Satul in care oamenii se tem ca vor ingheta de frig la iarna. Hotii le fura in fiecare zi copacii

×
Codul embed a fost copiat

Disperare intr-un sat din Bihor. Proprietarii de paduri au ajuns sa nu mai aiba nici lemne de pus, in soba din cauza hotilor care le fura in fiecare zi copacii.

Multi dintre sateni au ramas cu terenurile acoperite doar cu tufisuri, dupa ce trunchiurile arborilor masivi au disparut sub drujbele infractorilor. Asta, cu toate ca politistii au facut zeci de dosare penale, au dat amenzi si au prins hotii in flagrant. Pana si primarul comunei - el insusi pagubit - se declara neputincios.

"O suta si douazeci si ceva de lemne, asa de grosimea asta. Toate, toate s-au dus."

Nicoale Berindea, din Ciutelec, are peste 80 de ani si, in urma retrocedarii padurilor, a primit aproape un hectar.

Nu a apucat sa se bucure de mostenirea lasata de parinti pentru ca hotii au taiat peste 120 de copaci, iar acum jumatate din suprafata este acoperita de tufe si lastaris.

Citește și
delfin mort
O furtuna puternica a umplut plajele de gunoaie si delfini morti. Prognoza data de meteorologi

Nicolae a incercat sa-si apere singur proprietatea, dar cand a prins hotii in padurea lui, a fost la un pas sa fie luat la bataie.

"Am venit la ei: ma, ce faci aici? Ce-ti trebuie, ce vrei, ma, ca-ti dau in cap de nu te vezi. Trei tineri, stii?
- Cu ce ati ramas din padure?
- Cu nimic, ia asa, cu degetu-n gura."

In aceeasi situatie disperata sunt si alti locuitori din zona, care se tem ca la iarna vor ingheta in case.

"Din padurea sotiei, 38 de ari, n-am sa duc nicio bucata, nu mai am. Si cu politia am fost si noaptea pe-aici. Fugeau. "

Politistii din comuna au dat nenumarate amenzi si au facut 12 dosare penale. Cu toate acestea, autoritatile locale spun ca sunt depasite de situatie.

"Aproape toti proprietarii de pe raza comunei Tauteu sint pagubiti pentru ca zilnic prindem si amendam dar nu putem stopa. Nu stiu care ar fi solutia, poate niste legi mai aspre", spune si viceprimarul Nandor Vincze.

Pana atunci insa oamenii simpli vor continua sa fie victime sigure ale hotilor de lemne. Si, culmea ironiei, daca proprietarii vor sa taie din padurea lor ca sa nu isi lase lemnele la cheremul hotilor, pot fi amendati.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Citește și...
Furtul
Furtul "ocrotit" de lege, noua metoda a defrisarilor ilegale din tara. Exemplul padurii de la Comana

Nu doar sub drujba hotilor de lemne dispar padurile noastra. La macel participa cu buna stiinta si unii angajati ai ocoalelor silvice, care fie inchid ochii la nelegiuiri, fie, tentati de un castig usor, se transforma din paznici in infractori.

O furtuna puternica a umplut plajele de gunoaie si delfini morti. Prognoza data de meteorologi
O furtuna puternica a umplut plajele de gunoaie si delfini morti. Prognoza data de meteorologi

O furtuna puternica, declansata in largul Marii Negre, a umplut plajele de lemne si gunoaie. Din pacate, la mal au ajuns si mai multi delfini, care au murit in chinuri, prinsi in plasele pescarilor.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”
Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria, dacă o demite pe Diana Buzoianu, ministrul Mediului, pentru criza apei potabile din judeţele Prahova şi Dâmboviţa.