Pfizer-BioNTech, despre varianta Omicron: „Protecția este îmbunătățită cu o a treia doză de vaccin”

62188545

Vaccinul anti-COVID-19 dezvoltat de Pfizer/BioNTech este ''în continuare eficace'' contra variantei Omicron a coronavirusului, a transmis miercuri într-un comunicat producătorul vaccinului.

Pfizer/BioNTech doreşte totuşi să realizeze până la sfârşitul lunii martie un vaccin adaptat acestei noi variante, relatează AFP.

Conform studiilor realizate în laborator, ''vaccinul este în continuare eficace împotriva COVID-19, de asemenea împotriva variantei Omicron, dacă este administrat în trei doze'', dar aceasta variantă „probabil nu este neutralizată suficient după două doze''.

O a treia doză creează un nivel de anticorpi neutralizanţi împotriva Omicron similar celui observat după două doze'' în cazul celorlalte variante ale coronavirusului SARS-CoV-2, au relevat testele efectuate în laborator de companiile Pfizer şi BioNTech.

Deşi două doze de vaccin pot oferi în continuare o protecţie împotriva formei grave a bolii cauzate de varianta Omicron, este clar, conform acestor date preliminare, că protecţia este ameliorată cu o a treia doză de vaccin'', a rezumat directorul general al Pfizer, Albert Bourla.

Vom continua dezvoltarea unui vaccin specific contra variantei Omicron şi sperăm să-l facem disponibil până în luna martie dacă o adaptare va fi necesară'', mai menţionează Pfizer/BioNTech în comunicat.

Directorul de cercetare al unui laborator sud-african din cadrul Institutului de cercetare asupra sănătăţii din Africa a declarat la rândul său marţi, raportând rezultatele unui studiu restrâns, că varianta Omicron se poate sustrage parţial protecţiei oferite de cele două doze de vaccin anti-COVID-19 produs de Pfizer/BioNTech, notează Reuters.

Varianta Omicron provoacă îngrijorare întrucât prezintă mutaţii multiple, în special în proteina Spike prin care virusul pătrunde în celulele umane. Datele preliminare sugerează că noua variantă are o rezistenţă sporită la vaccinurile anti-COVID-19 existente, creşte riscul de reinfectare la persoanele trecute prin boală după infectarea cu alte variante şi se transmite mai uşor decât Delta, variantă dominantă în prezent şi cunoscută deja ca fiind foarte contagioasă.

Pe de altă parte, conform ultimelor date publicate de Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), se pare că varianta Omicron nu creşte severitatea simptomelor.

Articol recomandat de sport.ro
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Citește și...
Dozele „booster'' ar putea fi necesare „un număr de ani de acum înainte'', anunță un director Pfizer

Un director din cadrul companiei farmaceutice Pfizer a declarat că este posibil ca oamenii să aibă nevoie de doze „booster'' împotriva COVID-19 „un număr de ani de acum înainte'', informează DPA/PA Media miercuri.

Oamenii de știință au descoperit o nouă variantă de Omicron, ”ascunsă”, foarte greu de detectat

Oamenii de știință au anunțat că au identificat o versiune ”ascunsă” a tulpinii Omicron, care nu poate fi separată de alte variante folosind testele obișnuite PCR.

Rafila: Relaxarea unor restricţii trebuie să vină la pachet cu respectarea strictă a măsurilor de protecţie

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, a declarat, miercuri, la începutul şedinţei de guvern, că relaxarea unor restricţii stabilite în contextul pandemiei trebuie să vină la pachet cu respectarea strictă a măsurilor de protecţie.

Recomandări
Drona doborâtă la Galați pare să fi fost rusească. A zburat zeci de kilometri în 17 minute. Fragmente găsite lângă Corni

O nouă dronă care a pătruns neautorizat în spaţiul aerian românesc a fost doborâtă azi dimineață, în județul Galați. 

Tragedie pe litoral: Un adolescent de 17 ani a murit în valuri la Olimp, iar un tânăr de 19 ani este căutat de scafandri

Deși e steag roșu arborat pe plajele din sud, doi tineri care au intrat în marea furioasă, în stațiunea Olimp, au dispărut în valuri. 

Zi cu 3 incidente pe litoral: O dronă găsită lângă plaja Modern, un obiect suspect la Eforie și o aripă de în largul mării

Pe litoral în Constanța și Eforie două alerte au dus la evacuarea turiștilor de pe plajă! La Constanța în largul plajei Modern aproape de Portul Tomis a fost găsit un fragment de dronă.