Peste 1.300 de români au fost păgubiți cu 450.000 de euro de o agenție de turism din Grecia

62198085
Getty

Peste 1.300 de români care îşi rezervaseră vacanţe în Grecia, cu suma totală de aproximativ 450.000 euro au fost păgubiți de o agenție de turism.

Ministerul Economiei, Antreprenoriatului şi Turismului (MEAT) a contactat autorităţile din Grecia pentru clarificarea situaţiei agenţiei de turism Mouzenidis Travel Greece, după ce compania a anunţat suspendarea temporară a activităţii, potrivit unui comunicat remis vineri de ministerul de resort.

Prin întreruperea prestării serviciilor în perioada 18 iunie - 31 iulie 2021, agenţia de turism a păgubit 1.303 români care îşi rezervaseră vacanţe în Grecia, cu suma totală de aproximativ 450.000 euro, se menţionează în comunicatul MEAT. 

În urma comunicării oficiale din data de 17 iunie, prin care Mouzenidis Travel Greece anunţa decizia de suspendare temporară a activităţii, s-a conturat ipoteza că agenţia de turism elenă a intrat în insolvenţă. Astfel, pentru a indentifica situaţia reală, cu scopul de a veni în sprijinul românilor păgubiţi, dar şi a operatorilor economici din ţară implicaţi, un prim demers întreprins de MEAT a fost iniţierea urgentă a unui dialog cu autorităţile din Grecia.

"Prin intermediul unei corespondenţe oficiale, la nivel înalt, au fost cerute lămuriri suplimentare în legătură cu măsurile de protecţie pentru turiştii români ale căror vacanţe au fost afectate, cu sublinierea pârghiilor legale prin care guvernul elen poate interveni în deblocarea crizei, şi transmiterea unei poziţii ferme, în ceea ce priveşte declararea insolvenţei operatorului economic", precizează instituţia în comunicat.

În cazul în care varianta declarării insolvenţei agenţiei de turism este reală, românii păgubiţi ar putea beneficia de protecţie.

Astfel, conform art. 17, alin. (1) din Directiva (UE) 2015/2302 a Parlamentului European şi a Consiliului din 25 noiembrie 2015 privind pachetele de servicii de călătorie şi serviciile de călătorie asociate, "statele membre se asigură că organizatorii stabiliţi pe teritoriul lor oferă garanţii privind rambursarea tuturor plăţilor efectuate de către sau pe seama călătorilor, în măsura în care serviciile relevante nu sunt furnizate ca urmare a insolvenţei organizatorului".

Pe de altă parte, Ministerul Economiei face apel la agenţiile de turism intermediare din ţară partenere Mouzenidis Travel Greece, care au facilitat achiziţionarea vacanţelor, să acorde în continuare asistenţă clienţilor afectaţi.

De asemenea, Ministerul Economiei le mulţumeşte agenţiilor de turism intermediare din ţară partenere Mouzenidis Travel Greece pentru iniţiativa lor, ca răspuns la criză, de a plăti din efort propriu contravaloarea serviciilor către aceleaşi destinaţii ori altele, în conformitate cu opţiunea turiştilor, sau chiar de a returna banii.

MEAT va sprijini demersurile întreprinse pentru recuperarea sumelor achitate către agenţia de turism elenă, se arată în comunicatul Ministerului Economiei.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Tot mai multe familii și-au luat un animal în pandemie. Afacerile conexe au explodat

Criza sanitară plină de restricții și de ce nu, de frustrări, i-a convins pe mulți că au nevoie de un companion.

Județul în care nu ai voie să scoți animalele afară sau să le vinzi pe perioada caniculei

Autoritățile din Satu Mare au transmis o serie de măsuri pentru a proteja animalele pe timpul caniculei.

Trandafir, copilul din clasa I care și-a învățat mama să scrie, iar acum e învățător pentru frații săi mai mari

Un copil rom din Câmpulung Moldovenesc, care termină zilele acestea clasa I-a, și-a învățat mama să scrie, iar acum este învățător pentru cei 7 frați ai săi.

Recomandări
Ziua Limbii Române, sărbătorită în premieră la Cernăuți. ”Asistăm la un moment istoric”

Ziua Limbii Române a fost marcată, sâmbătă, în premieră, la Cernăuţi. Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a semnat în martie decretul privind instituirea Zilei Limbii Române în Ucraina, pe data de 31 august.

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Comenzile din China s-au prăbușit după noile taxe. În România, numărul coletelor din afara UE a scăzut chiar și cu 50%

La aproape două luni de la intrarea în vigoare a taxei europene pentru comenzile din afara Uniunii Europene, numărul coletelor venite din China a scăzut chiar și cu 50%.