Spectacole de teatru anulate pentru că actorii nevaccinaţi nu mai au acces în instituție

62218378
Shutterstock

Două spectacole de teatru din Mureș au fost anulate din cauza actorilor nevaccinați, aceștia neavând voie să intre în instituții.

Astfel, compania "Liviu Rebreanu" a Teatrului Naţional din Târgu Mureş a anunţat, marţi, anularea a două spectacole după ce unii actori au ales să nu se vaccineze împotriva SARS-CoV-2, iar Compania "Tompa Miklos" urmează să amâne un alt spectacol, ca urmare a nevaccinării a doi colaboratori.

Directorul Teatrului Naţional Târgu Mureş, Attila Gasparik, a declarat că există o hotărâre a Consiliului de Administraţie al instituţiei teatrale care prevede că, în momentul în care în oraş se atinge pragul de incidenţă de 6 infectări cu SARS-CoV-2 la 1.000 de locuitori, pot intra în clădire doar persoanele vaccinate.

"Mai sunt actori care nu sunt vaccinaţi şi este un vid legislativ pe care nu îl putem pune în aplicare. Nu ştim ce se poate face fiindcă nimeni nu ne explică. Avem o legislaţie care scrie foarte clar că trebuie să fie vaccinaţi cei care participă la spectacole şi, discutând cu mai multe teatre din ţară, aproape nimeni nu aplică şi pe angajaţi acest lucru. Nu poţi să ai dublă măsură la acelaşi eveniment (...) Toată lumea trebuie să fie vaccinată, dar nu putem obliga pe nimeni. Şi atunci eu ce fac? Consiliul de Administraţie a Teatrului Naţional Târgu Mureş a decis că după trecerea la pragul de 6 la mie pot intra în instituţie doar cei care sunt vaccinaţi. Cei care nu sunt vaccinaţi, nu pot intra. Cu spectacolele încercăm să convingem oamenii şi, în clipa în care nu se poate, trebuie să reprogramăm spectacolele. Spectacolele vor fi amânate, suspendate şi toată lumea suportă consecinţele. Dar problema cea mai mare acum urmează, ce facem cu cei care sunt colaboratori, nu sunt angajaţii tăi? Avem un spectacol la secţia maghiară în care joacă doi elevi care nu sunt vaccinaţi, nu au dreptul să intre şi spectacolul se va suspenda săptămâna viitoare", a declarat Attila Gasparik.

Directorul Teatrului Naţional Târgu Mureş a spus că, din păcate, în România nu există o comisie interministerială, în Ministerul Culturii şi Ministerul Sănătăţii, în care anumite probleme specifice, cum este şi aceasta, să fie discutate.

Gasparik a precizat că în Germania există o astfel de comisie care răspunde la întrebări specifice adresate de instituţiile de cultură.

Compania "Liviu Rebreanu" a Teatrului Naţional Târgu Mureş a anunţat, marţi, că reprezentaţiile spectacolelor "Trădare", programat marţi, şi "Constantin", programat miercuri, se anulează, dar că biletele vândute rămân valabile pentru alte reprezentaţii până la finalul acestei stagiuni, dacă spectatorii nu solicită rambursarea contravalorii acestora.

Articol recomandat de sport.ro
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
Citește și...
Fântânile din gospodării sunt legale, iar apa lor este gratuită. Precizări oficiale după un fake news incredibil

Oamenii își pot construi fântâni în gospodării, iar apa lor este gratuită, fără ca activitatea legată de respectivele puțuri să reprezinte vreo infracțiune, precizează Apele Române. Reacția vine după un fake news aberant propagat pe rețelele sociale. 

Proiectul noii lege a salarizării. Cu cât se majorează salariul în funcție de gradațiile pentru vechimea în muncă

Proiectul legii salarizării prevede şase gradaţii pentru vechimea în muncă iar majorările salariului de bază/indemnizaţiei de încadrare vor fi cuprinse între 2,5% pentru cei cu peste 15 ani vechime şi 7,5% pentru vechime între 3 şi 5 ani.

Ce trebuie să faci dacă ajungi în pericol în timpul unei curse de ride-sharing. Aplicațiile au funcții de care puțini știu

Tot mai multe curse de ride-sharing sunt în atenția polițiștilor. Au fost raportate injurii și amenințări, dar s-a ajuns și până la violență fizică ori distrugerea mașinii. Iar victime, spun autoritățile, sunt atât pasagerii, cât și șoferii. 

Recomandări
Popularitatea lui Trump, la cel mai scăzut nivel. Televiziunile nu-i mai difuzează discursurile. ”Încearcă să fure alegerile”

China a respins vehement acuzațiile președintelui american Donald Trump, potrivit căruia Beijingul s-ar fi amestecat în alegerile din 2020, în favoarea lui Joe Biden.

Nadia Comăneci, la 50 de ani de la primul 10: „Nu m-a schimbat ca om, dar mi-a arătat că pot face chiar mai mult”. FOTO

Fosta mare gimnastă Nadia Comăneci a declarat, într-un interviu acordat AGERPRES la 50 de ani de la primul 10 din istorie, că nota maximă obținută la Jocurile Olimpice de la Montreal nu i-a schimbat viața, ci i-a arătat că își poate depăși limitele.

”Monstru” descoperit în Dunăre, la Galați. Cel mai mic debit din ultimii 30 de ani, probabil din cauza țărilor din amonte

Cu Dunărea la cel mai mic debit din ultimii 30 de ani, în Galați se caută soluții pentru situația în care nu vom mai putea să luăm apă din fluviu pentru populație.