CSID: Lipsa somnului poate duce la infarct sau accident cerebral

×
Publicitate

Lipsa somnului este mai periculoasa pentru inima decat colesterolul sau hipertensiunea. Este ceea ce au demonstrate recent cercetatorii de la Universitatea din Chicago. Astfel, programul corect de somn este mai mult decat necesar.


Medicii americani au ajuns la concluzia au ajuns ca prea putin somn in fiecare noapte duce la depunerea calciului in interiorul arterelor, un fenoment comparabil cu depunerea colesterolului pe peretii arterelor.

Aceste depuneri ingusteaza calibrul arterelor pana la blocarea vaselor de sange, iar tesuturile din jur se distrug. Astfel apar infarctul miocardic acut sau accidental cerebral.

Studiile au aratat ca persoanele care dorm cu o ora mai putin decat programul normal de odihna sunt cu 16% mai mult expuse riscului depunerii calciului pe artere. Iata un argument in plus a respecta ca la carte odihna.

Afla de ce este periculos pentru sanatate sa muncesti noaptea din video-ul alaturat.

Articol recomandat de sport.ro
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Citește și...
Aproape 29.000 de locuri de muncă vacante la nivel naţional. 134 de posturi disponibile în Spaţiul Economic European

Angajatorii din România oferă 28.931 de locuri de muncă la nivel naţional, iar alte 134 de posturi sunt disponibile în Spaţiul Economic European (SEE), prin intermediul reţelei EURES România, informează Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă.

Sistem nou pentru reabilitarea clădirilor degradate din București. Proprietarii ar urma să primească înapoi banii cheltuiți

Primăria Capitalei propune un nou sistem pentru reabilitarea clădirilor degradate din zonele protejate. Imobilele ar urma să fie inventariate, lucrările prioritizate, iar proprietarii ar putea primi o parte din bani pentru lucrări. 

Cum au ajuns fermierii români să iasă pe pierdere chiar și într-un an cu suprarecoltă. Oamenii nu le iau pepenii nici gratis

În faţa unei suprarecolte de pepeni, unii cultivatori fluieră a pagubă în loc să calculeze profitul. 

Recomandări
A treia zi de grevă în Sănătate. Medic: „Guvernul trebuie să-și asume în scris faptul că nu o să scadă veniturile”

În sănătate, unele spitale continuă greva, în timp ce altele nu au întrerupt deloc programul operator și de consultații.

SUA au atacat din nou Iranul, după ce Trump a promis că va lovi ţara „foarte dur”. Ce au distrus americanii

Armata Statelor Unite a lansat atacuri împotriva Iranului, după ce preşedintele Donald Trump a promis miercuri că va lovi ţara „foarte dur”, a anunţat Comandamentul Central al SUA (CENTCOM), citat de CNN.

Val de percheziții într-un dosar de furturi din aeronavele unei companii aeriene. Prejudiciu estimat la 800.000 de euro

Poliţiştii Direcţiei Transporturi efectuează, joi, 12 percheziţii în Bucureşti şi judeţele Ilfov şi Prahova, într-un dosar de furt calificat din aeronavele unei companii aeriene, cu un prejudiciu estimat la 800.000 de euro.