Gigantul energetic Gazprom este pe cale sa aleaga Romania

×
Publicitate

Aceasta informatie a circulat in toata lumea, dupa ce o delegatiei a tarii noastre a fost la Moscova.

Presa speculeaza ca nu este exclus ca rusii sa isi deschida robinetul de gaze la noi si sa ne prinda in detrimentul bulgarilor, in proiectul celebrului gazoduct "South Stream".

Romania are sanse sa faca parte din ambele proiecte internationale de transport al gazelor naturale: Nabucco si South Stream. Daca primul este gandit tocmai ca europenii sa evite dependenta de gazul rusesc, South Stream alimenteaza batrinul continent cu gaz direct de la Moscova. Cei de la Gazprom au se pare planuri in care ne-au inclus si pe noi.

Sefii Transgaz si Romgaz au discutat cu oficialii Gazprom trecerea conductei de 900 de kilometri prin Romania dupa ce Bulgaria a pus piedici in constructia gazoductului, scrie presa din Rusia.

Gazoductul va traversa Marea Neagra si va transporta 30 miliarde de metri cubi de gaze anual. Valoarea proiectului este de 13 miliarde de euro si va include sapte tari, pornind din Rusia si pana in Italia.

O alta veste buna vine tot de la Rasarit. Gazprom le-a confirmat oficialilor romani ca ne-ar putea livra gaz direct, fara intermediar. Asta ar insemna o scadere de pret. Romania pierde anual sute de milioane de euro din cauza intermediarilor din domeniul gazelor naturale.

Articol recomandat de sport.ro
"Dă-o naibii de treabă!" David Popovici, efervescent după calificarea în finala de la 200 m: "Mâine, bubuială!"
"Dă-o naibii de treabă!" David Popovici, efervescent după calificarea în finala de la 200 m: "Mâine, bubuială!"
Citește și...
Inca un colos bancar afectat de criza economica!

La doua saptamani dupa ce a nationalizat banca Fortis, Olanda a venit in ajutorul altui colos bancar lovit de criza financiara.

Rompetrol a redus astazi preturile la carburanti

Rompetrol a redus luni preturile de referinta la carburantii comercializati in benzinariile proprii.Cu doi bani pe litru la benzina si trei bani la sortimentele de motorina, potrivit companiei.

Moneda nationala s-a apreciat usor in prima parte a zilei

Leul s-a apreciat in prima jumatate a sedintei interbancare de luni, ratele atingand un nivel minim de 3,66 lei/euro.

Recomandări
Incendiu puternic la o hală din Sectorul 1. A fost emis mesaj RO-Alert. Fum dens vizibil de la câțiva kilometri

Un incendiu violent a izbucnit, joi noapte, la o hală din Sectorul 1 al Capitalei. Flăcări imense și un fum dens au pus în alertă zeci de echipaje de pompieri care intervin și la această oră pentru a stinge ultimele focare.

Scandal în Costinești. Turiștii s-au certat cu jandarmii, pentru că nu i-au lăsat să intre pe plaja unde a fost găsită drona

Autoritățile au ridicat, pentru expertiză, drona aeriană, găsită joi în vecinătatea unui dig, în Costinești. Aparatul de zbor a ajuns în mare și a plutit în derivă, până la 15 metri distanță de mal.

Vom avea temperaturi ridicate cel puțin până la jumătatea lunii septembrie. Când vor crește șansele de ploaie

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a publicat estimările pentru următoarele patru săptămâni (17 august – 14 septembrie 2026), realizate de Centrul European pentru Prognoze pe Medie Durată (ECMWF).