Un deputat USR a cerut ANI să verifice averea lui Liviu Dragnea

×
Publicitate

Un deputat USR cere Agenţiei Naţionale de Integritate să verifice averea liderului PSD Liviu Dragnea.

Parlamentarul Emanuel Ungureanu susţine că a făcut acest demers că urmare a investigaţiilor jurnalistice din ultima vreme, care ar fi scos la iveală faptul că Dragnea ar fi posesorul unei averi considerabile, care nu se regăseşte în declaraţia oficială de pe site-ul Camerei Deputaţilor.

De asemenea, Ungureanu semnalează inspectorilor de integritate şi faptul că salariul şefului Camerei nu i-ar permite acestuia stilul luxos de viaţă şi vacanţele în Brazilia sau în alte zone exotice.

Deputatul USR a depus, luna trecută, o sesizare şi la DIICOT în care cere investigarea posibilelor afaceri ale lui Liviu Dragnea, în urmă dezvăluirilor Rise Project. În repetate rânduri, liderul PSD a declarat public că nu are afaceri nici în ţară, nici în străinătate.

Articol recomandat de sport.ro
Femeia care l-a fermecat pe Ionuț Chirilă: "Cine e? Lasă-mă lângă ea"
Femeia care l-a fermecat pe Ionuț Chirilă: "Cine e? Lasă-mă lângă ea"
Citește și...
Premierul il lauda pe ministrul Agricuturii: "Cu toata aura de gluma, Petre Daea e eficient. E premiantul Europei"

Mihai Tudose l-a laudat pe ministrul Agriculturii, Petre Daea, spunand ca in mandatul sau au fost absorbite fonduri europene, iar subventiile au fost acordate la timp.

Indemnizatia pentru cresterea copilului, plafonata la 1.800 de euro. "E o jignire adusa parintilor din Romania"

Romancele de cariera care au salarii pe masura muncii lor au aflat de la Ministrul Muncii ca indemnizatia pentru cresterea copilului va fi limitata la 8 mii de lei.

Scandalul pensiilor din Aparare ar putea duce la un nou val de plecari. Reactia militarilor dupa anuntul facut de Carmen Dan

Saptamana incepe cu vesti rele pentru romanii care beneficiaza de pensii speciale. Primii vizati si cei mai afectati sunt cei din sistemul de Aparare al Romaniei.

Recomandări
Nicușor Dan a promulgat legea care șterge anumite datorii la TVA, inclusiv dobânzi și penalități. Cine beneficiază

Preşedintele Nicuşor Dan anunţă, marţi, că a promulgat o lege importantă care corectează o inechitate produsă în aplicarea regimului TVA şi vine în sprijinul contribuabililor afectaţi.

USR a depus o nouă lege a integrității, dar fără „amendamentul anti-Fritz", pentru ca România să nu piardă banii din PNRR

Parlamentarii USR au depus un nou proiect privind integritatea, fără „amendamentul anti-Fritz", a anunţat liderul senatorilor partidului, Sorin Şipoş. El a explicat că acest proiect, dacă va fi adoptat, va salva banii din PNRR pentru România.

DIICOT a extins urmărirea penală în dosarul Nordis. Peste 100 de persoane au depus 50 de noi plângeri pentru înșelăciune

Procurorii DIICOT au extins urmărirea penală în dosarul Nordis, în care au fost reținute 11 persoane, printre care Laura Vicol și soțul său, Vladimir Ciorbă.