Brasov: parintii refuza sa-si sprijine copiii supradotati

×
Publicitate

 Hotararea luata de parintii unor copii de exceptie din judetul Brasov este cu atat mai greu de inteles, cu cat costul studiilor ar fi fost suportat de stat.


25 de elevi de la tara, toti "unul si unul", au fost alesi sa faca parte din clasa a V-a de excelenta, care urma sa functioneze in Brasov. Ar fi locuit la internat, pe cheltuiala statului, ar fi avut parte de cei mai buni profesori din oras. 

Din pacate insa, cei mai multi parinti le-au refuzat copiilor sansa unei pregatiri scolare de exceptie. Unii, din teama ca acestia ar fi in pericol la oras, altii pentru ca prefera sa-si stie copiii langa ei.

Din 25 de elevi selectati pentru clasa de elita, doar trei au primit acordul parintilor. Radu este unul dintre ei, insa visul lui de a invata printre cei mai buni s-a spulberat, deoarece este nevoie de cel putin 15 copii pentru ca o clasa.

Inspectoratul Scolar incearca sa gaseasca o solutie pentru a le indeplini visul celor trei copii care au primit acceptul parintilor sa plece la oras. Este posibil ca acestia sa fie distribuiti la colegii din Brasov, in clase deja existente.

Articol recomandat de sport.ro
Vladimir Putin exultă: „Toate restricțiile au fost ridicate!”
Vladimir Putin exultă: „Toate restricțiile au fost ridicate!”
Citește și...
Amenzi usturătoare pentru turiştii care au intrat cu ATV-urile în zone interzise, la Vama Buzăului

Mai multi turiștii suprinși de jandarmii montani cu ATV-urile pe dealurile din localitatea Vama Buzăului au primit amenzi usturătoare!

Si-au umplut mainile de sange pentru banii unui batran!

Doi frati din Covasna au batut crunt un batran de 83 de ani ca sa afle de la el unde isi tine pensia, iar cand si-au dat seama ca omul isi da sufletul in fata lor au incercat sa-i incendieze apartamentul ca sa stearga orice urma.

Traficanti de droguri prinsi de politistii de la Crima Organizata Brasov

Trei tineri care vindeau stupefiante au fost retinuti de politisti, in urma unor descinderi.

Recomandări
Ilie Bolojan, la finalul ședinței de Guvern: „Greva din sănătate s-a bazat pe minciuni. Niciun salariu nu va scădea”

Premierul interimar Ilie Bolojan a susţinut marţi declaraţii de presă la finalul şedinţei de Guvern, referitor la greva din sistemul de Sănătate.

România, fără Guvern. „I-aș chema pe cei patru președinți și i-aș închide ca la alegerea Papei, până se găsește o soluție”

După aproape 3 luni de interimat, la Palatul Victoria, social-democrații sunt optimiști că vom avea un guvern înspre finalul verii. 

Corespondență Știrile PROTV din Spania, mistuită de incendii. În urma focului au rămas un peisaj apocaliptic și multă durere

În ultimele ore, pompierii spanioli au făcut eforturi supraomenești ca să aducă sub control incendiile înainte ca un nou val de caniculă să se instaleze în țara iberică.