Tăriceanu: Candidat unic din partea PSD - ALDE - PRO România pentru prezidențiale

61829233

Preşedintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, este de părere că cea mai bună soluţie la alegerile prezidenţiale este un candidat unic din partea PSD - ALDE - PRO România, propunere anunţată de Victor Ponta.

"Cu domnul Ponta am evaluat variantele pe care le avem la dispoziţie pentru alegerile prezidenţiale. Confirm ceea ce a spus domnia sa în această privinţă. Da, cred că cea mai bună soluţie într-adevăr este de a avea un candidat unic", a precizat Tăriceanu.

El a adăugat că o decizie în acest sens va fi luată "cât de curând".

"Aşa cum v-am spus şi înainte, după alegerile pentru Parlamentul European o să luăm o decizie. În mod normal, timpul ne presează şi această decizie va trebui luată cât de curând în perioada următoare", a arătat Tăriceanu, la Parlament.

Articol recomandat de sport.ro
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Citește și...
Oprișan, după ce a fost huiduit de PSD: ”Cred şi mai mult că e nevoie de schimbare”

Preşedintele PSD Vrancea, Marian Oprişan, afirmă că nu a fost surprins de reacţia colegilor de partid care l-au huiduit la congres, dar l-a întristat.

Ce poză de prezentare i-au pus colegii din PSD lui Teodorovici. Ministrul i-a taxat. FOTO

Acum că și-au ales președintele, social-democrații își caută candidat la prezidențiale.

Reacţia lui Victor Ponta, după alegerea noii conduceri a PSD. "Altfel e jale"

Fostul preşedinte al PSD, în prezent liderul Pro România, a comentat sâmbătă seară votul de la Congresul extraordinar al social-democraţilor.

Recomandări
Sindicatele din educație resping „categoric” noua grilă de salarizare. Ce coeficienți cer profesorii

Cele trei mari organizații sindicale din educație resping „categoric” propunerea privind salarizarea personalului din învățământ, prezentată marți la Palatul Cotroceni, considerând că aceasta „nu răspunde revendicărilor” salariaților.

HARTĂ: Eclipsa de Soare din 12 august 2026: la ce oră începe și unde se vede cel mai bine în România evenimentul astronomic

Astăzi, 12 august 2026 are loc cea mai importantă eclipsă de Soare a anului, un fenomen astronomic vizibil parțial și din România, dar care va putea fi admirat în forma sa totală în special din Spania și din regiuni nordice precum Islanda și Groenlanda.

Trei obstacole, găsite pe calea ferată între Constanța-Mangalia înainte de trecerea unui tren. Poliția face cercetări

Trei obstacole, amplasate în trei puncte diferite pe calea ferată Constanța-Mangalia, au fost identificate miercuri, înainte de trecerea unui tren. Poliția Transporturi Feroviare a fost sesizată și face cercetări pentru identificarea celor responsabili.