Alertă în Buzău. 11 copii au fost diagnosticați cu gripă în ultimele zile

×
Publicitate

Este alertă în Buzău, unde 11 copii și un adult au fost diagnosticați cu gripă de tip A și B, în ultimele zile.

Copiii prezentau febră foarte mare, cefalee şi vărsături, spun medicii care i-au consultat. Pacienții care se aflau în stare mai gravă au fost transferați de la Buzău la București.

Primele cazuri au început să apară pe 10 ianuarie, dar săptămâna trecută medicii și-au dat seama că la urgențe ajungeau din ce în ce mai mulți copii cu simptome de gripă.

11 copii cu vârste cuprinse între un an și 12 ani au fost testați rapid și au fost diagnisticati cu gripă de tip A și B.

Unul dintre ei a rămas internat la secția de boli infecțioase a spitalului din Buzău, iar cazurile mai grave au fost transferate la București.

Tot săptămâna trecută, medicii au confirmat virusul și la un tânăr de 20 de ani din Buzău. După ce a fost consultat, acesta a fost internat la secția de boli infecțioase.

Potrivit medicilor, ultimul deces confirmat de gripă a fost înregistrat în luna decembrie a anului trecut. Este vorba despre un bărbat de 54 de ani, din județul Dâmbovița, care nu era vaccinat antigripal.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Spitalul Universitar, amendat de inspectorii sanitari, după scandalul cu abandonarea pacientului decedat

Inspectorii sanitari au amendat Spitalul Universitar cu suma de 20.000 de lei.

Bărbat din Baia Mare, acuzat că s-a dat drept medic dentist. Unde avea cabinetul

Un tehnician dentar din Baia Mare este acuzat că s-a dat drept medic dentist.

Povestea tinerei care a cheltuit mii de euro pentru a avea un copil: "Ne-am împrumutat"

Tot mai multe cupluri din România se confruntă cu una dintre problemele grave ale lumii moderne: infertilitatea.

Recomandări
Noua lege a salarizării a fost pusă în dezbatere publică. Plafonul de 20% pentru sporuri rămâne în vigoare

Proiectul noii legi privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice a fost pus în dezbatere publică, documentul propunând o reformare a modului în care sunt stabilite salariile în sectorul bugetar. 

Alertă pe Dunăre: Guvernul pregătește scenariul extrem pentru Cernavodă. „Răcire în circuit închis”

Pentru a restabili capacitatea de răcire a Centralei Nuclearelectrice (CNE) Cernavodă, astfel încât să fie repusă în funcțiune.

Ararat-Armenia - Universitatea Craiova, LIVE pe VOYO Sport 1, joi, de la 19:00. Oltenii joacă pentru calificare

Universitatea Craiova este la un singur meci distanță de calificarea în grupa UEFA Europa League. După 1-1 pe Stadionul „Ion Oblemenco”, oltenii joacă joi, 27 august, de la ora 19:00, returul decisiv cu Ararat-Armenia, la Erevan.