Autorităţile spaniole au aprobat prima testare clinică pe oameni a unui vaccin anti-Covid

Bătrânii, chemați să testeze un vaccin împotriva COVID-19 în UK
Shutterstock

Autorităţile spaniole au aprobat prima testare clinică pe 190 de voluntari a unui vaccin aflat în faza 2 de studiu. Cercetarea vaccinului Ad26.COV2-S este realizată de compania Janssen, care aparţine Johnson & Jonhson, scrie Digi24.

Guvernul spaniol a permis studierea unui vaccin anti-Covid, care se află în faza a doua de testare.

Medicii vor aplica Ad26.COV2-S pe 590 de persoane, care vor participa voluntar la studiu, în Spania, Germania şi Belgia.
Potrivit testelor efectuate până acum, Ad26.COV2-S generează anticorpi, care protejează aproape în totalitate plămânii în cazul expunerii la Sars-Cov-2.

Agenţia spaniolă a Medicamentelor şi Produselor Sanitare (AEMPS) a aprobat ca testările să se facă pe 190 de subiecţi sănătoşi la două spitale din Madrid şi unul din oraşul Santander. Vor fi constituite două grupuri de voluntari în Spania, în funcţie de vârstă: 18 - 55 ani şi peste 65 de ani.

Ministrul spaniol al Sănătăţii, Salvador Illa, a asigurat că vaccinul respectă criteriile de securitate, necesare pentru administrarea acestuia persoanelor, iar probele vor ajuta la stabilirea dozelor şi timpul necesar între acestea.

Citește și
coronavirus
România a depășit China la numărul cazurilor de COVID-19

Spania a anunţat săptămâna aceasta că va participa la comanda colectivă făcută de Comisia Europeană pentru vaccinul anti-Covid de la Astra Zeneca.

Autorităţile spaniole aşteaptă cel puţin 10 milioane de doze din vaccinul dezvoltat de oamenii de ştiinţă de la Universitatea din Oxford, iar primele doze ar trebui să fie disponibile la începutul lunii decembrie.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Blonda care a uimit în finala Champions League din 2019 s-a reprofilat. Cu ce se ocupa acum tânăra cu fizic de model
FOTO Blonda care a uimit în finala Champions League din 2019 s-a reprofilat. Cu ce se ocupa acum tânăra cu fizic de model
Citește și...
Cum atacă inima noul coronavirus. Oamenii de știință sunt bulversați:
Cum atacă inima noul coronavirus. Oamenii de știință sunt bulversați: "Nu am mai văzut niciodată așa ceva"

COVID-19 este definită de oamenii de știință ca fiind o boală respiratorie, însă ultimele studii demonstrează că virusul SARS-CoV-2 afectează și alte organe importante, inclusiv inima.

România a depășit China la numărul cazurilor de COVID-19
România a depășit China la numărul cazurilor de COVID-19

Sâmbătă, la șase luni și câteva zile de la raportarea primului caz de COVID-19, România a ajuns la un bilanț de 85.833 și a depășit astfel China. Țara în care a izbucnit pandemia a raportat până astăzi 85.022 de îmbolnăviri, scrie HotNews.ro.

Record de cazuri de Covid-19 în ultimele 24 de ore în Ucraina
Record de cazuri de Covid-19 în ultimele 24 de ore în Ucraina

Ucraina a raportat un număr record de 2.481 de infectări cu noul coronavirus în ultimele 24 de ore, au anunţat sâmbătă autorităţile locale, după cele 2.438 de cazuri confirmate în ziua precedentă, informează Reuters.

Recomandări
Sondaj Reuters: Risc ridicat de recesiune economică globală din cauza şocului tarifar din SUA
Sondaj Reuters: Risc ridicat de recesiune economică globală din cauza şocului tarifar din SUA

Riscurile ca economia globală să intre în recesiune în acest an sunt ridicate, potrivit majorității economiștilor dintr-un sondaj Reuters.

Scenariile luate în calcul pentru pana masivă de curent din Spania și Portugalia. Polițiștii au împânzit străzile noaptea
Scenariile luate în calcul pentru pana masivă de curent din Spania și Portugalia. Polițiștii au împânzit străzile noaptea

Autoritățile spaniole au declarat stare de urgență la nivel național, din cauza uriașei pene de curent care a afectat mare parte din Peninsula Iberică.

Mesajul transmis ucrainenilor de Vladimir Putin odată cu anunțarea armistițiului de 3 zile. Trump nu e încântat de negocieri
Mesajul transmis ucrainenilor de Vladimir Putin odată cu anunțarea armistițiului de 3 zile. Trump nu e încântat de negocieri

Președintele rus, Vladimir Putin, a anunțat un armistițiu „umanitar” de trei zile, cu ocazia Zilei Victoriei. În comunicatul difuzat de Kremlin, Ucraina este îndemnată să respecte încetarea focului între 8 și 11 mai.