Ion Iliescu: Intrarea lui Iohannis in PNL e un pas interesant

60602517

Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a precizat ca intrarea lui Klaus Iohannis in PNL este un pas interesant, el apreciind ca decizia acestuia de a se inscrie intr-un partid este de salutat, avand in vedere ca se va angaja de acum mai mult.

"E un pas interesant. Il cunosc de mult pe Klaus Iohannis, l-am apreciat, e un neamt ardelean cu trasaturile bine cunoscute, un bun gospodar si un om aplicat, ordonat, cu o gandire deschisa si sanatoasa. El s-a ferit sa intre in vreo formatiune politica. Si asta am apreciat la vremea respectiva, cand era presedintele FDGR, era apreciat de oameni", a spus Iliescu.

El a aratat ca venirea lui Iohannis in politica nationala este un pas de apreciat. "Faptul ca a facut acest pas ca sa mearga intr-un partid e un lucru de salutat, adica se angajeaza mai mult, inclusiv in viata politica a tarii. Prin trasaturile lui de om cu experienta in administratia publica, e un pas de apreciat", a mai spus Iliescu.

Primarul Sibiului, Klaus Iohannis, a anuntat, miercuri, ca incepand din acea zi este membru PNL, precizand ca a luat aceasta decizie in urma invitatiei lansate de liderul PNL Crin Antonescu. La sfarsitul saptamanii trecute, la Congresul PNL, el a devenit prim-vicepresedinte al partidului.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
Fost premier al României, despre ratingul suveran al României: ”Fascinant cum lucrează propaganda”

Fostul premier al României, Florin Cîțu, care a fost și ministru al Finanțelor, a comentat, sâmbătă, ”pericolul” prin care a trecut România, care a ajuns ”la un pas de junk”, adică de a fi retrogradată de agențiile de rating.

Băsescu, despre criza energetică: Lumea se uită la România dacă vrea să vadă ce înseamnă să fii prost. Panarame de miniștri

Toți miniștrii Energiei și premierii care au luat până acum decizii de închidere a unor capacități de producere a energiei fără să pună altceva în loc sunt vinovați de criza actuală din România, spune fostul președinte Traian Băsescu.

Nicuşor Dan, după reconfirmarea ratingului României: În ciuda zgomotului politic, România funcţionează. E mult scandal inutil

Preşedintele Nicuşor Dan a transmis, sâmbătă, după reconfirmarea ratingului de ţară, că, în ciuda zgomotului politic, România funcţionează, dintre legile importante mai fiind de adoptat doar Legea salarizării. 

Recomandări
RO-Alert în județul Tulcea. O țintă aeriană, detectată în apropierea frontierei fluviale cu Ucraina

O ţintă aeriană a fost detectată, duminică dimineaţă, de radarele Ministerului Apărării Naţionale (MApN), în apropierea frontierei fluviale cu Ucraina, fiind emis un mesaj RO-Alert pentru judeţul Tulcea.

ANM a emis cod roșu de caniculă în trei județe din România. Temperaturile ajung la 40 de grade. HARTĂ

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o avertizare Cod roşu de căldură intensă şi temperaturi extreme, care va afecta, în următoarele 24 de ore, trei judeţe.

Nivelul Dunării scade îngrijorător. Armata va detona o stâncă pentru a devia cursul apei spre centrala de la Cernavodă

Operațiuni urgente pe Dunăre. Reprezentanții Armatei au făcut măsurători, iar duminică, 02 august, vor detona o stâncă pentru a devia cursul apei spre centrala de la Cernavodă.