Circ la APIA Cluj! 400 de fermieri, la un pas de bataie

×
Publicitate

Aproape 400 de fermieri mai aveau putin si se bateau, marti, in Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura. Circul s-a petrecut la Cluj, unde oamenii speriati ca vor ramane fara banii de lapte de la stat si-au pierdut pe buna dreptate cumpatul.

Daca luni la APIA s-au inghesuit peste 250 de persoane, numarul lor a creascut cu inca o suta in cursul zilei de marti. S-au certat si s-au inghesuit ca sa ajunga la ghiseu.

Si asta pentru ca au lasat pe ultimele zile depunerea cererilor chiar daca puteau sa se incscrie de la inceputul lunii. Fermierii trebuie sa depuna solicitari la APIA pentru ca mai apoi sa primeasca bani de la stat, maximum 250 de euro pe cap de animal.

Oamenii trebuie sa indeplineasca anumite conditii: sa nu aiba datorii la bugetul local, iar animalele sa fie inregistrate la medicul veterinar. Cei de la APIA Cluj au prelungit programul cu publicul si vor sta pana marti, la ora 22 .

Articol recomandat de sport.ro
Diletta Leotta susține fosta adversară a României la Mondial! | GALERIE FOTO
Diletta Leotta susține fosta adversară a României la Mondial! | GALERIE FOTO
Citește și...
Șeful CC: Nu ne dezbărăm să-i ajutăm și pe ăia mai înstăriți și pe ăia mai puțin înstăriți. La mulți, 100 lei în plus e nimic

Măsura de reducere a accizei la carburanţi este sub-optimală, iar acesta e stilul nostru de care nu reuşim să ne dezbărăm, în care încercăm să-i ajutăm pe toţi - şi pe cei mai înstăriţi şi pe cei mai puţin înstăriţi, a declarat Bogdan Chirițoiu.

Bărbați arestați pentru încălcarea ordinelor de protecție. Unul a ajuns după gratii chiar dacă a fost chemat de către victimă

Doi bărbați au fost arestați după ce poliția i-a prins când încălcau ordinele de protecție emise de instanțe în apărarea familiilor agresate. Este vorba despre un bărbat din Turda și unul din Craiova.

Județul în care poliția e atât de harnică, încât nu mai are unde să țină infractorii. Îi trimite la centre de arest din țară

Mai mulţi reţinuţi din Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă al IPJ Buzău au fost introduşi în alte centre de arest din ţară, după ce spaţiile de detenţie au fost ocupate la maximum, în contextul unui număr ridicat de persoane cercetate penal.

Recomandări
Moțiunea de cenzură PSD-AUR împotriva Guvernului Bolojan, depusă marți la Parlament. Au fost strânse semnăturile

Moţiunea de cenzură iniţiată de grupurile parlamentare PSD, AUR şi PACE - Întâi România a fost depusă marţi la Parlament.

Se amână scumpirea biletelor de la metrou. Ministrul interimar de la Transporturi a pus proiectul în consultare publică

Metrorex ar putea amâna cu 60 de zile aplicarea noilor tarife la metrou, potrivit unui proiect de ordin, timp în care compania trebuie să analizeze impactul economic, social și asupra mobilității urbane al majorării prețurilor.

Parlamentul European a votat pentru ridicarea imunităţii eurodeputatei Diana Iovanovici Şoşoacă

Parlamentul European a votat marţi pentru ridicarea imunităţii eurodeputatei Dianei Iovanovici Şoşoacă pentru toate presupusele infracţiuni pentru care este anchetată în România.