Managerul Spitalului Universitar din Bucureşti: România astăzi, la 400-500 de decese pe zi, pierde în fiecare zi un sat

62220404
Agerpres

Medicul Cătălin Cîrstoiu, managerul Spitalului Universitar din Bucureşti, a făcut un apel către oameni să se vaccineze împotriva COVID-19.

Managerul Spitalului Universitar din Bucureşti a arătat că, la 400-500 de oameni decedaţi pe zi, România pierde câte un sat întreg. Pe săptămână, România pierde câte o comună, potrivit News.ro.

"Cred că e bine să ne aducem aminte ce s-a întâmplat săptămâna trecută şi cam acesta vreau să fie mesajul celor care apără sănătatea. Gândiţi-vă că medicii fac eforturi să trateze pacienţii în secţiile de Terapie intensivă, în UPU, în integralitatea unui spital. Şi eforturile astea presupun un consum fizic, energetic, presupun un efort. Ei o să îl facă în continuare, cu siguranţă, dar aş vrea să ne aducem aminte ce se întâmplă în ultimele săptămâni. Sunt 400-500 de decese pe zi. Un număr mare, foarte mare, mai mare decât valurile precedente. Gândiţi-vă că România astăzi, la 400-500 de decese pe zi, pierde în fiecare zi un sat. 400-500 de oameni înseamnă o comunitate. Într-o săptămână, România va ajunge să piardă o comună, 3.000-3.500 de oameni şi aşa raţionamentul merge mai departe”, a declarat Cătălin Cîrstoiu, sâmbătă, într-o conferinţă de presă în cadrul Maratonului Vaccinării din Capitală.

Cătălin Cîrstoiu: „Vaccinarea este singura dovadă de a fi un bun cetăţean”

Medicul a făcut un apel pentru vaccinare.

"Cum oprim raţionamentul acesta? Îl oprim prin vaccinare. Momentul să realizăm că această depopulare prin necunoaşterea unor adevăruri ştiinţifice trebuie să ia sfârşit. Trebuie să susţinem vaccinarea ca o modalitate de a ne bucura cu cei din jurul nostru. Cred că e momentul să realizăm că vaccinarea este singura dovadă de a fi un bun cetăţean”, a mai declarat Cătălin Cîrstoiu.

Articol recomandat de sport.ro
După ce a spulberat Roma, Cristi Chivu și-a început conferința vorbind despre Mircea Lucescu
După ce a spulberat Roma, Cristi Chivu și-a început conferința vorbind despre Mircea Lucescu
Citește și...
O singură injecţie ar putea reda persoanelor auzul în doar câteva săptămâni. Cum funcționează

O terapie genică experimentală ar putea reda auzul persoanelor născute cu surditate, după o singură injecţie administrată direct în urechea internă, potrivit unui studiu realizat de cercetători de la Institutul Karolinska.

Diversificarea alimentației la copii. Ghid complet pentru părinți. Ce alimente sunt interzise

Diversificarea alimentației, cunoscută și ca alimentație complementară, este etapa în care bebelușul începe să primească, treptat, alimente solide sau semisolide, pe lângă laptele matern sau formula de lapte. 

Ministrul Sănătății propune negocieri cu Pfizer: „Sumele datorate să fie transformate în beneficii reale pentru pacienți”

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, spune că România ar putea transforma sumele datorate Pfizer în beneficii pentru pacienţi: acces rapid la medicamente inovative și terapii moderne în sistemul public.

Recomandări
Vremea se schimbă radical în România, din cauza unei mase de aer polar. Lapoviţă şi ninsoare, posibil şi în București

Vremea se răceşte accentuat începând de marţi, aşa încât în Săptămâna Mare vor fi precipitaţii mixte, chiar şi sub formă de lapoviţă şi ninsoare, posibil şi în Capitală, cel mai rece fiind în cursul zilei de vineri.

PSD vrea un nou protocol al coaliției. Va renunța să dea următorul premier dacă PNL îl înlocuiește pe Bolojan - surse

PSD vrea modificarea protocolului coaliției și este dispus să renunțe la funcția de prim-ministru până la următoarele alegeri dacă PNL alege să îl schimbe pe Ilie Bolojan, transmit surse politice pentru Știrile ProTV.

Medicii de la Spitalul Universitar, şedinţă privind starea lui Mircea Lucescu. Vor stabili cum să intervină

Medicii de la Spitalul Universitar din București se întâlnesc pentru a discuta despere complexitatea cazului lui Mircea Lucescu, aflat la ATI.