Soferii romani nu mai au bani de RCA, iar CASCO e un vis!

×
Publicitate

Din ce in ce mai multi soferi romani constata cu amaraciune ca nu mai au cu ce sa-si asigure masina, nici macar pentru o polita obligatorie. Iar de CASCO au uitat de mult.

 

Daca nu sunt bani si contracte semnate, nici societatile de profil nu o duc prea bine. Unele trag de timp cum pot, atunci cand au de platit despagubiri sau acopera pagubele doar partial, sustin cei care au avut ghinionul sa-si loveasca masinile.

De la inceputul anului, companiile de asigurari au marit preturile, dar incasarile tot au scazut, pentru ca multi soferi nu au mai incheiat polite pentru masini.

Au scazut vanzarile de masini noi, iar cei care au deja un autoturism se gandesc de doua ori inainte sa dea banii pentru asigurare.

Confruntate cu scaderea veniturilor, unele societati de asigurare au probleme atunci cand trebuie sa despagubeasca vreun sofer ghinionist

Asiguratorii se tem ca astfel de cazuri se vor inmulti in lunile urmatoare.

Legea ii obliga pe soferi sa aiba o polita de raspundere civila pentru masini, care acopera pagubele provocate altora. Aceasta asigurare costa cateva sute de lei pe an, in functie de capacitatea motorului. In plus, cei care vor isi pot asigura propriul autoturism, printr-un contract CASCO, pentru care platesc si cateva mii de lei anual. 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Supravegheati-va cu atentie alimentatia daca luati anticonceptionale!

Daca alimentatia este deficitara la capitolul legume si fructe, este posibil sa aveti carente mari de vitamine.

Proprietarii pensiunilor de la munte plang dupa turistii de altadata!

In functie de gust si de buget, zeci de mii de oameni au preferat aerul curat de munte, pentru acest sfarsit de saptamna cu totul si cu totul special.

Hristos a inviat!

Astazi milioane de ortodocsi din intreaga lume sarbatoresc Invierea Domnului! In calendarul crestin aceasta sarbatoare este considerata cea mai importanta!

Recomandări
Primul spital construit ”de la zero” în Cluj. FOTO: Cum arată noul centru de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie

Noul Centru de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Cluj, una dintre cele mai importante investiții în domeniul medical realizată din fonduri europene, a fost inaugurat în Cluj-Napoca.

Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.