Casa pasiva. Proprietarul a reusit sa spuna adio facturilor!

×
Publicitate

Aceasta casa "pasiva" se afla langa Ploiesti si a fost proiectata special ca sa-si ia energia de la soare si din pamant. Totul devine si mai interesant atunci cand proprietarul spune ca vrea sa faca din casa lui o afacere, si sa vanda energie si altora.

Liviu Olteanu, un inginer de 51 de ani, a gandit casa perfecta: el foloseste panouri fotovoltaice, captatori solari in vid, si pompe geotermale pentru a produce caldura, apa calda si curentul electric necesare familiei.

Capul familiei a investit si in izolatie, ca sa pastreze caldura captata in locuinta. Astfel, a ales geamuri termopan in 3 foi si un sistem de ventilatie care face sa nu piarda mai mult din 10% din incalzirea casei.

Acum proprietarul se gandeste chiar sa vanda din energia captata de locuinta sa, atunci cand va fi in surplus. Asa ca nu numai ca nu plateste facturi, dar ar putea castiga bani frumosi din asta.

O astfel de casa-minune costa in jur de 140.000 de euro - cu doar 15-20% mai mult decat o locuinta asemanatoare, cu proiect conventional. Atentie insa, cel mai potrivit este ca sistemele sa fie gandite inainte ca imobilul sa fie ridicat, pentru ca orientarea se face - dupa soare.

 

Articol recomandat de sport.ro
Fostul campion al României a ajuns să dea probe la CFR Cluj!
Fostul campion al României a ajuns să dea probe la CFR Cluj!
Citește și...
Câte biblioteci mai sunt astăzi în România și câte cărți se află pe rafturile lor. Număr surprinzător de posturi TV și radio

România a avut o reţea de 7957 biblioteci, în 2025, în scădere cu 226 unităţi faţă de anul 2024, acestea dispunând de circa 152 milioane volume, potrivit datelor comunicate de Institutul Naţional de Statistică (INS).

O lună de la explozia dronei din Galați. Cine și-a asumat costurile unui caz unic în România

A trecut o lună de la explozia unei drone care a distrus un apartament situat la ultimul etaj al unui bloc din Galaţi, a rănit o femeie şi pe fiul acesteia şi a avariat parţial alte locuinţe de la acelaşi nivel.

„Fac mâncare și calc pentru ea”. 65% dintre bărbații tineri sunt dispuși să ajute partenera în casă, dar o și controlează

Bărbații tineri sunt dispuși să renunțe la mentalitatea tradițională conform căreia doar partenerele de viață trebuie să muncească în casă. 

Recomandări
În plin val de caniculă, mai multe localități din România au raționalizat apa. Locuitorii primesc doar dimineața și seara

Parcurgem două zile de foc, în aproape toată țara, cu valori de până la 41 de grade Celsius și nopți tropicale.

CSAT a aprobat participarea militarilor și civililor români la misiuni externe în 2027. Câți vor fi trimiși

Membrii Consiliului Suprem de Apărare a Ţării au analizat şi aprobat, luni, în şedinţă, forţele armate ale României care pot fi puse la dispoziţie pentru participarea la misiuni şi operaţii în afara teritoriului statului român în anul 2027. 

VIDEO. Sorin Grindeanu aruncă vina pentru criza politică pe președintele PNL: ”Cine n-a fost de acord? E Bolojan”

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat că social-democrații au acceptat deja, la Cotroceni, varianta unui guvern format din PSD, PNL și UDMR, dar că blocajul actual în formarea unui nou executiv nu este provocat de PSD, ci de Ilie Bolojan.