Primăriile din România continuă să planteze un copac care aduce numai necazuri, deși europenii au renunțat de mult la el

×
Codul embed a fost copiat

Aceeași vijelie a rupt 20 de copaci marți noapte în București. Au căzut pe case, garduri și mașini, provocând pagube serioase.  

Specialiștii peisagiști spun că se prăbușesc atât de mulți arbori pentru că le-au fost tăiate rădăcinile în timpul unor lucrări la rețelele de sub pământ ori pentru că sunt îngrijiți greșit.

În plus, responsabilii nu aleg specia potrivită. Străinii au renunțat, de pildă, la platan, în timp ce la noi încă se plantează.

Imediat ce vijelia s-a domolit, pe străzile din București au intervenit zeci de echipaje de pompieri și de polițiști. Au eliberat drumurile și mașinile de copacii dărâmați de vânt.

Potrivit meteorologilor, rafalele au atins cel mult 15 metri pe secundă în centru și 10 metri pe secundă la periferie, iar unii peisagiști spun că un copac sănătos ar fi trebuit să reziste la aceste viteze.

Citește și
Canicula si furtuni
Cod galben de furtuni pentru mai mult de jumătate din țară. Harta județelor vizate

Copaci uscați din cauza sărurilor folosite la deszăpezire 

Diana Culescu are un doctorat în spațiile verzi urbane. Ani la rând a studiat aproape toate zonele din Capitală unde sunt plantați copaci și a identificat mai multe probleme.

Trunchiul era în toată zona asta și a dispărut între timp. E putrezit în mijloc și doar partea asta îl mai ținea. Dar ca ăsta sunt mulți arbori. Ce i-a adus pieirea a fost partea că s-a schimbat bordura și apoi tăietura aceasta pentru rețele. În general, tot aliniamentul de pe strada asta a dispărut din acest motiv”.

În primul rând, trebuie să nu le mai tăiem rădăcinile pentru că prin ele susțin și prin ele se hrănesc, să nu le mai sigilăm suprafața pe unde își iau apa și aerul, foarte important și aerul și să nu mai intervenim atât de agresiv în coroană. Noi numim toaletare, dar nu sunt norme și face fiecare ce crede că trebuie făcut”.

O altă problemă identificată este ca unele specii precum teiul, se usucă de la sărurile folosite iarna la deszăpezire.

”- Am putea să spunem că s-a uscat de la secetă?
- Nu. Se uscă tot, nu doar pe margine. E o arsură specifică. Dacă era secetă, era și pentru acel tei de acolo
”.

Bucureștiul, invadat de tigrii de platan

Mai mult, și ce se plantează în locul copacilor uscați este de calitate proastă uneori.

”- În primul rând, are această mare problemă la bază. Deci până să se dezvolte și să devină un volum foliar pentru oraș trebuie să își rezolve problema asta.
- Nu trebuia plantat?
- Nu trebuia cumpărat
”.

După ce a văzut ce greșeli se fac, Diana Culescu a elaborat alături de Asociația Peisagiștilor din România un ghid pe care l-a trimis în anul 2017 la 600 de primării din țară.

Însă responsabilii nu țin cont de ce scrie în el. De exemplu, platanul nu e o specie recomandată, tocmai pentru că are mulți dăunători.

Europenii au renunțat la el, dar în România încă se cultivă. Bucureștiul s-a confruntat anii trecuți cu o invazie de insecte numite tigrii de platan, atrase de seva copacului. Mulți oameni au ajuns la spital cu reacții alergice pe piele după ce au fost înțepați.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
Jackpot pentru Cristi Chivu! Inter pregătește noul contract pentru antrenor
Jackpot pentru Cristi Chivu! Inter pregătește noul contract pentru antrenor
Citește și...
Furtuni violente au făcut ravagii în aproape toată țara. ”Parcă încontinuu cad bombe!”
Furtuni violente au făcut ravagii în aproape toată țara. ”Parcă încontinuu cad bombe!”

Vijeliile au măturat marți seară aproape întreaga țară, aduse de un cod galben și unul portocaliu de vreme rea. A plouat abundent și, din cauza apei acumulate, circulația a fost îngreunată în mai multe orașe, inclusiv pe DN1, la munte.  

Cod galben de furtuni pentru mai mult de jumătate din țară. Harta județelor vizate
Cod galben de furtuni pentru mai mult de jumătate din țară. Harta județelor vizate

Administrația Națională de Meteorologie a emis, miercuri, două coduri galbene de ploi torențiale, vijelii și grindină, dar și de caniculă pentru mai multe zone din țară.

Zone din judeţele Prahova şi Buzău, sub Cod roşu de ploi şi furtuni, marţi noapte
Zone din judeţele Prahova şi Buzău, sub Cod roşu de ploi şi furtuni, marţi noapte

Zeci de localităţi din judeţele Buzău şi Prahova se află, marţi noapte, sub avertizare meteorologică de tip Cod roşu.

Cod roșu de furtuni emis de meteorologi. Iată zonele afectate
Cod roșu de furtuni emis de meteorologi. Iată zonele afectate

Administrația Națională de Meteorologie a emis, marți la amiază, cod roșu de furtuni pentru mai multe zone din județele Gorj și Mehedinți.

Alertă meteo de furtuni până marţi noaptea. Aproape toată țara este sub Cod portocaliu sau cod galben
Alertă meteo de furtuni până marţi noaptea. Aproape toată țara este sub Cod portocaliu sau cod galben

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, luni, noi avertizări Cod galben şi Cod portocaliu de instabilitate atmosferică şi ploi însemnate cantitativ, valabile până marţi seara în aproape toată ţara.

Recomandări
De ce nu e Nicușor Dan la Davos. Consilier: ”Mesajul este «nu umblu teleleu prin lume» când sunt lucruri importante în țară”
De ce nu e Nicușor Dan la Davos. Consilier: ”Mesajul este «nu umblu teleleu prin lume» când sunt lucruri importante în țară”

Nicușor Dan nu a mers la Forumul Economic de la Davos pentru că în România se derulează acum mai multe crize, care impun prezența sa în țară, a declarat consilierul prezidențial Marius Lazurca. Mesajul este ”nu umblu teleleu prin lume”, spune Lazurca.

O masă de aer arctic a ajuns în România și aduce temperaturi de -20 de grade Celsius. Meteorolog: „Nu va dispărea curând”
O masă de aer arctic a ajuns în România și aduce temperaturi de -20 de grade Celsius. Meteorolog: „Nu va dispărea curând”

Anul acesta, luna ianuarie își confirmă numele de gerar. Este iarnă ca la carte în România. După zile și nopți foarte reci, de luni, 19 ianuarie, toată țara intră sub un cod galben.

Tragedie în Spania. Cel puțin 21 de oameni au murit și peste 30 răniți grav după ciocnirea a două trenuri de mare viteză
Tragedie în Spania. Cel puțin 21 de oameni au murit și peste 30 răniți grav după ciocnirea a două trenuri de mare viteză

Un accident feroviar care a implicat duminică două trenuri de mare viteză a făcut cel puţin 21 de morţi şi peste 30 de răniţi grav în sudul Spaniei, potrivit Gărzii Civile, după o ciocnire foarte violentă care a aruncat mai multe vagoane de pe şine,