Satul din mijlocul orasului. Ce solutie propune un primar din Iasi pentru datornici

×
Publicitate

Satul sa afle ca cei care l-au ales, au datorii la regia de apa, primarului din Targu-Frumos a venit cu o idee cel putin trasnita. Omul vrea sa sape cate o fantana in dreptul fiecaruia dintre cele 86 de blocuri din oras.

Chiar daca lumea o sa se simta ca la tara, macar nu mai rabda nimeni de sete. Vizionarul n-a reusit sa explice pana acum daca femeile vor clati si rufele in copaie. Si nici cum ajunge apa dintr-un put daca zeci de familii vor sa faca dus odata.

Prima fantina este gata. Muncitorii au dat de apa la mai putin de 20 de metri adancime.

"M-am gindit sa incercam un experiment, un proiect pilot sa vedem daca nu putem sa furnizam noi apa din fantini, inclusiv de baut oamenilor care locuiesc in apartamente", a spus Gheorghe Tataru, primarul din  Targu Frumos.

Cele 50 de familii vor plati doar curentul electric consumat de hidroforul care scoate apa din put si o urca in rezervorul urias de linga bloc. Apoi apa ar trebui sa ajunga la robinet. Locatarii sunt contrariati de un astfel de plan si spun ca se intorc in Evul mediu.

"Fantana ca la tara? Nu cred", a spus un localnic.

Problema e ca edilul a trecut la treaba fara sa obtina autorizatiile de la institutiile care controleaza calitatea apei. Primul om al urbei nu se opreste cu una cu doua. Vrea sa descopere in zona o punga de gaze naturale, pe care s-o exploateze pentru oras. Vede el cum. Deocamdata, cei dinTirgu Frumos au o datorie de 1,4 milioane de lei catre regia de apa. Din aceasta cauza 5 scari de bloc sunt deja debransate de la retea.

 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
17.000 de uscatoare de par Philips, retrase de pe piata. Pot lua foc daca sunt lasate in priza

Este vorba despre cinci modele pe care firma Philips, le-a vandut, in ultimii patru ani. Compania s-a aratat dispusa sa schimbe aparatele tuturor acelora care doresc asta.

Romania are prima statie publica de incarcare a masinilor electrice. Vezi cum functioneaza

Teoretic, cine are un automobil propulsat de un astfel de motor poate veni in centrul Bucurestiului pentru "a-si face plinul". Practic insa, acest lucru ar fi o aventura.  O incarcare completa dureaza opt ore.

Greseala de milioane de euro. Un cartier intreg trebuie sa se mute cu 7 metri

Pentru ca un angajat al cadastrului a uitat tabla inmultirii, un cartier de vile de la marginea orasului Iasi trebuie mutat cu 7 metri mai in spate.

Recomandări
România, cel mai mare exportator de grâu din UE, după un an agricol excelent. Fermierii au recoltat 13,4 milioane de tone

Este unul dintre cei mai buni ani agricoli pentru România. Recolta de grâu a ajuns la un nivel record, iar producții foarte mari sunt și la orz și rapiță.

Noi imagini cu viitura parcă apocaliptică produsă în Nepal. Există riscul unor noi inundații devastatoare

Cel puțin 360 de oameni au murit și aproape 1000 sunt de negăsit după viitura parcă apocaliptică produsă într-o vale din munții Hymalaia, la frontiera dintre Nepal și Tibet. 

Ararat-Armenia - Universitatea Craiova, LIVE pe VOYO Sport 1, joi, de la 19:00. Oltenii joacă pentru calificare

Universitatea Craiova este la un singur meci distanță de calificarea în grupa UEFA Europa League. După 1-1 pe Stadionul „Ion Oblemenco”, oltenii joacă joi, 27 august, de la ora 19:00, returul decisiv cu Ararat-Armenia, la Erevan.