„Lovim unde-i doare mai tare”. Pentru prima dată, Garda de Mediu a confiscat deșeuri ilegale de pe o proprietate privată

×
Publicitate

Garda Naţională de Mediu a anunțat că, „pentru prima dată”, a confiscat deșeuri care erau deținute ilegal pe o proprietate privată.

Este vorba despre „o acțiune fulger” care s-a desfășurat în localitatea Bolintin Vale din judeţul Giurgiu, în colaborare cu Jandarmeria Română.

60 de comisari şi jandarmi au descins la operatorii care desfășoară activități de colectare a deșeurilor valorificabile, pentru a verifica legalitatea acestor activități.

deseuri, Bolintin

Au fost verificate mai multe amplasamente deţinute atât de persoane fizice, cât şi de societăţi care deţineau autorizaţie de mediu.

În urma controalelor au fost aplicate amenzi în valoare totală de 275.000 lei şi au fost confiscate aproximativ 50 tone de deşeuri feroase şi neferoase. Acțiunea a fost un exerciţiu de forţă şi un element de cotitură în lupta cu infracţionalitatea de mediu.” - a anunțat Garda de Mediu.

deseuri, Bolintin

Instituția susține că regulile „jocului“ s-au schimbat şi - în noul context - Garda Naţională de Mediu are acum o pârghie extrem de puternică.

Dacă amenzile şi dosarele penale nu-i speriau, acum putem să lovim unde îi doare cel mai tare. Confiscăm deşeurile deţinute ilegal chiar dacă sunt pe proprietate privată. Astfel de acţiuni vor continua, vor fi dese şi în toată ţara, cu scopul de a combate infracţionalitatea de mediu în toate zonele ţării şi la toate nivelurile” - mai avertizează comisarii de mediu.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Vacanțele din septembrie, cele mai profitabile pentru turiști. Belgia, Italia sau Grecia, printre cele mai ieftine destinații

Se aproprie finalul sezonului de vacanțe și au început deja reducerile. Cei care nu și-au organizat concediul sau vor să se bucure de câteva zile libere în plus, pot cumpăra bilete de avion cu prețuri mai mici pentru luna septembrie.

Firmele care închiriază trotinete iau măsuri drastice privind folosirea acestora. Accidentele, printre motive

Cei care folosesc trotinete electrice închiriate prin aplicații vor fi evaluați la finalul cursei. În funcție de modul în care au condus ori au parcat, riscă să li se suspende contul.

Voluntarii și-au propus să salveze Cula Crăsnaru, din Gorj. Clădirea este reprezentativă pentru zona Olteniei

Mai mulți voluntari și-au propus în această vară să salveze Cula Crăsnaru, din Gorj, o clădire emblemă pentru zona Olteniei cu o istorie fascinantă.

Recomandări
Cum vor fi împărțite cele 16,6 miliarde de euro din SAFE. Guvernul a aprobat repartizarea fondurilor

Guvernul a aprobat joi repartizarea fondurilor din Instrumentul „Acțiunea pentru securitatea Europei" (SAFE). Peste 16,6 miliarde de euro pentru securitatea Europei vor ajunge în România.

Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Alertă pe Dunăre: Guvernul pregătește scenariul extrem pentru Cernavodă. „Răcire în circuit închis”

Pentru a restabili capacitatea de răcire a Centralei Nuclearelectrice (CNE) Cernavodă, astfel încât să fie repusă în funcțiune.