PC: "Regionalizarea trebuie gandita luand in calcul si o posibila unire cu Republica Moldova"

Romania

Intr-un comunicat de presa, Partidul Conservator transmite un mesaj vicepremierului Liviu Dragnea, in care anunta ca regionalizarea Romaniei ar trebui gandita si in functie de o posibila unire cu Republica Moldova.

"Criza politica si economica din Moldova a intrat intr-o faza critica, care impune Romaniei pozitionari predictive responsabile. Dupa ce a ramas fara premier, Republica Moldova nu mai are nici presedinte al Parlamentului, Marian Lupu fiind demis cu 76 voturi. In acelasi timp, Moldova se confrunta si cu o complexa criza economica, FMI refuzand sa acorde ultima transa, in valoare de 76 de milioane de dolari, dintr-un credit convenit anterior cu guvernul de la Chisinau, motivul fiind neindeplinirea tuturor angajamentelor asumate de Moldova." - se arata in comunicatul Partidului Conservator.

Conform sursei citate, in acest context, se inmultesc mesajele care sustin o apropiere a Republicii Moldova de Romania si Uniunea Europeana.

"Avand in vedere faptul ca in aceasta perioada statul roman pregateste o ampla reforma administrativa, care implica si regionalizarea necesara pentru o mai buna absorbtie a fondurilor europene, deputatul Ovidiu Raetchi sugereaza ministrului Dezvoltarii Regionale, vicepremierul Liviu Dragnea, sa gandeasca procesul de regionalizare luand in calcul, predictiv, si eventualitatea unei apropieri accelerate a Moldovei de Romania." - se mai precizeaza in comunicatul Partidului Conservator.

Articol recomandat de sport.ro
Darya Zheleznyakova trăiește departe de Rusia. Cu ce se mai ocupă ”femeia de fier” din UFC
Darya Zheleznyakova trăiește departe de Rusia. Cu ce se mai ocupă ”femeia de fier” din UFC
Citește și...
Ministrul de Externe Iurie Leanca este noul premier interimar al Republicii Moldova
Ministrul de Externe Iurie Leanca este noul premier interimar al Republicii Moldova

Ministrul moldovean de Externe Iurie Leanca este noul premier interimar al tarii, a anuntat marti un purtator de cuvant al presedintelui.

Cum se apara Dragos Rusu in cazul de spionaj economic:
Cum se apara Dragos Rusu in cazul de spionaj economic: "Sunt cel mai patriot roman!"

"Sunt cel mai patriot roman!" - asa se apara Dragos Rusu, fostul adjunct de la Garda Financiara de acuzatiile de spionaj economic.

Premierul Republicii Moldova, Vlad Filat, si-a prezentat demisia
Premierul Republicii Moldova, Vlad Filat, si-a prezentat demisia

Premierul Vlad Filat a prezentat vineri demisia Executivului, dupa ce Guvernul a fost demis marti printr-o motiune de cenzura, iar presedintele moldovean Nicolae Timofti a semnat un decretul prin care o accepta, relateaza ProTV Chisinau.

"Basarabia si Romania, aceeasi tara". Marsul Unirii a strans 2000 de sustinatori in Capitala

"Cerem unirea Basarabiei cu Romania, cetatenie romana si subventii pentru produsele fabricate in Republica Moldova".

Ghimpu: Moldova nu are in plan unirea cu Romania
Ghimpu: Moldova nu are in plan unirea cu Romania

Mihai Ghimpu, liderul Parlamentului de la Chisinau si presedintele interimar al statului, a spus ca noua guvernare a Moldovei nu are planuri de a se uni cu Romania, de a parasi CSI sau de a se alatura NATO.

Recomandări
Război pe pensiile magistraților: Înalta Curte trimite la CCR o expertiză care contestă legea Guvernului Bolojan
Război pe pensiile magistraților: Înalta Curte trimite la CCR o expertiză care contestă legea Guvernului Bolojan

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a trimis la Curtea Constituţională concluziile unei "expertize independente" întocmite de un expert contabil autorizat. 

Liste publice cu românii datori la stat: proiect de lege pentru afișarea restanțierilor online
Liste publice cu românii datori la stat: proiect de lege pentru afișarea restanțierilor online

Autoritățile vor ca datoriile pe care românii le au la Fisc și la direcțiile de taxe locale să apară pe liste publice care pot fi accesate online.

A ajuns în România cârtița uriașă care va străpunge Carpații. Are dimensiunea unui teren de fotbal și va săpa 20 de m pe zi
A ajuns în România cârtița uriașă care va străpunge Carpații. Are dimensiunea unui teren de fotbal și va săpa 20 de m pe zi

În premieră pentru infrastructura din România, a ajuns la noi un utilaj uriaș care va fora prin munți, cu ajutorul unei tehnici noi, un tunel rutier de autostradă.