Curtea castelului regal de la Savarsin, plina de colindatori. Mesajul Principesei Margareta

×
Publicitate

La Savarsin, in ajun de Craciun curtea castelului a fost plina ochi de dubasi - cei mai populari colindatori din vestul tarii. Cu totii au urat Familiei Regale, Sarbatori Fericite.

I-a intampinat cu ceai cald si cozonaci, Principesa Margareta. Este deja o traditie ca dubasii din Savarsin sa colinde Familia Regala.

Principesa Margareta: "Ma bucur ca sunt mult mai numerosi in acest an. Anul trecut au fost mai putini si mi-a fost teama ca se pierde traditia. Cineva a facut un mic film si cand mergem in Elevetia in doua zile o sa ducem un filmulet cu dubasii."

Principesa Margareta

Ioan Vodiceanu, primar Savarsin: "Este o mare onoare pentru comunitatea de la Savarsin ca de 15 ani Familia Regala alege sa-si petreaca sarbatorile de iarna la Savarsin. Dupa cum vedeti curtea este plina de oameni, au venit de pe toata Valea Muresului si nu numai, chiar de la distante mult mai mari ca sa fie alaturi de Familia Regala."

Dubasii se intalnesc cu o luna inainte pentru a repeta colindele.

Lurentiu Melinte, dubas: "Anul acesta a fost un an perfect pentru sunetul dubelor. In alti ani a fost mai cald, dar anul acesta Dumnezeu ne-a ajutat si a fost perfect pentru sunetul dubelor."

Femeie: "Venim in fiecare an cu multa placer. Ne place foarte mult si-i stimam si-i respectam pe Familia Regala."

Duminica, Principesa Mrgareta va participa la slujba de Craciun oficiata la Biserica Ortodoxa din Savarsin, iar dupa aceea va pleca impreuna cu sotul sau in Elvetia ca sa petreaca noul an alaturi de regele Mihai.

In celalalt capat al tarii, in judetul Iasi, ulitele din comuna Victoria au fost insufletite si ele de colindatori. Mai multi copilasi au mers din poarta in poarta ca sa vesteasca Nasterea Mantuitorului.

colindatori

Colindatori: "Primiti cu colindul?"
Gazde: "Primim, primim!"

Batrana: "Foarte bucuroasa, foarte multumita. Imi place ca nu uita traditia, sa o tina minte, e copilaria lor."

Reporter: "Am vazut ca v-ati pragtit..."
Localnica: "Da, da, ii asteptam in fiecare an, sarbatorim ziua aceasta si asteptam copiii sa umbe cu colinda."
Reporter: "Ce ati simtit cand i-ati auzit?"
Localnica: "O bucurie, simtim ca e Craciunul, ca e Nasterea Domnului Iisus."

colindatori

La sfarsit, uratorii au fost rasplatiti cu mere, dulciuri, portocale, dar si cu banuti.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Dacia Sandman, ”mașina-casă” care a făcut valuri pe internet! Imagini spectaculoase
GALERIE FOTO Dacia Sandman, ”mașina-casă” care a făcut valuri pe internet! Imagini spectaculoase
Citește și...
Crucea Roșie vs Salvamont: ”Crucea Roșie nu este un „plus roșu” la liberă utilizare. Este o emblemă protejată internațional”

Crucea Roșie România transmite, în contextul războiului juridic declanșat împotriva Salvamont pentru folosirea de către acesta a simbolului crucea roșie, că acest semn nu este un ”plus roșu” la liberă utilizare, ci o emblemă protejată internațional.

Unde este cel mai greu să trăiești în România. Datele oficiale ale Guvernului despre sărăcie și ajutoare sociale

Datele oficiale ale Guvernului României arată că sărăcia lovește cel mai dur în Moldova, sudul Munteniei și Oltenia, în timp ce orașele mari rămân ferite. Zeci de mii de români primesc ajutor social pentru a supraviețui.

Un TIR şi un autoturism s-au ciocnit pe DN 66. Unul dintre şoferi ar fi murit, celălalt fiind grav rănit

Un TIR şi un autoturism au fost implicate, sâmbătă dimineaţă, într-un accident rutier produs pe DN 66, în localitatea Ţânţăreni, judeţul Gorj.

Recomandări
Marian Vanghelie, trimis în judecată în dosarul Economat. Prejudiciu de 120 milioane lei, impus fostului edil din Sectorul 5

Fostul primar Marian Vanghelie a fost trimis în judecată, alături de alte 30 de persoane, într-un dosar privind prejudicierea Economat Sector 5 cu peste 120 de milioane de lei, a anunţat, luni, Direcţia Naţională Anticorupţie.

PSD reclamă o posibilă problemă constituțională: OUG privind apărarea, publicată după căderea Guvernului Bolojan

Senatorul PSD Radu Oprea a declarat luni că "este o abordare greşită" din partea Guvernului demis condus de Ilie Bolojan să trimită la Monitorul Oficial o ordonanţă de urgenţă privind industria de apărare după ce a devenit Guvern interimar.

Unde pierdem bani fără să ne dăm seama. Cum toate s-au scumpit, tot mai mulți români caută soluții online

Într-o perioadă în care multe produse și servicii se scumpesc, sunt tot mai mulți români care simt că banii nu le mai ajung până la finalul lunii și caută soluții online.