Ministrul Toader dă vina pe opoziție pentru declanșarea procedurii de infringement

tudorel toader
Inquam

Ministrul Justiției, Tudorel Toader, susține că directiva privind prezumția de nevinovăție trebuie transpusă în legislație până la momentul în care Comisia Europeană va sesiza Curtea Europeană de Justiție, pentru a evita sancțiuni. 

El dă vina pe Opoziție pentru decizia Comisiei de a declanșa procedura de infrigement împotriva României pentru netranspunerea directivei, pentru că a blocat dezbaterea și a atacat la CCR.

"În iulie 2017, Ministerul Justiţiei a finalizat proiectul de lege pentru transpunerea Directivei privind prezumţia de nevinovăţie, proiect care a fost transmis la Guvern. În şedinţa din 18 august 2017, Guvernul a aprobat proiectul de lege pentru transpunerea Directivei privind prezumţia de nevinovăţie, proiect care a fost transmis la Senat. În 4 decembrie 2017, proiectul de lege a fost adoptat de către Senatul României, apoi a fost transmis la Camera Deputaţilor. Camera Deputaţilor a stabilit ca dezbaterea să se facă în procedură de urgenţă, printr-o comisie specială.

Dezbaterile au fost blocate iar opoziţia a contestat respectiva comisie la CCR ! Pentru evitarea sancţiunilor, este necesar ca prevederile Directivei să fie transpuse în legislaţia naţională până la momentul în care Comisia Europeană va sesiza Curtea Europeană de Justiţie", scrie Toader pe pagina sa de Facebook, potrivit Agerpres.

Fostul preşedinte Traian Băsescu a afirmat, vineri, în contextul care Comisia Europeană a declanşat o procedură de infringement împotriva României pentru nerespectarea Directivei 343/2016 privind consolidarea anumitor aspecte ale prezumţiei de nevinovăţie, că directivele UE sunt obligatorii şi pentru justiţia din România.

Citește și
Comisia Europeana - AFP/Getty
Comisia Europeană a declanşat procedura de infringement împotriva României

"De-a lungul anilor 2016 şi 2017, am tot umblat pe la televiziuni arătând şi vorbind despre directiva 343/2016 privind prezumţia de nevinovăţie şi a dreptului de a fi prezent la proces în cadrul procedurilor penale. O groază de propagandişti au susţinut că Băsescu s-a întors împotriva Justiţiei. Realitatea este că directiva trebuia implementată în legislaţia română până în aprilie 2018. Astăzi, Comisia Europeană a declanşat procedura de infringement împotriva României pentru neintroducerea în Codul de Procedură Penală şi în Codul Penal a prevederilor acestei directive", a susţinut Băsescu într-o postare pe Facebook.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Ce surpriză: antrenorul îi spune ”DA” lui Real Madrid și e gata să semneze!
NEWS ALERT Ce surpriză: antrenorul îi spune ”DA” lui Real Madrid și e gata să semneze!
Citește și...
CE: Infringement-ul e o procedură standard, transpunerea directivei nu contrazice lupta anticorupție
CE: Infringement-ul e o procedură standard, transpunerea directivei nu contrazice lupta anticorupție

Comisia Europeană a explicat că infringement-ul e o procedură standard, iar transpunerea directivei prezumției de nevinovăție nu contrazice lupta anticorupție.

Comisia Europeană a declanşat procedura de infringement împotriva României
Comisia Europeană a declanşat procedura de infringement împotriva României

Fostul preşedinte Traian Băsescu anunţă că astăzi Comisia Europeană a declanşat procedura de infringement împotriva României pentru netranspunerea Directivei 343/2016 privind prezumţia de nevinovăţie, în Codurile penale.

Florin Secureanu invocă prezumția de nevinovăție și vrea să opereze iar
Florin Secureanu invocă prezumția de nevinovăție și vrea să opereze iar

Controversatul manager al spitalului Malaxa din Capitală, medicul Florin Secureanu, vrea să se întoarcă în sala de operaţie.

Recomandări
Război pe pensiile magistraților: Înalta Curte trimite la CCR o expertiză care contestă legea Guvernului Bolojan
Război pe pensiile magistraților: Înalta Curte trimite la CCR o expertiză care contestă legea Guvernului Bolojan

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a trimis la Curtea Constituţională concluziile unei "expertize independente" întocmite de un expert contabil autorizat. 

Românii cu mașini scumpe, în vizorul Fiscului. ANAF pregătește sancțiuni și sechestre
Românii cu mașini scumpe, în vizorul Fiscului. ANAF pregătește sancțiuni și sechestre

Direcția Generală Antifraudă Fiscală din cadrul ANAF a demarat, într-un proiect pilot, controale care vizează achizițiile de autoturisme de lux realizate din fonduri cu proveniență fiscală nejustificată.

Kremlinul avertizează: Timpul pentru negocieri se scurtează. Este timpul ca Zelenski să-şi asume responsabilităţile
Kremlinul avertizează: Timpul pentru negocieri se scurtează. Este timpul ca Zelenski să-şi asume responsabilităţile

Moscova a transmis joi că oportunităţile pentru Ucraina se reduc, dacă doreşte să găsească o soluţie negociată la războiul cu Rusia, avertismentul venind după câteva săptămâni de discuţii infructuoase iniţiate de Washington la sfârşitul anului 2025.