Turcan spune că nu mai sunt bani de pensii și cere demisia premierului. Reacția lui Cîțu: ”E ministru, să-și asume!”

×
Publicitate

Ministrul Muncii Raluca Turcan a transmis, luni, colegilor de partid din PNL un mesaj extrem de dur, legat de negocierile pentru Guvern şi de atitudinea preşedintelui partidului, Florin Cîţu.

Turcan îl acuză pe Florin Cîțu că spune minciuni, astfel că îi cere să-şi depună demisia împreună cu toată echipa de negociere.

”E puţin spus că s-a negociat în genunchi”, consideră Turcan.

”Florin, eşti dispus să joci la poker până şi banii de pensii. De mai bine de o lună mă ţin de capul tău şi-ţi spun repetat că de vineri (26 nov) nu mai sunt bani de pensii şi de alocaţii pt că i-ai luat la rectificare doar ca să dai tu bine la cifre în postările de pe Facebook” - i-a transmis Tucan lui Florin Cîţu.

Ea mai susține că preşedintele PNL a negociat doar pentru el şi că nu a existat niciun criteriu obiectiv pentru formarea propunerilor de miniştri.

În replică, premierul interimar Florin Cîţu a răspuns: ”Este ministrul Muncii. Să îşi asume dacă nu mai sunt fonduri (de pensii şi alocaţii – n.r.)”, scrie News.

”Doamna Raluca Turcan, dacă avea ceva de spus putea să vină la şedinţa BPN, nu în presă”, a declarat Cîţu, întrebat de faptul că Turcan i-a cerut, luni, demisia din fruntea partidului, pentru coaliţia cu PSD şi modul în care s-a negociat formula guvernului, doar în interesul său.

 

Mesajul integral al Ralucăi Turcan:

Dragi colegi,

Am decis să nu particip la această şedinţă întrucât votul mi-a fost deja deturnat o dată, şi doresc să nu se mai întâmple lucrul acesta din nou.

Doresc însă să cunoaşteţi părerea mea despre evenimentele în desfăşurare.

Consider că echipa de negociere nu a purtat o negociere pentru PNL, ci a pregătit o garnitură şi o foaie de parcurs pentru predarea la cheie a PNL către PSD.

În primul rând s-a plecat la drum cu o minciună. Şi un vot manipulat ordinar. Nu, nu mă refer la Congres, ci la votul pentru a încerca negocieri şi cu unii şi cu alţii. Votul meu şi al altora a fost folosit doar pentru a negocia cu PSD. Şi doar în folosul unui grup extrem de restrâns.

A fost o fraudă asupra votului colegilor.

Din tot ce am citit în presă, nu am văzut nicio idee politică, de viziune, de la negociatorii partidului pe care să o vedem transpusă în avantajul politic al PNL! PSD-ul v-a dat în fiecare zi teme, la care voi reacţionaţi.

Este puţin spus că s-a negociat în genunchi.

Mandatul lui Florin Câţu nu a fost decât un şir de minciuni, greşeli şi jocuri personale.

Aş spune că e de domeniul patologicului.

Florin, iţi imaginezi că nimeni nu se prinde de minciunile tale? Toţi se prind, îţi garantez.

NIMIC din ce ai spus până acum, tu, preşedintele partidului, nu a fost adevărat! Doar un şir de minciuni.

Şi nu numai de minciuni, dar şi de lipsă de responsabilitate!

Florin, eşti dispus să joci la poker până şi banii de pensii. De mai bine de o lună mă ţin de capul tău şi-ţi spun repetat că de vineri (26 nov) nu mai sunt bani de pensii şi de alocaţii pt că i-ai luat la rectificare doar ca să dai tu bine la cifre în postările de pe facebook.

Cu toţii i-am reproşat lui Orban că nu a negociat în interesul partidului. Dacă el nu a făcut-o, voi în interesul cui aţi făcut-o? Cu siguranţă nu al PNL!

Când am fost convinsă că negocierea lui Ludovic cu USR e proastă, m-am ridicat de la masă. La fel şi Rareş, şi Robert, şi ceilalţi mi-aţi dat dreptate.

Cum arată negocierea făcută de voi, comparativ cu negocierea lui Orban?

Eu atunci m-am ridicat şi am plecat. Voi ce aţi făcut acum? V-aţi milogit la Ciolacu să prindeţi un colţ de pâine.

Vă cer să ieşiţi voi acum public, să spuneţi că aţi negociat mai bine ca Orban!

În aceste negocieri, preşedintele partidului a negociat doar pentru el. Atât. Nimic altceva!!! Motivele? O să le aflăm, cu siguranţă! Dar cu un preţ prea mare plătit de partid.

Nu a existat niciun criteriu obiectiv pentru formarea propunerilor de miniştri. Niciunul. Aţi ignorat până şi cel mai important criteriu, cel referitor la rezultatele în alegeri (pe care PSD-ul, spre deosebire de voi, nu l-a ignorat).

Şi-atunci, vă miraţi că PNL se confruntă cu un asemenea val de critici, câta vreme voi acţionaţi în afara unei legitimităţi politice fireşti?

Închei spunând, momentul acesta este o ruşine pentru PNL şi cred că Preşedintele PNL ar trebui să-şi depună demisia, împreună cu echipa de negociere!

VOTUL MEU ESTE ÎMPOTRIVĂ” - a transmis Raluca Turcan pe grupurile interne de socializare ale PNL.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
Imagini virale cu Cristiano Ronaldo: ”Sunt adevărate! E incredibil”
Imagini virale cu Cristiano Ronaldo: ”Sunt adevărate! E incredibil”
Citește și...
Liderul senatorilor AUR, reacție la desemnarea lui Adrian Veștea: Nicușor Dan se întoarce la apucăturile lui Carol al II-lea

Liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu, îi reproşează preşedintelui Nicuşor Dan că a propus pentru funcţia de prim-ministru un "liberal formal", aşa cum a procedat fostul rege Carol al II-lea.

Un europarlamentar PNL cere excluderea lui Adrian Veştea din partid după ce a fost numit premier

Europarlamentarul PNL Gheorghe Falcă îl numeşte, duminică, pe premierul desemnat, Adrian Veştea „lebăda neagră de la Braşov”, el arătând că cine acceptă să fie folosit împotriva propriului partid intră într-o zonă politică foarte gravă.

Secretarul general al PNL, după desemnarea lui Adrian Veștea ca premier: Un precedent periculos pentru democraţia românească

Secretarul general al PNL, Dan Motreanu, spune că atunci când desemnarea premierului devine rezultatul unei decizii unilaterale, fără o consultare autentică a actorilor implicaţi, e pusă sub semnul întrebării însăşi logica reprezentării parlamentare.

Recomandări
Mesajul premierului desemnat, Adrian Veștea, către PNL-ul revoltat: „Ceea ce se întâmplă astăzi nu este o amenințare”

La câteva ore după ce președintele Nicușor Dan l-a desemnat oficial pentru funcția de prim-ministru, Adrian Veștea a încercat să calmeze acutizarea crizei politice. 

Cine este Adrian Veștea, desemnat premier de Nicușor Dan. Provocările cărora le va face față

Președintele Nicușor Dan l-a desemnat duminică dimineață pe Adrian Veștea pentru funcția de prim-ministru al României, punând capăt săptămânilor de negocieri și speculații politice.

Ilie Bolojan califică desemnarea premierului Adrian Veștea drept „un act ostil”: „O evidentă încercare de rupere a PNL”

Ilie Bolojan a reacționat după ce președintele Nicușor Dan a anunțat desemnarea lui Adrian Veștea pentru funcția de prim-ministru, afirmând că decizia a fost luată fără consultarea conducerii PNL.