Ministerul Sănătății a prezentat normele pentru legea cancerului. 10 analize vor fi gratuite

×
Publicitate

Ministerul Sănătății a prezentat normele pentru legea cancerului. Acestea prevăd că 10 analize - inclusiv cele care semnalează din vreme cancerul de col uterin sau de prostată - vor fi gratuite.

Va fi înființat și un Registru Național al pacienților. Totodată, au fost extinse pachetele de servicii medicale în ambulatoriu și spitalizarea de zi.

Prof. dr. Alexandru Rafila, ministrul Sănătății: „Tratament și monitorizare prin MONITOR 2 pentru pacienții oncologici. Acces rapid la aceste servicii. Banii pentru testele pentru medicina personalizata există, decontare panel pentru stabilire mutații pentru personalizare tratament, extindere cercetare și la cancere hematologice. PTC - 36 de formulare care pot fi trimise.”

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Salariile angajaților din Sănătate vor crește. Câți bani vor primi în plus medicii și asistentele

Angajații din spitale vor primi mai mulți bani. Decizia a fost aprobată, în ședința de Guvern.

A mai rămas o zi până la evenimentul „Noapte albă pentru zile negre”

Doar o zi ne mai desparte de evenimentul maraton „Noapte albă pentru zile negre“, organizat de Crucea Roșie Română în perioada 1-2 iulie, în Parcul Mogoșoaia, cu ocazia aniversării a 147 de ani de activitate.

Studiu OMS despre greutatea elevilor din România. Sute de părinți au refuzat măsurătorile

Sute de părinți au refuzat să-și dea acordul pentru ca fetițele și băieții lor să fie măsurați și cântăriți într-un studiu care se desfășoară la nivel internațional.

Recomandări
Nicușor Dan s-a întâlnit la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA. A mâncat la popotă alături de soldați | FOTO

Nicușor Dan s-a întâlnit duminică la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA și a mâncat la popotă, alături de soldații americani, potrivit Administrației Prezidențiale.

Cum apare pe hărți Lacul Ontario, redenumit America de Trump. Cel mai puternic om al lumii a trecut acum la gâștele canadiene

Lacul Ontario apare începând de duminică drept Lacul America pe hărțile Google destinate utilizatorilor din SUA, pentru restul lumii el rămând cu denumirea sa corectă. După schimbarea numelui lacului, Trump a trecut acum la gâștele canadiene.

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.