Victor Ponta, după anunţarea "taxei pe lăcomie": ”Dăncilă a minţit”

Victor Ponta
Agerpres

Preşedintele Pro România, Victor Ponta, a scris pe Facebook, după anunţarea "taxei pe lăcomie", că premierul Viorica Dăncilă a minţit în Parlament la votul de la învestitură, aceasta spunând că "nu va introduce nicio taxă nouă".

"Doamna Viorica Dăncilă a minţit chiar în Parlament spunând că 'nu va introduce nicio taxă nouă' - la votul pentru investirea Guvernului! Vă mai miră? Vă mai enervează? Şi încă o minciună gogonată: au spus mereu că au încasări mari la buget şi bani pentru toate proiectele! Dacă e aşa de ce sunt aşa disperaţi să pună taxe peste taxe? De ce suntem aproape de Crăciun şi nu avem nici măcar proiectul pentru Bugetul pe 2019? Vă mai miră? Vă mai enervează?", a transmis Ponta.

Potrivit acestuia, o taxă trebuie introdusă după un studiu de impact făcut de specialişti şi o dezbatere publică, iar cei care vor plăti de fapt aceste taxe cor fi tot românii.

"Orice taxă suplimentară se introduce după un studiu de impact făcut de specialişti şi după o dezbatere publică în care cei vizaţi să fie măcar consultaţi / la noi Guvernul introduce taxe la două zile după discursul de duminică a lui Dragnea. Credeţi că băncile, companiile din energie şi telecomunicaţii vor pune aceste taxe din buzunarul lor (mai ales că vin total impredictibil şi fără niciun dialog)? Sa fiţi siguri că le vor pune în costul creditelor şi al facturilor către firme şi populaţie / deci dvs. o să plătiţi indirect toate taxele lui Dragnea", a mai spus Ponta.

Totodată, în postarea sa, liderul Pro România acuză Guvernul de populism.

Citește și
Octavian Petric
Ponta îi mai dă o lovitură lui Dragnea. Ce deputat PSD a plecat la Pro România

"Cât de populist (era sa scriu idiot) poţi să fii vorbind de 'taxa pe lăcomie' a băncilor când tu ca Guvern trebuie să te împrumuţi de la bănci 6 miliarde de Euro anual doar pentru deficitul bugetar actual (plus multe alte miliarde pentru rostogolirea datoriei publice)! O să stea Teodorovici cu căciula în mână la mila băncilor 'lacome' şi o să primească bani cu dobândă mai mare - iar împrumuturile şi dobânzile o să le plătim noi şi copiii noştri/ şi o nedumerire: CEC sau Banca 'Transilvania' (bănci româneşti - prima chiar deţinută de Stat) sunt şi ele 'lacome'??? Cu populisme greţoase nu faci decât să strici lucrurile", a arătat Ponta.

Ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici, a anunţat marţi, la Palatul Victoria, că Guvernul propune ca, de la 1 ianuarie 2019, să se aplice instituţiilor financiar-bancare o taxă denumită ''taxa pe lăcomie", în cazul în care ratele ROBOR la 3 şi 6 luni depăşesc o anumită valoare, impactul acestei măsuri putând ajunge la trei miliarde de lei.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicatia Stirile ProTV pentru telefoane Android si iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Noul jucător de la FCSB a aterizat! Primele declarații
GALERIE FOTO Noul jucător de la FCSB a aterizat! Primele declarații
Citește și...
Ponta: Discursul lui Dragnea, un clasic mesaj fascist şi naţional-socialist
Ponta: Discursul lui Dragnea, un clasic mesaj fascist şi naţional-socialist

Preşedintele Pro România, Victor Ponta, a caracterizat discursul liderului PSD, Liviu Dragnea, de la Consiliul Naţional al social-democraţilor, drept unul "delirant", cu "un clasic mesaj fascist şi naţional-socialist însoţit de glume stupide”..

Ponta îi mai dă o lovitură lui Dragnea. Ce deputat PSD a plecat la Pro România
Ponta îi mai dă o lovitură lui Dragnea. Ce deputat PSD a plecat la Pro România

Deputatul de Satu Mare Octavian Petric a anunţat, duminică, printr-o postare pe Facebook, că demisionează din PSD şi se va înscrie în Partidul Pro România.

Recomandări
De ce nu e Nicușor Dan la Davos. Consilier: ”Mesajul este «nu umblu teleleu prin lume» când sunt lucruri importante în țară”
De ce nu e Nicușor Dan la Davos. Consilier: ”Mesajul este «nu umblu teleleu prin lume» când sunt lucruri importante în țară”

Nicușor Dan nu a mers la Forumul Economic de la Davos pentru că în România se derulează acum mai multe crize, care impun prezența sa în țară, a declarat consilierul prezidențial Marius Lazurca. Mesajul este ”nu umblu teleleu prin lume”, spune Lazurca.

Codul galben de ger a fost prelungit în toată România. Temperaturile coboară până la -20 de grade
Codul galben de ger a fost prelungit în toată România. Temperaturile coboară până la -20 de grade

Meteorologii ANM anunță că valul de frig va continua în majoritatea țării de luni. Temperaturile minime vor fi între -20 și -6 grade, cu ger în nopți și dimineți.  

Tragedie în Spania. Cel puțin 39 de oameni au murit și 123 au fost răniți după ciocnirea a două trenuri de mare viteză. VIDEO
Tragedie în Spania. Cel puțin 39 de oameni au murit și 123 au fost răniți după ciocnirea a două trenuri de mare viteză. VIDEO

Un accident feroviar care a implicat duminică două trenuri de mare viteză a făcut zeci de morți în sudul Spaniei, potrivit Gărzii Civile, după o ciocnire foarte violentă care a aruncat mai multe vagoane de pe şine.