Consiliul Concurenței cere Guvernului să reevalueze plafoanele de prețuri. Măsura a dus la scumpirea altor produse

×
Publicitate

Semnal important de la Consiliul Concurentei: Guvernul ar trebui să analizeze dacă actualele plafoane pentru alimentele de bază, asigurări sau energie mai sunt necesare și să ia în calcul să le elimine.  

Instituția a susținut inițial aceste măsuri, însă doar în perioadele de criză, spune președintele Consilului, Bogdan Chirițoiu.

Bogdan Chirițoiu: ”În lunile următoare vom discuta cu Ministerul Agriculturii, să vedem, să decidă dânșii dar și cu sprijinul nostru, dacă actuala plafonare mai e necesară sau cum a spus domnul premier, ne putem duce spre un mecanism voluntar, 2- la RCA trebuie să vedem dacă plafonările astea mai trebuie prelungite și care sunt totuși soluțiile definitive, 3- la energie, admit că e un subiect complicat, dar cred că trebuie să ne gândim ce vom face în moment în care vom ieși din acest mecanism de plafonare”.

Dacă plafoanele sunt prelungite mai mult decât este cazul, în piață pot apărea efecte negative.

De pildă, instrumentul Consiliului Concurenței de monitorizare a prețurilor din magazine arată că în timp ce prețurile alimentelor de bază au fost plafonate, alte produse s-au scumpit.

Comercianții ar fi reacționat așa în încercarea de a-și păstra marjele de profit, însă președintele Consiliului a subliniat că nu este vorba de o încălcare a legii.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Ploile ruinează vacanțele de schi ale românilor. Mulți își anulează rezervările, pe pârtii fiind numai noroi și apă

După căldură și vânt, acum vin ploile să ruineze vacanța de schi. 24 de județe plus Capitala iau liber de la școală săptămâna viitoare și mulți părinți aveau rezervare la munte. Însă au început să anuleze pentru că pârtiile s-au umplut de apă și noroi.

Operație extrem de dificilă la Cluj-Napoca. La 8 ani, Erica a primit din nou viață de la mama ei. ”E cu zâmbetul pe buze”

O fetiță de 8 ani din Râmnicu Vâlcea a primit o nouă șansă la viață după ce mama ei i-a donat un rinichi.  

Elevii din toată țara au din 12 februarie, prin rotație, o săptămână de vacanță. Mulți au ajuns deja pe pârtii

Elevii din toată țara au de astăzi prin rotație o săptămână de vacanță. Primii au scpat de școală copiii din județele Satu Mare și Bistrița-Năsăud. Mulți au ajuns deja pe pârtie.

Recomandări
Nicușor Dan s-a întâlnit la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA. A mâncat la popotă alături de soldați | FOTO

Nicușor Dan s-a întâlnit duminică la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA și a mâncat la popotă, alături de soldații americani, potrivit Administrației Prezidențiale.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.