985 de ani de munca pentru un batran din Arad!

60191719

Nu e deloc de saga. Ci de isprava! Aberatia de mai sus reiese de pe urma unei scrisori trimise, cu aplomb, de cei de la Casa de Pensii unui barbat din Arad, care a fost instiintat ca perioada de munca ce-i va fi luata in calcul este.... 1988-1003.

Omul s-a pus pe matematici aplicate si, potrivit celei mai convenabile variante (1988-1003), i-au rezultat 985 de ani de munca! Sa tot fie platit pentru ditamai efortul! Situatia tragicomica impune insa o meditatie. De pe urma careia, apar la orizont trei posibile scenarii:

Barbatul a activat intr-adevar intre 1988 si 1003. Insa, conform cronologiei invatate in clasele primare de orice elev sarguincios, acest lucru ar fi fost posibil doar inaintea erei noastre. Numai atunci anii se numerotau descrescator. Caz in care, nu numai ca omul ar fi pus umarul la inflorirea civilizatiei minoice in Creta, ci ar fi fost martor ocular la evenimente precum invadarea Egiptului de catre nomazii hicsosi sau la formarea regatului hitit.  Sa nu mai enumeram eminentele cenusii cu care, poate, s-a tras de sireturi...  Merita tot respectul! 

Barbatul a lucrat intre 1988 si 1003. Printr-un calcul elementar, obtinem 985 de ani de vechime, dar cu minus. Asadar, iata ca se poate: avem de-a face cu conceptul bolnav de  vechime negativa! Inca nu am reusit sa patrundem hatisul gandirii functionarului roman, dar daca este inscris in acte, credem si nu cercetam. 

Barbatul a lucrat intre 1988 si 2003 (!), nu 1003. Ipoteza in care este vorba de o deja obisnuita eroare functionareasca. Si astfel, scenariul devine plictisitor si la ordinea zilei, nedemn de o ecranizare semnata Spielberg sau Coppola. 

Una peste alta, directorul Casei de Pensii din Arad s-a infipt pe calcaie si a declarat ca nu a apucat sa verifice dosarul barbatului. In cazul in care se vor gasi nereguli, vor fi remediate.  Dar daca nu se vor gasi, la care scenariu ramanem?

Articol recomandat de sport.ro
„UE și Ucraina au înjunghiat Rusia pe la spate!” E alertă la Moscova după ultima lovitură a Occidentului
„UE și Ucraina au înjunghiat Rusia pe la spate!” E alertă la Moscova după ultima lovitură a Occidentului
Citește și...
Apariție ciudată în Arad. Un bărbat se plimba cu o pisică moartă la gât, un buchet de flori și mânca dintr-un cactus

Un bărbat a fost văzut, marți, în timp ce se plimba cu o pisică moartă în jurul gâtului în mai multe zone ale orașului, precum Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad sau Piața Mihai Viteazul.

Cursa periculoasa! Un taximetrist din Arad a fost atacat de clienti

Cei trei barbati i-au taiat firele de la statie ca sa nu poate chema ajutoare si apoi l-au inchis in portbagaj. Unul dintre ei s-a urcat la volan, dar in scurt timp a dat intr-un sant si au abandonat masina acolo.

Ceata face victime la Arad. Doi tineri au murit intr-un accident sangeros

In jurul orei 03.00, un autoturism in care calatoreau cinci tineri a scapat de sub control pe soseaua spre Vama Varsand si s-a izbit de o masina care era parcata in afara soselei.

Recomandări
ANIMAȚIE. Traseul celei de-a treia drone doborâte în spațiul aerian al României. Cum a fost interceptată în doar cinci minute

O nouă dronă care a pătruns ilegal în spațiul aerian al României a fost doborâtă duminică dimineață de un avion F-16 al Forțelor Aeriene Române. 

România a transmis un avertisment oficial Rusiei după incidentele cu drone. Ce presupune protestul diplomatic

După ce a treia dronă a fost doborâtă în spațiul aerian al țării noastre, România reacționează diplomatic pe toate canalele. Autoritățile de la București au transmis că astfel de incidente sunt "inadmisibile" și "intolerabile". 

Pompierii români, în prima linie a luptei cu incendiile din Franța. Gestul făcut de Emmanuel Macron la adresa lor

Situația se agravează de la o oră la alta și în Franța, unde incendiile de vegetație fac ravagii de aproape o săptămână. Aproape 250.000 de oameni au fost evacuați din sud-vestul țării, în timp ce flăcările amenință în continuare zona orașului Bordeaux.