200.000 de elevi vor incepe din toamna clasa pregatitoare. Modificarile noului an scolar

×
Publicitate

Peste 200.000 de copii vor intra din aceasta toamna in clasa pregatitoare. Este o generatie de viitori scolari, care vor invata "jucandu-se", dupa cum spune ministrul educatiei.

Dar pentru aceasta modificare majora, sistemul de educatie are nevoie de programa, profesori si sali pentru noii elevi.

Toti copiii care vor implini 6 ani vor fi obligati sa mearga la scoala. Ei vor fi inscrisi in aceste clase pregatitoare introduse nu doar in scoli, ci si in unele gradinite.

Pentru inceput, aceasta masura ii vizeaza pe copiii nascuti in 2006, care pe 1 septembrie vor avea 6 ani impliniti.

Peste 200.000 de copii sunt in aceasta situatie. Lor li se adauga si cei care implinesc 6 ani dupa inceperea anului scolar, pana la data de 31 decembrie.

In cazul lor, parintii vor decide daca ii dau la scoala sau daca ii mai tin acasa un an.

In toate scolile din tara se fac pregatiri pentru primirea noii generatii.

Ministrul educatiei sustine ca nu vor fi probleme cu organizarea.

Masura e benefica, daca ne gandim ca in acest mod pot fi integrati in invatamant zeci de mii de copii care altfel nu ar fi mers nici la gradinita, nici la scoala.

In plus, Romania e una din putinele tari europene care nu avea aceasta clasa pregatitoare.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Partenera unui tricolor, postare de cinci stele pe rețelele sociale: ”Strălucești! Ești superbă”
FOTO Partenera unui tricolor, postare de cinci stele pe rețelele sociale: ”Strălucești! Ești superbă”
Citește și...
Cetățenii Uniunii Europene pot da în judecată casele de pariuri online să le returneze banii pierduți. Cu o singură condiție

Cetățenii Uniunii Europene pot da în judecată casele de pariuri online să le returneze banii pierduți, dacă jocurile respective erau ilegale la momentul plasării pariurilor, chiar dacă între timp situația legală s-a schimbat. 

Comitetul Consiliului Europei pentru prevenirea torturii: Situații îngrijorătoare în unele spitale de psihiatrie din România

Comitetul Consiliului Europei pentru prevenirea torturii şi a tratamentelor sau pedepselor inumane sau degradante (CPT) a descoperit cazuri de pacienți chinuiți cu electroșocuri și bătuți cu pumnul în spitale de psihiatrie din România.

Clădiri industriale vechi renasc în proiecte urbane, din bani europeni. Ce spații moderne apar în Timișoara, Arad și Reșița

Unele dintre vechile clădiri industriale prind din nou viaţă şi se transformă în spații moderne. De exemplu, hale unde, în trecut, se reparau tramvaiele, vor deveni acum locuri pentru concerte sau expoziţii.

Recomandări
Strâmtoarea Ormuz a fost „închisă” din nou, anunță presa din Iran. Teheranul dă vina pe SUA

Postul public iranian IRIB afirmă strâmtoarea Ormuz „este din nou închisă, iar trecerea se poate face doar cu aprobarea Iranului”.

Criza rujeolei din România, în atenția presei internaționale. Avem jumătate din cazurile UE

Numărul ridicat de îmbolnăviri cu rujeolă a adus din nou România în atenția presei internaționale. Datele UNICEF arată că țara noastră a raportat 4.198 de cazuri în 2025, adică aproximativ 55,5% din totalul cazurilor înregistrate în UE.

Bursa de la București, în scădere după certurile din coaliție. România, penalizată și de piețele externe

Bursa de Valori Bucureşti a închis în scădere ultima şedinţă de tranzacţionare din această săptămână, cu un rulaj total care a depăşit uşor 134 milioane de lei. Pe fondul tensiunilor PSD-PNL și costurile de finanțare externă au crescut pentru România.