Nicuşor Dan și-a anunțat candidatura pentru un nou mandat la Primăria Capitalei

62388558
Facebook.com

Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a confirmat, duminică, faptul că va candida pentru un nou mandat la Primăria Capitalei.

 

Edilul va candida ca independent la alegerile viitoare pentru Bucureşti, cu susţinerea partidelor care îşi doresc acest lucru. El a precizat că vrea să continue proiectele începute.

„Eu îmi doresc foarte mult, da, pentru că, în opinia mea, abia am aşezat nişte mecanisme, am astupat nişte găuri şi abia a început să funcţioneze mecanismul şi sunt lucruri pe care le-am început şi pe care aş vrea să le terminam, de exemplu, liniile de tramvai", a spus edilul, conform Agerpres.

Întrebat sub umbrela cărui partid ar vrea să candideze, Nicuşor Dan a spus: „Este o ecuaţie foarte, foarte simplă în Bucureşti. De când alegerile se fac într-un singur tur, dacă dreapta candidează separat, câştigă PSD, dacă dreapta candidează cu candidat unic, câştiga dreapta. În 2020, a fost o presiune din partea publicului de dreapta care voia un candidat unic, lucrul ăsta, sunt optimist, că se va întâmpla şi anul viitor. (...) Din punct de vedere politic discutăm, dar nu suntem în momentul acela. Toată lumea îşi face socoteli, se uită la sondaje. (...) E un amalgam de strategii, probabil că la începutul anului viitor va fi o cristalizare".

Referindu-se la contracandidații săi, actualul primar general, Nicuşor Dan, a arătat că „PSD a fost un dezastru pentru Bucureşti, în ultimii 12 ani, înainte de mandatul ăsta", şi de aceea „este important să existe un candidat unic pe dreapta".

El a precizat că va candida şi în cazul în care va exista o alianţă PNL-PSD.

„Desigur, da. Mi-e greu să cred că nu voi candida ca independent peste un an, independent de partide, coaliţii. Voi candida independent, care speră să aibă susţinerea cât mai multor partide de dreapta. (...) Este o fragmentare pe partea dreaptă şi niciunul dintre partide, singur, cel puţin cu candidaţii pe care îi ştim astăzi, nu are vreo şansă să câştige. (...) Dacă întrebaţi publicul de dreapta, el îşi doreşte ca dreapta, cu un candidat sau altul, să continue să guverneze local în Bucureşti. (...) Anul viitor o să fie mai multe rânduri de alegeri, partidele nu şi-au terminat strategiile. Există discuţii (...) probabil că la începutul anului viitor o să ştim mai bine", a mai spus edilul general al Capitalei.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noul Audi A5 impresionează cu un detaliu incredibil + În cât timp prinde suta: ”E mai sportiv decât generația precedentă”
FOTO Noul Audi A5 impresionează cu un detaliu incredibil + În cât timp prinde suta: ”E mai sportiv decât generația precedentă”
Citește și...
PNȚCD a rămas fără sediul din centrul Bucureștiului. Subînchiria pe bani grei clădirea primită de la primărie

Primăria Capitalei informează că primarul general a Ciprian Ciucu a oprit o ilegalitate privind subînchirierea sediului PNŢCD din Piaţa Rosetti, o proprietate a Administraţiei Fondului Imobiliar (AFI).

Consultări politice la Cotroceni. SURSE: Președintele Nicușor Dan nu a spus ce soluție vede pentru ieșirea din blocaj

Prima rundă de consultări de la Palatul Cotroceni pentru formarea unui nou guvern s-a încheiat fără un rezultat concret.

Anamaria Gavrilă, lidera POT, după consultările cu Nicușor Dan: „Noi vom susţine orice formulă pro-occidentală”

Partidul Oamenilor Tineri va susţine orice formulă pro-occidentală de guvernare, a declarat, luni, preşedintele POT, Anamaria Gavrilă, după consultările cu şeful statului, Nicuşor Dan, de la Palatul Cotroceni.

Recomandări
Consultări politice la Cotroceni. SURSE: Președintele Nicușor Dan nu a spus ce soluție vede pentru ieșirea din blocaj

Prima rundă de consultări de la Palatul Cotroceni pentru formarea unui nou guvern s-a încheiat fără un rezultat concret.

Negocieri la Cotroceni. Este tot mai clar ce fel de Guvern exclud din start forțele parlamentare. Varianta fără susținere

După consultările politice de luni, de la Palatul Cotroceni, între președintele Nicușor Dan și marile partide parlamentare, este tot mai sigur că nu vom mai avea o coaliție cu PSD și PNL, iar ideea unui Executiv tehnocrat nu are momentan susținere clară.

Ce arată primele sondaje după moțiunea de cenzură. Diferențe mari privind intențiile de vot

AUR se menţine pe primul loc în intenţiile de vot pentru alegerile parlamentare, iar PNL a crescut faţă de aprilie şi a trecut pe locul al doilea, devansând PSD, care a ajuns pe poziţia a treia.