Puterea neaga ca ar avea probleme in Senat. "Avem 68 de voturi, cu Iulian Urban. E alaturi de PDL"

Iulian Urban

Senatorii PDL au avut, miercuri seara, o intalnire ca sa puna la punct "mobilizarea" pentru asigurarea cvorumului de lucru in Senat pentru perioada urmatoare.

La final, liderului grupului, Cristian Radulescu, a declarat ca senatorii PDL se bazeaza pe prezenta

proaspatului demisionar din partid, Iulian Urban

, si pe revenirea in Senat a senatorului UDMR

Verestoy Attila

Citește și
senatorul Mircea Banias
Puterea pierde majoritatea in Senat. Cum a inclinat balanta spre Opozitie, dupa demisia lui Banias

.

"Tema intalnirii a fost coordonarea si mobilizarea pentru perioada urmatoare, in conditiile in care putem asigura la limita cvorumul. Este nevoie, in momentul acesta, de un numar de 68 de senatori care sa permita functionarea Senatului si 68, chiar la limita, avem noi, PDL, plus UDMR, plus UNPR. Am discutat cu toti colegii necesitatea si modalitatile pentru ca in fiecare moment cand este necesar acest cvorum, cand se dau voturi, sa fim cu toti prezenti", a spus democrat-liberalul.

Intrebat cum vor putea parlamentarii puterii sa asigure cvorumul de 68 de parlamentari necesar pentru desfasurarea lucrarilor Senatului, el a spus ca acesta este asigurat cu ajutorului senatorului Iulian Urban. "Avem 68 (de voturi - n.r.) cu Urban cu tot, care a spus ca este alaturi de grupul PDL in continuare, desi si-a dat demisia din PDL", a spus acesta.

"Cat de repede si domnul Verestoy va fi disponibil. Pana atunci suntem prezenti si domnul Verestoy va veni foarte repede si vom fi 68. Speram in sanatatea lui", a mai afirmat senatorul PDL.

Din totalul de 137 de mandate de senator, in prezent sunt ocupate 135, doua posturi fiind vacante. Astfel, majoritatea in Senat este de 68 de voturi.

Grupurile parlamentare ale puterii au 67 de membri: PDL - 45, UNPR - 14, UDMR - 8, iar opozitia are 66 de senatori: PSD - 41, PNL-PC - 25.

Senatorul Iulian Urban si-a anuntat, miercuri, in plen, demisia din PDL, mentionand ca in continuare va activa ca senator independent. El a spus ca, in calitate de senator independent, va vota intotdeauna "orice proiect de lege care vine de la Guvern si care este bun pentru aceasta tara". Urban a explicat ca nu a trecut la niciun alt partid politic pentru ca nu se regaseste in niciun alt partid.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
Citește și...
Blaga:
Blaga:"Puterea, obligata sa asigure cvorumul. Senatorii PDL nu pleaca in delegatie in ziua de luni"

Presedintele Senatului, Vasile Blaga, a declarat, miercuri, ca niciun parlamentar al acestui PDL, inclusiv cei care sunt ministri, nu vor pleca in delegatii in ziua de luni pentru a putea asigura cvorumul de sedinta in aceasta Camera legislativa.

Puterea pierde majoritatea in Senat. Cum a inclinat balanta spre Opozitie, dupa demisia lui Banias
Puterea pierde majoritatea in Senat. Cum a inclinat balanta spre Opozitie, dupa demisia lui Banias

Demisia senatorului Mircea Banias din PDL si inscrierea in PC cumulate cu faptul ca senatorul UDMR Verestoy Attila se afla in concediu medical pentru inca o luna indica ca puterea pierde majoritatea in Senat, potrivit Gandul.info .

Parlamentarii opozitiei intra in greva. Isi vor primi insa salariile in continuare
Parlamentarii opozitiei intra in greva. Isi vor primi insa salariile in continuare

Acestia nu-si mai dau demisiile, asa cum amenintau initial, dar nici nu vor mai participa la sedintele Camerei Deputatilor si ale Senatului.

Recomandări
Rusia a lansat un atac masiv cu rachete asupra Ucrainei, chiar înaintea negocierilor de pace dintre Kiev și Washington
Rusia a lansat un atac masiv cu rachete asupra Ucrainei, chiar înaintea negocierilor de pace dintre Kiev și Washington

Rusia a lansat un atac masiv cu drone și rachete asupra Ucrainei în timpul nopții de vineri spre sâmbătă, în timp ce Kievul se pregătește să discute cu SUA despre încheierea unui acord de pace.

MAI: 21 de sesizări în campania pentru alegerile locale parțiale. Amendă de 4.500 lei pentru distrugerea unui afiș
MAI: 21 de sesizări în campania pentru alegerile locale parțiale. Amendă de 4.500 lei pentru distrugerea unui afiș

Reprezentanții Ministerului Afacerilor Interne au anunțat că, în timpul campaniei pentru alegerile locale parțiale, au fost înregistrate 21 de sesizări privind posibile fapte nelegale, dintre care 13 au fost confirmate, iar șase sunt încă investigate.

Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă
Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă

Criza apei din Prahova și Dâmbovița se îndreaptă spre o posibilă soluționare. Premierul Ilie Bolojan a anunțat că vineri seară alimentarea cu apă va fi reluată treptat, dar a avertizat că apa nu va fi deocamdată potabilă.