Premierul Nicolae Ciucă, bilanţ la un an de guvernare. Ce spune despre preluarea guvernării de către Coaliţia PNL-PSD-UDMR

Nicolae Ciucă
Agerpres

Premierul Nicolae Ciucă a transmis vineri un mesaj cu prilejul unui an de guvernare, în care declară că preluarea guvernării de către Coaliţia PNL-PSD-UDMR a oferit României siguranţa, stabilitatea şi predictibilitatea de care avea nevoie.

Şeful Executivului mai spune că garanţiile primite din partea partenerilor noştri strategici sunt mai puternice ca niciodată, iar apartenenţa noastră la NATO, cea mai importantă organizaţie politico-militară, ne conferă protecţia necesară pentru a putea construi un viitor mai bun pentru România. El mai spune că responsabilitatea Guvernului este să menţină echilibrul, într-o perioadă marcată de multe crize.

”Preluarea guvernării de către Coaliţia PNL-PSD-UDMR a oferit României siguranţa, stabilitatea şi predictibilitatea de care avea nevoie, mai ales în perioada aceasta, marcată de ultimul val al pandemiei de Covid 19, agresiunea militară rusă asupra Ucrainei, criza energetică şi preţurile în creştere la carburanţi, energie şi gaze naturale, întreruperea lanţurilor de aprovizionare cu materie primă şi alimente, inflaţia care a cuprins întreaga Europă, inclusiv ţara noastră. Priorităţile Guvernului au fost încă din prima zi legate strâns de nevoia de a proteja populaţia şi economia de aceste efecte în lanţ”, spune premierul în bilanţ. 

Nicolae Ciucă consideră că, ”astfel, prin măsurile luate în cadrul Pachetului Sprijin pentru România am venit în ajutorul celor vulnerabili şi am consolidat vitalitatea mediului de afaceri”.

Citește și
pedro sanchez
Premierul Spaniei: Vom trimite 130 de militari şi opt avioane militare pentru a desfăşura acţiuni în Marea Neagră

”Creşterea veniturilor românilor pentru a atenua din impactul situaţiei economice dificile şi investiţiile masive  au contribuit la menţinerea unui echilibru social, prin păstrarea locurilor de muncă şi a dinamicii creşterii economice. Fondurile europene absorbite, alături de demararea PNRR şi deschiderea drumului către OCDE au oferit susţinerea necesară planurilor noastre de gestionare a crizelor, în paralel cu implementarea reformelor necesare pentru modernizarea administraţiei şi oferirea unui cadru de funcţionare optim mediului privat”, menţionează şeful Executivului. 

Premierul arată că ”investiţiile străine directe, care anul acesta se vor apropia de zece miliarde de euro, alături de cele aproape 90 de miliarde de lei din bugetul naţional au alimentat ritmul lucrărilor necesare la nivel naţional şi local”.

”Responsabilitatea administrării resurselor publice se regăseşte atât în creşterea nivelului de colectare a taxelor şi impozitelor, cât şi în decizia de a reduce cu zece la sută nivelul cheltuielilor publice, reuşind astfel scăderea deficitului bugetar şi înscrierea acestuia în limitele asumate la nivel european. Eficienţa deciziilor noastre s-a bazat pe respectul datorat partenerilor de dialog social, societăţii civile, patronatelor, sindicatelor, asociaţilor comunităţilor locale şi altor structuri asociative. Astfel, efortul nostru comun a generat la timp, soluţiile necesare”, a afirmat el. 

Nicolae Ciucă mai transmite că ”primul buget construit pe programe multianuale va echilibra măsurile de protejare a populaţiei cu cele necesare mediului de afaceri şi va oferi resursele necesare pentru ca anul viitor să menţinem trendul pozitiv al economiei, ritmul investiţiilor care aduc locuri de muncă şi să garantăm finanţările pachetelor sociale”.

”Ne bazăm pe aceeaşi abordare a dialogului pentru continuarea integrării noastre în arhitectura europeană şi globală a partenerilor noştri. 2022 va rămâne anul ridicării MCV, o confirmare a maturităţii atinse de ţara noastră, la 15 de ani de la aderarea la UE. În pofida celor mai mari grave provocări de securitate în regiunea noastră de la căderea Cortinei de Fier, garanţiile primite din partea partenerilor noştri strategici sunt mai puternice ca niciodată, iar apartenenţa noastră la NATO, cea mai importantă organizaţie politico-militară, ne conferă protecţia necesară pentru a putea construi un viitor mai bun pentru România”, spune premierul. 

”Responsabilitatea noastră, la nivelul Guvernului, este să menţinem echilibrul, într-o perioadă marcată de multe crize. Le vom traversa cu bine, aşa cum deja am demonstrat că putem, împreună”, afirmă Ciucă în final. 

Articol recomandat de sport.ro
Așa arată Cuplul care a șocat pe toată lumea s-a despărțit după o săptămână: ”E mai bine pentru amândoi”„bijuterie” de 100 de milioane de euro din România: „Încercăm să copiem ce e afară”
Așa arată Cuplul care a șocat pe toată lumea s-a despărțit după o săptămână: ”E mai bine pentru amândoi”„bijuterie” de 100 de milioane de euro din România: „Încercăm să copiem ce e afară”
Citește și...
Premierul Ciucă, către românii stabiliţi în Spania: „Ştim cu toţii că nu aţi plecat de acasă de bine”
Premierul Ciucă, către românii stabiliţi în Spania: „Ştim cu toţii că nu aţi plecat de acasă de bine”

Premierul Nicolae Ciucă s-a întâlnit, miercuri, la Castellon de la Plana, cu români stabiliţi în Spania, cărora le-a transmis că Guvernul ia măsuri pentru a-i sprijini, pentru a asigura relaţia dintre instituţiile statului şi românii din diaspora.

Premierul Spaniei: Vom trimite 130 de militari şi opt avioane militare pentru a desfăşura acţiuni în Marea Neagră
Premierul Spaniei: Vom trimite 130 de militari şi opt avioane militare pentru a desfăşura acţiuni în Marea Neagră

Pedro Sanchez, premierul Spaniei a declarat, miercuri, în conferinţa de presă comună cu premierul Nicolae Ciucă, la Castellón, că vor trimite 130 de militari şi opt avioane militare pentru a desfăşura acţiuni în Marea Neagră.

Premierul Nicolae Ciucă, interviu în Spania: ”Europa va fi mai sigură cu România în Spațiul Schengen”
Premierul Nicolae Ciucă, interviu în Spania: ”Europa va fi mai sigură cu România în Spațiul Schengen”

Premierul Nicolae Ciucă este de părere că spațiul Schengen va fi și mai ”sigur” după ce România va face parte din această comunitate europeană fără controale la frontiere.  

Recomandări
Ger cumplit în toată țara și ninsori în următoarele zile. Temperaturile scad până la -19 grade. ANM a emis cod galben
Ger cumplit în toată țara și ninsori în următoarele zile. Temperaturile scad până la -19 grade. ANM a emis cod galben

Meteorologii au emis mai multe atenționări de Cod Galben pentru zilele următoare. Vom avea parte de ger extrem, temperaturi deosebit de scăzute și ninsori locale.

Dacia și Renault, amendate de Consiliul Concurenței. Companiile s-ar fi înțeles să nu-și fure angajații
Dacia și Renault, amendate de Consiliul Concurenței. Companiile s-ar fi înțeles să nu-și fure angajații

Consiliul Concurenței anunță că a amendat opt companii, printre care Automobile Dacia și Renault Technologie Roumanie pentru practici ilegale pe piața muncii.

„E ca o zonă de război, străzile sunt pline de sânge”. Regimul de la Teheran reprimă brutal protestele: Peste 500 de morți
„E ca o zonă de război, străzile sunt pline de sânge”. Regimul de la Teheran reprimă brutal protestele: Peste 500 de morți

În Iran, protestatarii continuă să iasă în stradă, în ciuda represiunii brutale. Pe rețelele de socializare au apărut imagini în care din mulțime se aud voci care cer ajutor în limba engleză.