In 2013 aflam cati romani mai sunt de fapt. Ponta, despre demiterea celor care au dat cifre gresite

60595720

Premierul Ponta a afirmat ca situatia a demonstrat ca afirmatia ministrului de Interne, Ioan Rus, din 24 iulie, conform caruia numarul total al cetatenilor cu drept de vot este de 18,2 milioane persoane, nu a fost adevarata.

Prim ministrul Romaniei a adaugat ca vrea sa rezolve cererea CC si apoi sa stabileasca responsabilii.

”S-a dovedit ca afirmatia nu a fost adevarata”, a spus Ponta, intrebat despre declaratia din 24 iulie a ministrului de Interne.

Intrebat in continuare daca vor "cadea capete”, premierul a precizat ca doreste ca mai intai sa rezolve solicitarea primita din partea Curtii Constitutionale si abia apoi sa vada cine este responsabil.

El a mai aratat ca ministrii Ioan Rus si Victor Paul Dobre au semnat adresa de trimitere a datelor pentru numarul de CNP-uri, existenta la serviciul de evidenta a persoanei la nivel centralizat, dar ca judecatorii Curtii au cerut date reale privind listele electorale permanente.

Premierul a sustinut totodata ca in intalnirea avuta, vineri, cu presedintele interimar Crin Antonescu nu a discutat despre o eventuala remaniere a Guvernului.

”Am discutat despre dorinta noastra si mijloacele pe care le avem la dispozitie de a explica partenerilor europeni ca toata aceasta poveste cu lovitura de stat nu exista in realitate”, a sustinut Ponta, anunta Mediafax, care citeaza Realitatea TV.

In 24 iulie, ministrul Administratiei si Internelor, Ioan Rus, a anuntat ca numarul total al cetatenilor cu drept de vot este de 18.292.514.

CAND VOM AFLA OFICIAL CATI ROMANI MAI SUNT

Premierul Victor Ponta a declarat ca a fost informat de catre Institutul National de Statistica (INS) ca inregistrarea fiecarei fise completata la recensamant va fi finalizata in 2013, dar ca Guvernul este dispus sa suplimenteze bugetul institutiei astfel incat procesul sa fie incheiat mai repede.

El a aratat ca fostul Guvern nu a suplimentat bugetul INS pentru achizitionarea soft-ului care sa permita procesarea rapida a datelor adunate la ultimul recensamant al populatiei, desfasurat anul trecut.

Premierul a precizat ca Guvernul este dispus sa suplimenteze bugetul INS la rectificare, dar ca datele recensamantului nu pot fi procesate pana la sfarsitul lunii august.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
Fost premier al României, despre ratingul suveran al României: ”Fascinant cum lucrează propaganda”

Fostul premier al României, Florin Cîțu, care a fost și ministru al Finanțelor, a comentat, sâmbătă, ”pericolul” prin care a trecut România, care a ajuns ”la un pas de junk”, adică de a fi retrogradată de agențiile de rating.

Băsescu, despre criza energetică: Lumea se uită la România dacă vrea să vadă ce înseamnă să fii prost. Panarame de miniștri

Toți miniștrii Energiei și premierii care au luat până acum decizii de închidere a unor capacități de producere a energiei fără să pună altceva în loc sunt vinovați de criza actuală din România, spune fostul președinte Traian Băsescu.

Nicuşor Dan, după reconfirmarea ratingului României: În ciuda zgomotului politic, România funcţionează. E mult scandal inutil

Preşedintele Nicuşor Dan a transmis, sâmbătă, după reconfirmarea ratingului de ţară, că, în ciuda zgomotului politic, România funcţionează, dintre legile importante mai fiind de adoptat doar Legea salarizării. 

Recomandări
Tragedie în Grecia. Două elicoptere ale pompierilor s-au ciocnit în timp ce stingeau incendii. Mesajul autorităților române

Două elicoptere s-au ciocnit în Grecia în timp ce interveneau pentru stingerea unui incendiu violent. Unul dintre echipaje a scăpat ca prin minune în urma impactului, însă piloții din celălalt elicopter au murit.

Meteorologii au anunțat că valul de căldură se va intensifica, iar temperaturile vor depăși noi recorduri în România

Valul de căldură se intensifică și va stabili noi recorduri de temperatură.

Dronă intrată în România, Armata a ridicat avioane F-16. Ținta a mers apoi în Ucraina și distrusă de forțele ucrainene

O dronă a intrat duminică în România, unde a stat timp de 20 de minute, înainte de a se duce spre teritoriul Ucrainei, unde a fost distrusă de forțele ucrainene, a transmis MApN. Armata a ridicat două F-16 care au monitorizat permanent drona.