Premierul Ponta a fost informat ca Traian Basescu vrea sa-l suspende pe ministrul Andrei Marga

×
Publicitate

Ministrul Afacerilor Externe, Andrei Marga, a fost anuntat de catre Administratia Prezidentiala ca va fi suspendat daca nu trimite toate documentele aferente numirii unor ambasadori, in special a celui propus pentru Roma.

Anuntul a fost facut de catre premierul Victor Ponta.

"In timpul acestei intalniri (cu oamenii de afaceri prezenti la Camera de Comert-n.r.), am avut o discutie telefonica urgenta cu ministrul Marga, care m-a informat ca pe problema unor ambasadori care au fost audiati si au primit vot negativ in comisiile de politica externa, de la Cotroceni i s-a transmis ca daca nu trimite toate documentele - este vorba in special de ambasadorul de la Roma, daca am inteles bine, din scurta discutie - va fi suspendat pentru ca nu isi indeplineste indatoririle. Eu am considerat ca nu avem nevoie de o noua criza si avem nevoie de ministrul de Externe, astfel ca i-am cerut sa procedeze la trimiterea documentelor catre presedinte, dar in momentul in care Parlamentul a dat aviz negativ si presedintele vrea sa numeasca maine ambasadori, se dorea o noua criza", a spus Ponta.

Comisiile pentru politica externa ale Parlamentului au respins, pe 26 iunie, propunerea MAE ca Dana Manuela Constantinescu sa fie numita ambasator al Romaniei in Italia, cu reprezentare si in Malta si San Marino. Propunerea a intrunit 9 voturi "impotriva", trei voturi "pentru" si doua abtineri.

In cadrul audierilor, ea nu a stiut sa spuna numele ministrilor italieni care detin portofoliile de Interne si Externe.

Bogdan Oprea, purtatorul de cuvant al presedintelui Traian Basescu, a declarat ca Presedintia "nu a facut niciun demers impotriva" ministrului Afacerilor Externe, Andrei Marga. "Presedintia nu a facut niciun demers impotriva domnului ministru al Afacerilor Externe, Andrei Marga", a declarat Oprea.

Joi, premierul Victor Ponta a plecat pentru un minut din sedinta cu oamenii de afaceri de la Camera de Comert pentru o discutie telefonica. La intoarcere, el a afirmat ca a aflat ca presedintele Traian Basescu il lasa fara ministrul de Externe.

"Am iesit din sala, pentru ca am fost sunat si am aflat ca Traian Basescu tocmai ma lasa fara ministrul de Externe", a spus Ponta.

La randul sau, ministrul de Externe, Andrei Marga, a declarat ca nu stie despre ce este vorba. "Nu stiu, nici nu stiu la ce va referiti", a spus Marga.

Intrebat daca a avut vreo discutie cu premierul sau cu presedintele Traian Basescu privind o eventuala suspendare a sa din functie, precum si despre reprosurile care i-ar fi aduse, Marga a spus ca nu a avut nicio discutie pe aceasta tema si ca nici nu intelege despre ce ar fi vorba.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
Citește și...
Crin Antonescu: Basescu nu a zis nimic nou, convingerea mea este ca nu a spus adevarul romanilor

Presedintele Senatului, Crin Antonescu, a declarat, joi, dupa discursul presedintelui in plenul reunit al Parlamentului pe tema suspendarii, ca seful statului nu a spus "nimic nou".

"Vreau sa particip la dezbaterea cererii de suspendare." VIDEO cu discursul lui Basescu in Parlament

Traian Basescu a declarat, joi, in Parlament, ca documentul de suspendare are ca obiective de fond punerea sub controlul PSD si PNL a institutiilor statului , in principal a justitiei si nepunerea in aplicare a referendumului din noiembrie 2009.

FT: Criza politica din Romania starneste preocupari in legatura cu situatia statului de drept

Ziarul Financial Times este de parere ca disputa politica dintre premierul Victor Ponta si presedintele Traian Basescu starneste preocupari in legatura cu situatia statului de drept in Romania.

Recomandări
Sindicatele din Educație resping proiectul legii salarizării: „O sfidare directă la adresa salariaților din învățământ”

Federațiile sindicale din învățământ anunță că „refuză categoric” prevederile legii salarizării unitare, considerând că forma cea mai recentă prezentată de Ministerul Muncii este „o sfidare directă la adresa salariaților” din sistem.

Schimbare majoră pentru partidele politice: nu ar mai putea fi înființate cu doar trei membri. Ce propune AEP

Preşedintele Autorităţii Electorale Permanente, Adrian Ţuţuianu, a anunţat că AEP a elaborat un proiect de lege privind partidele politice care a fost publicat, vineri, în consultare publică. 

Ilie Bolojan: „PNL va susține proiectul legii salarizării. E o măsură care evită pierderea a peste 700 de milioane de euro”

Grupurile parlamentare ale PNL au fost mandatate să susțină adoptarea proiectului legii salarizării, a anunțat, vineri, președintele partidului, premierul interimar Ilie Bolojan.