Taximetristii au blocat centrul Capitalei, suparati pe colegii din Ilfov

×
Publicitate

Blocaj in centrul Bucurestiului, dupa ce sute de taximetristi s-au instalat in Piata Constitutiei, ca sa reclame concurenta neloiala a colegilor din Ilfov.

Acestia merg cu tarife sub cele practicate de firmele din Capitala si astfel, oamenii ii aleg pe ei, desi soferii din provincie nu au autorizatie ca sa circule in acest oras.

Pe de alta parte, au fost si voci care au sustinut ca in spatele miscarii, stau de fapt patronii marilor companii, care au interese serioase.

Peste 500 de taximetristi din 9.000, cati sunt in Capitala, anunta ca au pornit lupta impotriva pirateriei. In prima faza, au blocat centrul orasului, ca sa atraga atentia asupra acelor firme de taximetrie care desi sunt autorizate doar pentru Ilfov, iau comenzi si in Bucuresti.

Interesant este insa altceva. Multi dintre protestatari sustin ca ar fi fost fortati de patroni sa vocifereze in Piata Constitutiei, in loc sa iasa in trafic si sa ia comenzi. Pe scurt, oamenii au fost sfatuiti sa mearga la miting. Oricum, sunt suparati ca cei 4.500 de taximetristii din Ilfov merg cu tarife mult sub piata.

Pe de alta parte, in ultima luna, inspectorii au controlat aproape 4.700 de autovehicule si au intocmit 1.600 de procese verbale. Amenzile au depasit 1,4 milioane lei, iar taximetristii se simt vanati de autoritati.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
Mesajul primăriei Ghimbav, după încheierea festivalului Rockstadt 2026: ”Zona a rămas mai curată decât după alte manifestări”

Primarul orașului Ghimbav, Ionel Fliundra, și-a cerut scuze locuitorilor, sâmbătă, după încheierea festivalului Rockstadt Extrem Fest, care a avut loc în perioada 27 iulie - 01 august 2026.

Electrica, apel public la reducerea consumului de energie. ”O familie poate stinge un bec. O fabrică poate muta un munte”

Șeful companiei publice Electrica face un apel public fără precedent pentru reducerea consumului de energie în această perioadă. CEO-ul societății la care statul este acționar majoritar cere industriei să-și modifice programul de producție.

Premiul la Loto 5/40 merge din nou la Galați, locul din România cu cei mai mulți câștigători la loto. Ce averi s-au dat aici

Marele premiu la ultima tragere Loto 5/40, de un milion de lei, a fost câștigat pe un bilet jucat în Galați. Se continuă astfel o istorie incredibilă a câștigurilor loto din acest județ, cu o valoare totală de 50 de milioane de euro în ultimii ani.

Recomandări
Operațiuni speciale pe Dunăre. VIDEO: Armata a detonat o stâncă, pentru a devia cursul apei spre centrala de la Cernavodă

Reprezentanții Armatei au făcut măsurători, iar astăzi, 02 august, au detonat o stâncă, pentru a devia cursul apei spre centrala de la Cernavodă. Ulterior, vor fi scufundate controlat patru barje încărcate cu piatră, pentru a debloca brațul Bala. 

ANM a emis cod roșu de caniculă în trei județe din România. Temperaturile ajung la 40 de grade. HARTĂ

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o avertizare Cod roşu de căldură intensă şi temperaturi extreme, care va afecta, în următoarele 24 de ore, trei judeţe.

RO-Alert în județul Tulcea. O țintă aeriană, detectată în apropierea frontierei fluviale cu Ucraina

O ţintă aeriană a fost detectată, duminică dimineaţă, de radarele Ministerului Apărării Naţionale (MApN), în apropierea frontierei fluviale cu Ucraina, fiind emis un mesaj RO-Alert pentru judeţul Tulcea.