PSD a pregatit un sistem de vot electronic pentru congres, cu buletine scanate pe cod de bare

60474457

PSD a pregatit pentru congresul din luna aprilie un sistem de vot electronic in care fiecare delegat isi va scana buletinul de vot, prin intermediul unui cod de bare, la un terminal care inregistreaza optiunea acestuia.

Ponta a declarat la inceputul sedintei BPN al PSD de luni ca secretarul general al partidului va prezenta sistemul de vot electronic pregatit pentru Congresul PSD din 19-20 aprilie.

"Emotiile la noi o sa tina destul de putin (cu numararea voturilor - n.r.), adica atunci cand voteaza ultimul delegat o sa stim rezultatele, si lucrul asta, dincolo de alte elemente de desfasurare a congresului, vreau sa arate ca PSD ramane in continuare principalul factor de modernizare a politicii romanesti, si la nivel de doctrina, si la nivel de proceduri, si la faptul ca suntem partidul cel mai unit si cel mai responsabil in ceea ce face", a declarat Victor Ponta.

In sala de sedinta a PSD a fost adus inclusiv un aparat de scanare pentru prezentarea sistemului de vot electronic propus pentru congres, pe ecranul acestuia putand fi observate optiunea "scanare buletin de vot" si indicatia "va rugam sa scanati codul de bare de pe buletinul de vot".

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ea este blondina care i-a sucit mințile lui Denis Alibec!
FOTO Ea este blondina care i-a sucit mințile lui Denis Alibec!
Citește și...
Echipa cu care Eugen Tomac vrea să obțină votul Parlamentului. Cine sunt miniștrii și cei trei vicepremieri

Premierul desemnat, Eugen Tomac, a prezentat echipa cu care vrea să se prezinte în fața Parlamentului. Cabinetul pe care îl propune va avea trei vicepremieri: unul pentru Digitalizare, unul pentru Educaţie şi altul pentru Economie.

Ce cetățenii are, de fapt, Eugen Tomac. Premierul desemnat a dezvăluit ce a făcut cu cea din Ucraina

Premierul desemnat Eugen Tomac a afirmat că este cetăţean al României şi al Republicii Moldova şi a explicat că a depus o cerere pentru a renunţa la cetăţenia ucraineană.

Ciprian Ciucu, despre miniștrii doriți de Eugen Tomac: „Pare că protejează interesele PSD”

Prim-vicepreşedintele PNL Ciprian Ciucu apreciază că lista de miniştri propusă de premierul desemnat Eugen Tomac e "cusută cu aţă alb-fosforescentă" şi pare să protejeze interesele PSD.

Recomandări
Cum explica în 2013 Consiliul Concurenței că a închis o ancheta legată de ROBOR, care în 2026 a dus la o amendă record

Consiliul Concurenței a sancționat 10 dintre cele mai mari bănci din România pentru schimb de informații confidențiale privind stabilirea ROBOR, indice care a influențat creditele acordate populației înainte de 2019 și continuă să afecteze împrumuturile.

Ce știm și ce nu știm despre drona care a explodat în Portul Constanța. Întrebările care alimentează controversele

Sunt încă multe necunoscute după explozia dronei maritime în Portul Constanța. Cronologia incidentului, schimbul de informații cu Ucraina modul în care a fost gestionată situația generează dezbateri aprinse. 

Echipa cu care Eugen Tomac vrea să obțină votul Parlamentului. Cine sunt miniștrii și cei trei vicepremieri

Premierul desemnat, Eugen Tomac, a prezentat echipa cu care vrea să se prezinte în fața Parlamentului. Cabinetul pe care îl propune va avea trei vicepremieri: unul pentru Digitalizare, unul pentru Educaţie şi altul pentru Economie.