VIDEO Ce se intampla cu organismul nostru cand nu consumam suficient de multa apa?

61792023

Impreuna cu oxigenul, apa este una dintre cele mai importante substante fara de care viata nu poate exista. Fara apa oamenii nu ar putea supravietui mai mult de sapte zile.

De altfel, fara apa nicio forma de viata nu ar putea rezista. Cu toate astea, daca suntem alcatuiti si inconjurati de apa, de ce ne este recomandat sa consumam zilnic atat de multa apa?

Se spune ca un adult ar trebui sa bea zilnic minim 2 litri de apa, cantitatea necesara de apa pentru buna functionare a organismului uman variind in functie de varsta, sex si greutate, de la 2 litri la 4 litri.
 

Citeste tot articolul pe www.hotnews.ro!

Articol recomandat de sport.ro
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Citește și...
O pacientă diagnosticată cu cancer devine prima persoană din lume care beneficiază de un tratament „minune”

O pacientă cu cancer devine prima persoană din lume care beneficiază de un tratament „revoluționar”

Greva generală din spitale a fost „suspendată” după trei zile. Sanitas: „Am reușit! Am fost auziți!”

Greva generală din spitale a fost „suspendată” după trei zile. Sindicaliștii precizează că această suspendare nu înseamnă o încetare a acțiunii de protest și că își doresc un alt proiect al legii salarizării.

Proiecte CNAS: Acces mai larg la servicii medicale, mai puţină birocraţie, mai multă flexibilitate

Casa Națională de Asigurări de Sănătate a publicat în dezbatere proiecte care prevăd acces mai larg la servicii medicale, mai puțină birocrație și mai multă flexibilitate în sistemul medical.

Recomandări
Greva generală din spitale a fost „suspendată” după trei zile. Sanitas: „Am reușit! Am fost auziți!”

Greva generală din spitale a fost „suspendată” după trei zile. Sindicaliștii precizează că această suspendare nu înseamnă o încetare a acțiunii de protest și că își doresc un alt proiect al legii salarizării.

NATO trece oficial în modul de apărare pe Flancul Estic. Noile mutări făcute de Alianță în cazul României

Spania va desfășura la baza aeriană Mihail Kogălniceanu avioane de luptă F-18, un avion cisternă, elicoptere pentru combaterea dronelor și aproximativ 200 de militari, în cadrul noii misiuni NATO de Apărare Aeriană pe Flancul Estic.

Căldură extremă în România. ANM a emis Cod portocaliu de caniculă. Unde vor fi cele mai mari temperaturi

Valul de căldură care a lovit România a început să se intensifice. Mai multe regiuni sunt sub avertizare de caniculă, iar în patru județe ANM a emis Cod portocaliu.