Protest insolit impotriva Bancii Nationale a Romaniei. "Suntem asupriti, nu vrem sa ne indatoram si copiii"

×
Publicitate

Sute de romani cu datorii la banci au protestat duminica in capitala impotriva Bancii Nationale si au sustinut totodata adoptarea legii darii in plata.

Simbolic, protestatarii au aruncat cu monede pe treptele BNR si i-au cerut demisia lui Mugur Isarescu. Oamenii spun ca nu vor sa renunte la locuinte pentru a scapa de datorii, asa cum prevede proiectul de lege. Vor insa ca legea sa fie adoptata pentru a avea un as in maneca atunci cand negociaza conditii mai bune cu bancile.

Aproximativ 300 de protestatari au aruncat cu monede in sediul BNR. Oamenii considera ca Banca Nationala tine partea bancilor comerciale in disputa creata pe marginea legii darii in plata. Daca va fi adoptat, proiectul de lege le va permite datornicilor sa cedeze locuinta bancii si sa scape de toate datoriile. Asta chiar daca valoarea casei nu acopera toata suma pe care mai au sa o inapoieze.

Suntem intr-adevar asupriti , sufocati de credite, de credite in franci elvetieni. Ne dorim sa nu ne indatoram copii, probabil noi am facut o greseala dorindu-ne o locuinta.”

Patru protestari au purtat prin oras macheta unei case executate silit, in timp ce aveau legata de picior o ghiulea ce reprezenta povara creditelor. Acestia au fost biciuiti de cativa barbati imbracati in costum ce reprezentau bancile. Oamenii spun ca daca legea darii in plata va fi aprobata, vor renunta la case doar in ultima instanta.

Eu am o rata de 1200 de franci pe luna pe care nu mai pot sa o sustin. Eu sper ca daca legea darii in plata va trece, aceasta va fi ultima solutie, sper ca banca sa vina la mine cu o oferta”, spune unul dintre protestatari.

Dupa 9 ani de platit n-as dori aceasta solutie dar in cazul in care va trebui o sa aplic si aceasta solutie”, spune altul.

Maruntisul azvarlit de unii a fost cules de doi oameni nevoiasi dar si de cativa dintre trecatori.

Legea darii in plata va ajunge saptamana viitoare in plenul senatului pentru a fi votata . Apoi va ajunge la camera deputatilor, unde va avea loc votul final.
 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Decizia lui Robert Negoita de a transforma scoala-monument in primarie, contestata de ONG-uri. Cum se apara edilul de la 3

Mutarea Primariei Sectorului 3 este contestata de ONG-uri, dar si de diversi cetateni. Primarul Robert Negoita a desfiintat Scoala Bozianu, monument istoric, si a transformat-o in sediu administrativ.

Miresele rock, la moda in 2016. Care sunt cele mai noi tendinte prezentate la targul de la Londra

Mireasa rock'n'roll ofera o alternativa la traditionala rochie alba, cu voal. Tendinta pentru care opteaza multe femei - peste hotare e drept - este prezentata la targul de nunti de la Londra.

Gestul impresionant al unor frizeri din Sighisoara pentru un baietel de 5 ani, bolnav de leucemie. Ce au facut timp de o zi

Dupa 28 de ore, s-a incheiat la Sighisoara un maraton de tuns si coafat. Clientii au stat la rand nu doar pentru o schimbare de imagine, ci mai ales ca sa ajute un baietel de 5 ani bolnav de leucemie.

Recomandări
Ro-Alert în Tulcea, după ce o dronă a fost detectată în apropierea României. Două F-16 au fost ridicate de la sol

Populaţia care locuieşte în zona de nord a judeţului Tulcea a primit, duminică, în jurul orei 10:55, un nou mesaj RO-ALERT pentru a fi avertizată cu privire la posibilitatea căderii unor drone sau a unor fragmente din acestea.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Președintele Finlandei nu crede că Rusia va ataca NATO: „Nu are sens să pună la încercare cea mai puternică alianță militară”

Preşedintele Finlandei, Alexander Stubb, a declarat că nu crede că Rusia ar risca un atac împotriva unei ţări membre NATO şi că „nu ar avea niciun sens” să pună la încercare hotărârea alianţei, relatează Reuters.