Greva inchide toate institutiile publice, luni. Nu mergeti sa platiti taxe!

×
Codul embed a fost copiat

Functionarii publici intra luni in greva generala. Profesorii protesteaza si ei, dar BAC-ul nu va fi afectat, asigura autoritatile. Angajati din aproape toate domeniile bugetare vor fi in greva de solidaritate, iar pensionarii picheteaza prefecturile.

Iata lista sectoarelor bugetare care vor intra de luni, in greva:

Peste 120.000 de functionari publici, atat din administratia centrala, cat si din cea locala, au anuntat ca nu vor lucra, asa ca s-ar putea ca majoritatea primariilor din marile orase, inclusiv ghiseele de evidenta populatiei sa fie inchise.

De asemenea, filialele ANAF din toata tara, casele de pensii, agentiile pentru forta de munca si prefecturile nu vor avea program cu publicul incepand de luni.

Regula se aplica tuturor institutiilor subordonate Ministerelor Muncii si Finantelor.

Citește și
Pensionara la bancomat
De ce este nevoie de reformarea sistemului de pensii?

Serviciul de Ambulanta a anuntat ca peste 10.000 de angajati vor fi in greva generala si ca medicii vor trata doar urgentele.

Cadrele medicale nu vor lucra intre orele 9.00 si 15.00, iar policlinicile vor fi inchise.

Asistentii sociali vor participa si ei la proteste.

Actorii s-au declarat si ei solidari cu bugetarii, mai ales ca masurile anuntate de guvern ii afecteaza si pe ei. Veniturile obtinute din drepturi de autor vor fi impozitate.

In Transporturi, sindicalistii au anuntat pana acum ca Tarom si CFR nu participa la greva generala, iar Metrorex si RATB au anuntat ca suspenda activitatea, dar nu de luni, ci marti, pe 1 iunie, timp de 12 ore.

Profesorii au declarat deja ca vor intra in greva generala pe termen nelimitat din 31 mai. 

Cu toate astea, ministrul educatiei, Daniel Funeriu, da asigurari ca anul scolar nu va fi blocat de acest protest, iar examenul national de Bacalaureat se va desfasura in conditii normale.

Pensionarii au decis si ei sa participe la toate actiunile de protest organizate de confederatiile sindicale si vor incepe prin a picheta prefecturile din toata tara, in primele patru zile ale lunii iunie.  Pensionarii spun ca daca masura de reducere cu 15% a pensiilor va fi aplicata, se vor adresa Federatiei Europene a Pensionarilor si vor incepe procedurile pentru a ajunge la CEDO.

In semn de solidaritate cu bugetarii si pensionarii, taximetristii independenti vor face greva japoneza pe toata durata protestului. Ei vor avea banderole albe pe masini.

Pe de alta parte, sindicalistii strang semnaturi pentru ca in ziua in care Parlamentul va vota motiunea impotriva Guvernului sa blocheze cu totii activitatea, pe o perioada nedeterminata, alaturi de profesori si functionari.

De asemenea, se va face un lant uman in jurul Parlamentului si se vor bloca intrarile.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Metroul si o parte din mijloacele RATB nu vor circula marti, in Capitala
Metroul si o parte din mijloacele RATB nu vor circula marti, in Capitala

Sindicatele de la Metrorex si RATB intra in greva de solidaritate pe 1 iunie. Timp de aproape o zi, intre orele 4:00 si 16:00, in Capitala vor circula toate autobuzele si jumatate dintre tramvaie si troleibuze. CFR nu intra in greva deocamdata!

De ce este nevoie de reformarea sistemului de pensii?
De ce este nevoie de reformarea sistemului de pensii?

De mai bine de un an, toti romanii vorbesc despre reformarea sistemului de pensii. Guvernul justifica masurile pe care intentioneaza sa le ia prin faptul ca numarul de contribuabili la bugetul de pensii scade de la un an la altul.

Cheltuielile bugetare ale Romaniei: o problema de securitate nationala
Cheltuielile bugetare ale Romaniei: o problema de securitate nationala

Pensia si salariul sunt drepturi constitutionale, care vor fi insa restranse, pentru ca tara traverseaza o perioada critica, explica premierul Emil Boc. Parerile sunt insa impartite in privinta articolului din Constitutie invocat de prim-ministru.

Recomandări
Atac cibernetic de tip ransomware asupra Complexului Energetic Oltenia. Activitatea, parțial afectată
Atac cibernetic de tip ransomware asupra Complexului Energetic Oltenia. Activitatea, parțial afectată

Un atac informatic de tip ransomware, denumit „Gentlemen” a afectat, în noaptea de 26 decembrie, infrastructura IT de business a Societăţii Complexul Energetic Oltenia.

Aproape toată ţara intră sub avertizări de viscol şi vânt. Meteorologii au actualizat prognoza. HARTĂ
Aproape toată ţara intră sub avertizări de viscol şi vânt. Meteorologii au actualizat prognoza. HARTĂ

Meteorologii au emis mai multe avertizări de vreme severă, valabile în perioada 27 decembrie, ora 10:30 – 29 decembrie, ora 21:00, ce vizează intensificări ale vântului, precipitații predominant sub formă de ninsoare, viscol, ghețuș și polei.

Autorităţile au început fotografierea şi colectarea de date biometrice de la cetăţeni străini care intră şi ies din SUA
Autorităţile au început fotografierea şi colectarea de date biometrice de la cetăţeni străini care intră şi ies din SUA

Statele Unite introduc fotografierea şi colectarea datelor biometrice ale străinilor la frontieră, informează EFE.