Cămătarii din gruparea ”Dama cu Camelii” au ajuns şi la fotbaliști. Ce a pățit portarul FCSB

×
Publicitate

Cămătarii din gruparea ”Dama cu Camelii” au ajuns şi la oameni cu stare din fotbalul românesc. Portarul FCSB, Eduard Stăncioiu, a căzut şi el în capcana acestor indivizi, după ce ar fi cumpărat un teren în Cluj.

Deşi le-a plătit acestora 20.000 de euro, tot au încercat să-l execute silit pentru 70.000. Sportivul este însă printre fericiţii care au scăpat până la urmă fără pagubă.

Fotbalistul Eduard Stăncioiu a intrat fără să vrea în colimatorul unor cămătari după ce, spune el, ar fi cumpărat un teren. Ascunşi în spatele unor interpuşi şi cu ajutorul unor notari, avocaţi şi executori, suspecţii au încercat să-l execute silit pe Stăncioiu pentru o sumă mult mai mare decât cea datorată. Nu ştiau însă că anchetatorii îi urmăreau deja.

Suspect: Auzi, a transferat ăla aia, mă mânca-ţi-aş, când ţi-am zis să ne grăbim...(...) O să-i zic aşa: că eu am plecat în vacanţă de Paşti şi am lăsat documentele la ţine la avocatul meu...
Avocat: Da, să-i zici, dom'le i-am lăsat 2000 euro la avocat, ca să înceapă executarea.

Cămătarii voiau să înceapă dosarul de executare silită, deşi fotbalistul le virase o parte din bani. Mai mult, încercau să mărească datoria cu 25.000 de lei pentru întârzieri şi aşa zise cheltuieli cu executorul judecătoresc.

Scopul lor era scoată la licitaţie bunurile fotbalistului pe care să le cumpere apoi la preţuri derizorii în licitaţii aranjate, prin interpuşi.

Convorbire telefonică:

Suspect: M-am certat şi cu el vreo oră la telefon (...) Că domne, că nu se face aşa, că eu o să îţi vărs banii, da' banii aia de cheltuieli nu o să-i vezi niciodată de la mine ...

Liderul grupului infracţional: Da! Cât ai băgat la cheltuieli?
Suspect: Păi i-a băgat ăla 150 de milioane şi nea Popa 100, 250 de milioane
(n.r. - lei vechi).

Strâns cu uşa, fotbalistul a încercat să se înţeleagă cu suspecţii şi să le ofere 10.000 de lei, doar că să oprească executarea silită.

Eduard Stăncioiu: "Îţi fac mâine plata 10.000 lei, îţi fac hârtia, mi-o semnezi, o trimit şi eu la executor, îi plătesc şi lu' ăla...(...)deci la tot la 15.000 tot ieşi."

Anchetatorii au aflat că suspecţii urmăreau să îi ia sportivului în schimbul datoriei două apartamente cu o valoare de piaţă mult mai mare.

Contactat de reporterii PRO TV, Eduard Stăncioiu a declarat că a reuşit să scape de cămătari cu ajutorul unui avocat şi că nu doreşte să vorbească despre afacerile sale.

Articol recomandat de sport.ro
A venit replica! Mesajul lui Stefanos Tsitsipas pentru Paula Badosa, după ce iberica a spus că relația lor a fost „toxică”
A venit replica! Mesajul lui Stefanos Tsitsipas pentru Paula Badosa, după ce iberica a spus că relația lor a fost „toxică”
Citește și...
Două timbre din România au intrat în Cartea Recordurilor. Cum arată excepționalele emisiuni filatelice | FOTO

Două timbre din România, emise de Romfilatelia, au fost desemnate oficial de Cartea Recordurilor drept cel mai lung, respectiv cel mai mic timbru din lume. 

”Urmează stația Miau, cu peronul pe partea dreaptă”. Pisică salvată la metrou, după 5 zile de eforturi impresionante | FOTO

O pisică blocată în tunelul de la metrou a fost salvată după 5 zile de eforturi impresionante depuse de angajați ai Metrorex și echipe specializate de la o asociație și Protecția Animalelor. 

Conclavul ortodox. Sfântul Sinod a ales ierarhi pentru bisericile românești din Moldova, Italia, Australia și Noua Zeelandă

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, întrunit joi în şedinţă de lucru sub preşedinţia Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, a ales noi ierarhi.

Recomandări
Noi detalii șocante din dosarul azilelor ilegale din Bihor. Ce a găsit DIICOT la percheziții. Viorel Pașca: „Niște tâmpenii”

Soții Florica și Viorel Pașca, dar și cei trei fii ai lor reținuți miercuri de DIICOT pentru trafic de persoane, au încercat joi să-i convingă pe judecătorii Tribunalului București că sunt nevinovați.

Raport: Rusia ar fi spionat cu drone peste 12 state NATO timp de 18 luni, fără să fie oprită. Cea mai afectată țară

Rusia ar fi desfășurat timp de 18 luni o campanie de supraveghere cu drone în peste 12 țări NATO, fără a întâmpina mari obstacole, potrivit unei analize publicate joi.

Un amfibiu cumpărat în Călărași cu un milion de euro din fonduri UE nu a fost folosit niciodată. Ce spun autoritățile

Proiect european declarat nefuncțional. Un autobuz turistic plutitor, așa cum sunt cele de la Budapesta, avem și în România, la Călărași.