Tăriceanu, despre remanieri: ”Nu ştiu ce gânduri are doamna prim-ministru”

Calin Popescu Tariceanu
Inquam Photos / Octav Ganea

Călin Popescu Tăriceanu a declarat marţi seara, că atât el, cât şi liderul PSD sunt dispuşi să acorde votul în Parlament pentru restructurarea Guvernului, dar nu ştie „ce gânduri” are premierul Viorica Dăncilă.

"Atât eu, cât şi partenerul de coaliţie, PSD, preşedintele partidului, Liviu Dragnea, suntem în orice moment dispuşi să acordăm votul în Parlament pentru remaniere. Mai departe, ce paşi face primul-ministru nu ştiu, este opţiunea domniei sale, dar bazat pe experienţa pe care am avut-o, într-o situaţie de acest gen eu nu aş fi ezitat nicio secundă să cer Parlamentului votul pentru formula de remaniere sau de restructurare pe care doresc să o propun. (...) Nu ştiu ce gânduri are dna prim-ministru. Ce face doamna prim-ministru în acest moment, nu sunt la curent", a declarat Călin Popescu Tăriceanu la România TV, conform News.ro.

El l-a acuzat pe preşedintele Klaus Iohannis că este „în afara Constituţiei” pentru că a refuzat cele trei propuneri de miniştri.

”Preşedintele este în afara Constituţiei. Dacă persoanele nu au vreo interdicţie de execitare a drepturilor civice, dacă nu au interdicţia de a ocupa funcţii publice, atunci poate preşedintele să refuze propunerile făcute de primul-ministru. Altfel, singura persoană care este responsabilă pentru îndeplinirea programului guvernamental este primul ministru. Preşedintele nu are nicio prerogativă în îndeplinirea programului guvernamental. Deci în ceea ce priveşte legalitatea, preşedintele poate să aibă obiecţiuni, dar nu este cazul propunerilor înaintate, dar în ceea ce priveşte oportunitatea preşedintele nu are nici cel mai mic rol de jucat. Din această păerspectivă, preşedintele este în afara Constituţiei”, a adăugat Tăriceanu.

Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat, marţi, că respinge remanierile celor trei miniştri, pentru că cele trei propuneri făcute nu sunt persoane potrivite pentru funcţia de ministru. Preşedintele a precizat că nu ia act nici de cele trei demisii până când nu ştie cu cine vor fi înlocuiţi aceştia. Klaus Iohannis a declarat că a avut o discuţie la telefon cu premierul Viorica Dăncilă, în care a rugat-o să vină cu alte propuneri sau cu propuneri de miniştri interimari.

Citește și
viorica dancila
Cine sunt cei trei miniștri propuși interimari de Viorica Dăncilă

Premierul Viorica Dăncilă va transmite în această seară preşedintelui Iohannis propunerile de numire a vicepremierului Ana Birchall, ministru interimar pentru portofoliul Ministerului Justiţiei, a ministrului Eugen Teodorovici, ministru interimar pentru portofoliul Ministerului Fondurilor Europene şi a ministrului Radu Ştefan Oprea, ministru interimar pentru portofoliul Ministerului pentru Românii de Pretutindeni, a anunţat Guvernul.

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

 

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

 

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Acuzații grave! Englezii susțin că grupa în care poate ajunge România la Mondial a fost măsluită
Acuzații grave! Englezii susțin că grupa în care poate ajunge România la Mondial a fost măsluită
Citește și...
Planul B al lui Dragnea după ce Iohannis a refuzat remanierea. Dăncilă ezită să ceară restructurarea
Planul B al lui Dragnea după ce Iohannis a refuzat remanierea. Dăncilă ezită să ceară restructurarea

Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat marți seară că refuză să numească noii miniştri propuşi de PSD, dar şi că din punctul său de vedere, această remaniere este o farsă.

Cine sunt cei trei miniștri propuși interimari de Viorica Dăncilă
Cine sunt cei trei miniștri propuși interimari de Viorica Dăncilă

Premierul Viorica Dăncilă transmite, marți seară, propunerile pentru miniștrii interimari, potrivit unui comunicat transmis de Guvernul României.

Iohannis respinge remanierea propusă de premierul Dăncilă: ”Este un fel de farsă”
Iohannis respinge remanierea propusă de premierul Dăncilă: ”Este un fel de farsă”

Președintele Klaus Iohannis a anunțat că îi respinge pe cei trei miniștri propuși de PSD, deoarece, în opinia sa, remanierea guvernamentală propusă de PSD este "un fel de farsă". 

Traian Băsescu: ”Dragnea declanşează inutil o criză politică! Mare nemernic”
Traian Băsescu: ”Dragnea declanşează inutil o criză politică! Mare nemernic”

Fostul președinte al României Traian Băsescu îl acuză pe președintele PSD Liviu Dragnea de faptul că ”declanşează inutil o criza politică”.

Recomandări
Alegeri locale 2025. Pentru a vota este nevoie de un document de identitate. Ce trebuie să știe cei cu carte electronică
Alegeri locale 2025. Pentru a vota este nevoie de un document de identitate. Ce trebuie să știe cei cu carte electronică

Sute de tehnicieni STS lucrează în schimburi în aceste zile, ca să rezolve problemele ce apar în secții. Deja sunt ocupați, pentru că în sâmbătă seară se pun în funcțiune tabletele pentru înregistrarea și verificarea alegătorilor.

R. Moldova a solicitat energie de avarie din România, după ce sudul Ucrainei a rămas fără curent în urma atacurilor rusești
R. Moldova a solicitat energie de avarie din România, după ce sudul Ucrainei a rămas fără curent în urma atacurilor rusești

Moldelectrica a anunțat că atacurile rusești din regiunea Odesa au lăsat fără curent sudul Ucrainei și au afectat fluxurile energetice din zonă.

A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița, însă poate fi folosită doar la toalete
A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița, însă poate fi folosită doar la toalete

A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița. Va dura, însă, până va ajunge peste tot, pentru că rețeaua are peste 700 de kilometri.