Vedetele ajuta copiii sa mearga la scoala in campania 'Scoala te face mare'

×
Publicitate

Asociatia Ovidiu Rom a lansat la Cinema Pro cea de-a doua etapa a campaniei 'Scoala te face mare'. Programul a inceput anul trecut si incearca sa convinga familiile fara posibilitati materiale sa isi inscrie copiii la scoala sau la gradinita.

Orice copil, indiferent din ce familie provine are dreptul la educatie. Acesta este mesajul principal al campaniei celor de la "Ovidiu Rom".

In sprijinul celor mici vine si regizorul Cristian Mungiu, care a conceput patru spoturi cu un mesaj puternic. "Nimeni nu poate trece indiferent pe langa acesti copii care nu au avut sansa sa se nasca intr-un mediu mai fericit". Lui i se alatura si alti artisti cunoscuti.

Exista si azi cartiere in Capitala in care oamenii traiesc fara apa curenta sau canalizare. Scoala asadar este ultimul lucru la care se gandesc parintii.

Si actorul american Ethan Hawke s-a aratat impresionat de soarta romanilor defavorizati. Asa ca a trimis un mesaj de pe platorurile de filmare de la Paris.

Daca si dumneavoastra stiti ca un copil nu merge la gradinita sau la scoala sunati la 021. 308. 20. 35

Articol recomandat de sport.ro
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Citește și...
Legile europene impun magazinelor din România să asigure produse reîncărcabile. Poți economisi aproape jumătate din preț

Produsele reîncărcabile își fac loc în magazine. Clientul păstrează recipientul și cumpără doar rezerva, care de obicei costă mai puțin. De la detergenți și săpun lichid, până la șampoane, cosmetice și parfumuri, tot mai multe produse se vând așa. 

Aproape 400 de primării au primit 41 milioane de euro pentru incluziune socială: servicii sociale, medicale şi educaţionale

Primele aproape 400 de primării rurale au primit avansurile în valoare de peste 41,2 milioane de euro pentru demararea activităţilor în vederea implementării celui mai mare proiect european de incluziune socială, SCI2000.

2000 de oameni au participat la ”Iași Pride”. Preot: ”Aia nu este iubire, Doamne iartă-mă. Iubirea este între soț și soție”

În jur de 2000 de persoane au participat, sâmbătă, la Iași Pride, paradă aflată la cea de-a șasea ediție. Tinerii au traversat centrul orașului și au cerut respect, siguranță și drepturi egale pentru comunitatea LGBT.

Recomandări
După triumful de la Cannes, filmul „Fjord” al lui Cristian Mungiu intră în cursa pentru Premiile Oscar. Costurile sunt uriașe

După succesul de la Cannes, filmul „Fjord”, regizat de Cristian Mungiu, face un pas important spre Oscar. 

MAE, atenţionare de călătorie pentru Italia. Restricţii temporare pe Aeroportul Catania pe fondul erupţiei vulcanului Etna

Ministerul Afacerilor Externe a emis o atenţionare de călătorie pentru românii care se află sau intenţionează să ajungă în Sicilia, după impunerea unor restricţii de trafic aerian pe Aeroportul din Catania, din cauza activităţii vulcanului Etna.

Bricul Mircea a făcut senzație la parada de Ziua Americii, în New York. ”A fost incredibil!”

Bricul istoric Mircea a participat cu succes la parada organizată de Ziua Americii în New York. Velierul de epocă a putut fi admirat pe râul Hudson timp de 4 ore și poate fi vizitat în Brooklyn până marți.