"Prima Evadare": 3.000 de biciclisti au participat la cel mai mare concurs de ciclism din Romania. Cine a fost castigatorul

Ultimul update: Miercuri 13 Mai 2015 06:56
Data publicarii: Duminica 10 Mai 2015 18:19
Categorie: Social
Prima Evadare

Aproape 3 mii de biciclisti au participat duminica la ''Prima Evadare'', cel mai mare concurs de ciclism organizat in Romania, langa Bucuresti.

Cursa de 55 de kilometri a fost mai complicata decat anul trecut, pentru ca traseul a fost plin de baltoace si noroi. Dar si bicliclistii de 10 ani si cei trecuti de 60 au ajuns la final, fara sa abandoneze.

Cursa a inceput in Otopeni si s-a terminat dupa 52 de kilometri, in Snagov. Traseul a fost unul de off-road: pe asfalt, pe camp si prin paduri. Castigatorul de anul acesta, Marius Petrache, a ajuns la final dupa aproximativ 2 ore.

Marius Petrache, locul 1: "A fost un traseu solicitant, pentru ca a fost mult noroi, dar am reusit sa ma decurc."

Colegul sau de echipa l-a urmat dupa cateva secunde.

Alexandru Stancu, locul 2: ''Am fost in forma buna si eu si colegul meu, a fost o munca in echipa. Suntem fericiti.''

Desi isi dorea sa castige, Razvan a ajuns pe locul 3. Ne-a marturist ca ciclismul inseamna strategie, orientare, dar si un psihic puternic, asa ca nu se va da batut.

Razvan Juganaru, locul 3: ''In primul rand trebuie sa stii sa pierzi, pentru a castiga alta data. Au fost foarte puternici, au lucrat in echipa si au reusit sa ma faca aici la sosire la final. A fost o sosire nebuna.''

Pe langa baltoace si noroi, alti concurenti s-au confruntat si cu probleme tehnice, precum cauciucuri sparte.

Si antrenorul castigatorilor a participat la cursa. Mai mult, a luat locul intai la categoria peste 50 de ani. Barbatul a fost campionul Greciei la ciclism, insa de cativa ani traieste in Romania. Isi imparte timpul intre pasiunea pentru bicicleta si afaceri.

Mai mult de jumatate dintre cei prezenti au fost insa biciclisti amatori. Adrian pedaleaza doar in weekend, dar este pentru al patrulea an la ''Prima Evadare''.

Adrian: ''Au fost portiuni unde trebuia sa te dai jos de pe bicicleta, sa intri in apa, dar a fost ok pana la urma.''

Unul dintre cei mai mici ciclisti a fost cu siguranta un pusti de 10 ani. A inceput antrenamantele din iarna si a iesit pe locul intai.

La finalul cursei, unii participantii au fost rasfatati cu sedinte de masaj, in timp ce altii au preferat sa se relaxeze pe marginea lacului Snagov.

Prima Evadare Seymour Hersh, jurnalist castigator al premiului Pulitzer

Sursa: Pro TV

Strazile Capitalei au fost invadate de biciclisti. Peste 8.000 de oameni care prefera sa circule pe doua roti au protestat
Pista de biciclisti de pe Calea Victoriei a fost oficial deschisa, desi e folosita de luni bune. Ce surprize apar pe traseu
Sute de biciclisti au pedalat fara haine in Peru:
Sute de biciclisti au pedalat fara haine in Peru: "Unii participa dezbracati complet, altii si-au pictat trupurile"
ROMANII AU TALENT
Andi Moisescu și Florin Calinescu – pregătiți de un nou sezon Românii au Talent

01:21
LA MARUTA
Cui îi spune Cleopatra Stratan "Adio"
Cleopatra Stratan are o nouă piesă. Cum sună "Adio"

07:09
LA MARUTA
Lidia Buble, despre nunta din Maldive
Cum se petrece ritualul nunții în Maldive

02:44
LA MARUTA
Dalida, povești din culisele "Las Fierbinți"