Rovana Plumb: ”Preşedintele României îndeamnă românii să se lupte între ei”

61968437
Agerpres

Preşedinta organizaţiei de femei a PSD, Rovana Plumb, consideră că în Anul Centenarului preşedintele României, cel care ar trebui să unească propunerile valoroase, este mai preocupat de propria campanie electorală.

De asemenea, ea a spus că şeful statului îndeamnă românii să se lupte între ei şi ameninţă premierul să facă ce i se spune, adică să demisioneze.

Din păcate, în Anul Centenar, cel care ar trebui să unească în jurul său, în jurul unui proiect naţional, toate propunerile valoroase pentru România - preşedintele ţării - este mai preocupat de propria campanie electorală. În Anul Centenar, preşedintele României îndeamnă românii să se lupte între ei. În anul Centenar, preşedintele României iese şi ameninţă primul ministru al României că trebuie să facă ceea ce i se spune, adică să demisioneze. Nu, primul ministru al României nu va demisiona şi vom merge cu guvernarea până în 2020”, a declarat Rovana Plumb, vineri după-amiază, la Mamaia, la şcoala de vară a femeilor din PSD.

Ea a spus că răspunsul PSD în Anul Centenar este unitatea.

“În Anul Centenar răspunsul nostru nu poate fi decât unire şi unitate şi acesta va fi întotdeauna principiul şi dorinţa noastră pe care o vom urma. Nu există proiect mai valoros dedicat Centenarului decât viaţa fiecărei famili de români de azi şi pentru viitor. Nu există în momentul de faţă un partid mai responsabil decât PSD, care poate să privească cu încredere şi sinceritate nu doar spre mâine, ci şi spre viitor şi de ce nu spre viitorul Centenar, pentru că avem o serie întreagă de propuneri, de proiecte, despre cum dezvoltăm România”, a mai spus preşedinta femeilor social-democrate.

Rovana Plumb i-a transmis un mesaj lui Liviu Dragnea, cel care nu a fost prezent la reuniunrea de vineri, deşi fusese anunţat iniţial, că femeile din PSD vor fi în prima linie a tuturor bătăliilor politice.

“Şi sigur acest lucru îi vom transmite şi domnului preşedinte Liviu Dragnea: organizaţia femeilor social-democrate va fi prezentă în prima linie în toate bătăliile politice. Vom face tot ceea ce ne-am propus pentru că femeile din PSD sunt puternice şi nu renunţă. Femeile din PSD sunt hotărâte şi nu capitulează, femeile din PSD nu ne lăsăm intimidate, femeiele din PSD au forţa şi energia de a merge mereu până la capăt”, a mai spus Rovana Plumb.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
Citește și...
Guvernul, replică la reacțiia lui Iohannis legată de pesta porcină: ”Să înceteze să exploateze politic situația”

Guvernul precizează, într-un comunicat, că a luat şi va continua să ia toate măsurile necesare, din punct de vedere instituţional şi financiar, pentru controlul şi combaterea eficientă a răspândirii pestei porcine africane.

Ministrul Muncii, Olguța Vasilescu, i-a răspuns unui protestatar: ”Plimbă ursul!”. VIDEO

Femeile social democrate, în frunte cu premierul Viorica Dăncilă, s-au reunit pe litoral cu gândul să se felicite pentru realizările guvernării.

Femeile din PSD s-au reunit pe litoral. Eugen Teodorovici, singurul bărbat din partid care le-a însoțit

Femeile social democrate, în frunte cu premierul Viorica Dăncilă, s-au reunit pe litoral cu gândul să se felicite pentru realizările guvernării.

Recomandări
Restricții pentru mașinile clasice în localități. Primăriile trebuie să delimiteze zone fără poluare în următorul an

Noul Cod al Urbanismului adoptat recent prevede măsuri pentru reducerea poluării în localități. Autoritățile locale vor trebui să delimiteze zone fără emisii sau cu emisii scăzute în cel mult 12 luni de la intrarea în vigoare a legii. 

Ultimul efort pe Legea salarizării. Nicușor Dan și partidele fostei coaliții, noi discuții pentru salvarea banilor din PNRR

Liderii partidelor din fosta coaliție de guvernare vor discuta, din nou, astăzi, cu președintele Nicușor Dan, cu privire la Legea salarizării în sectorul public, după ce cu o zi în urmă dezbaterea s-a încheiat fără nicio concluzie.

Explicația în română a lui Manfred Weber după ce a cerut CE să blocheze României jalonul de 770 de milioane de euro

Grupul PPE nu doreşte ca România să piardă niciun euro din fondurile alocate prin Mecanismul de Redresare şi Rezilienţă, precizează liderul PPE Manfred Weber.