Marko Bela: Salariile bugetarilor vor creste de la 1 ianuarie

60203047

Presedintele UDMR, vicepremierul Marko Bela, a declarat, marti, intr-o conferinta de presa, ca salariile bugetarilor vor creste de la 1 ianuarie, iar nivelul cresterilor va fi stabilit in perioada urmatoare.

Marko Bela a spus ca reducerea cu 25% a salariilor este valabila pana la data de 31 decembrie 2010, iar de la 1 ianuarie 2011 vor fi alte reguli, "cu alte cuvinte se va trece la marirea salariilor".

"In ce masura, cu ce procentaj, cu cazuri concrete, acum se lucreaza pe aceasta lege", a adaugat liderul UDMR. Vicepremierul a spus ca fondul de salarii va fi acelasi, dar, deoarece intre timp s-a recurs la reduceri de personal, la reduceri de cheltuieli, va exista posibilitatea de a creste salariile intr-o anumita masura.

Saptamana trecuta Guvernul ne-a dat de inteles ca salariile bugetarilor vor creste diferentiat de anul viitor - cele mici mai mult, cele mari mai putin. Expertii FMI au facut, insa o recomandare Romaniei, ca toti angajatii statului sa beneficieze de aceeasi majorare in 2011.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
FOTO Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
Citește și...
Traian Igas: Voi fi un ministru activ, un ministru si un coleg bun

Ministrul Administratiei si Internelor, Traian Igas, a spus, luni, ca va fi un ministru activ si un coleg bun pentru angajatii din minister, el subliniind ca va continua munca inceputa de predecesorul sau, Vasile Blaga.

Demisia lui Blaga - o lectie pentru sefii politistilor si jandarmilor

Demisia de onoare a lui Vasile Blaga are semnificatia unei lectii pentru sefii structurilor MAI, care nu au stiut sa gestioneze o situatie fara precedent, mitingul colegilor lor, acceptand tacit revolta celor peste 6000 de politisti.

PDL intareste randurile: ministrul Teodor Baconschi s-a inscris in partid

Ministrul de externe, Teodor Baconschi, a confirmat marti pentru Pro TV ca s-a inscris in Partidul Democrat Liberal. El a explicat ca a luat aceasta decizie dupa ce s-a gandit cateva luni, mentionand faptul ca vrea sa aduca un suflu nou in acest partid.

Recomandări
Ultima săptămână de PNRR. România a primit 13 miliarde de euro și mai are sute de ținte și jaloane de îndeplinit

România intră în ultima săptămână de implementare a PNRR, programul urmând să se încheie oficial la 31 august. Țara noastră are la dispoziție un buget de aproximativ 21 de miliarde de euro, format din granturi și împrumuturi.

Șase state europene vor să taxeze profiturile „excesive” ale companiilor petroliere

Şase ţări din Uniunea Europeană solicită o taxă comunitară excepţională aplicată companiilor petroliere, profiturile acestora explodând graţie războiului din Orientul Mijlociu, potrivit unei scrisori consultate sâmbătă de AFP.

Sindicatele, nemulțumite și de noua formă a legii salarizării. Proiectul reduce valoarea de referință la 4.000 de lei

Cele cinci confederaţii sindicale reprezentative la nivel naţional resping șinoua formă a proiectului Legii salarizării şi atrag atenţia că documentul este o nouă sursă de inechităţi, discriminări şi tensiuni sociale.