni şi 240 de puncte WTA la dublu, iar în turul următor vor juca împotriva câştigătoarelor din meciul Nadia Kicenok (Ucraina)/Anastasia Rodionova (Australia) - Kristyna Pliskova (Cehia)/Dona Vekic (Croaţia).

În schimb, Raluca Olaru şi ucraineanca Olga Savciuk au fost învinse cu 6-2, 6-2 de cehoaicele Lucie Safarova/Barbora Strycova, favoritele numărul patru. Perechea româno-ucraineană, care şi-a egalat rezultatul de anul trecut, va primi 22.500 dolari şi 130 de puncte WTA. Safarova a cucerit titlul la Melbourne în 2017, alături de americanca Bethanie Mattek-Sands.

Safarova şi Strycova vor juca în optimi cu învingătoarele dintre perechea româno-braziliană Sorana Cîrstea/Beatriz Haddad Maia şi cuplul Alicja Rosolska (Polonia)/Abigail Spears (SUA/N. 15).

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
Federațiile din Anglia și Țările de Jos au cerut reformarea FIFA și l-au criticat pe Infantino

Federațiile de Fotbal din Anglia și Țările de Jos cer o revizuire completă a FIFA și confirmă că forul mondial a pierdut încrederea asociațiilor componente.

Neconvocat în lotul Angliei pentru Cupa Mondială, Cole Palmer a urmărit competiția de la distanță: „Am adormit”

Nefiind selectat în lotul Angliei pentru Cupa Mondială din 2026, Cole Palmer a urmărit competiția de la distanță.

România a cucerit patru medalii, dintre care două de aur, în prima zi a finalelor Europenelor de canotaj de la Varese

România a cucerit patru medalii, dintre care două de aur, una de argint și una de bronz, sâmbătă, în prima zi a finalelor Campionatelor Europene de canotaj de la Varese (Italia).

Recomandări
Nivelul Dunării scade îngrijorător. Armata va detona o stâncă pentru a devia cursul apei spre centrala de la Cernavodă

Operațiuni urgente pe Dunăre. Reprezentanții Armatei au făcut măsurători, iar duminică, 02 august, vor detona o stâncă pentru a devia cursul apei spre centrala de la Cernavodă.

Guvernul cere reducerea consumului de energie. România încearcă să evite importurile mari în următoarea perioadă

Guvernul caută soluții pentru ca România să importe cât mai puțină energie electrică în următoarea lună. Instituțiile de stat vor fi obligate să reducă din consum, iar cele private sunt îndemnate să își mute activitățile din orele de vârf.

La următoarea evaluare este posibil ca România să nu mai scape de retrogradarea la ”junk”. Acum am evitat la limită

România a evitat, pentru moment, retrogradarea în categoria statelor nerecomandate pentru investiții. Agenția de evaluare financiară Fitch ne-a păstrat ratingul de țară.