Fostul şef al SRI, Eduard Hellvig, s-a înscris în PNL: ”Este un moment complicat pentru întreaga democraţie”

62292978
Agerpres

Fostul şef al SRI Eduard Hellvig a anunţat, marți, că a semnat adeziunea la Partidul Naţional Liberal. 

”Simt că este un moment complicat pentru întreaga democraţie românească şi că acum este nevoie ca liberalii să fie mai uniţi ca niciodată”, afirmă el, potrivit News.ro.

”Am semnat astăzi adeziunea la Partidul Naţional Liberal. Simt că este un moment complicat pentru întreaga democraţie românească şi că acum este nevoie ca liberalii să fie mai uniţi ca niciodată. Voi încerca o explicaţie pentru rezultatele de pe 24, chiar dacă risc să devin nepopular. Succesul de box office al filmului prost regizat de d. Georgescu este consecinţa directă a unei superficialităţi crunte de politicieni fără idee, care şi-au petrecut campania electorală sugându-şi burţile convenabil, admirându-şi poza şi crezându-şi propriile baliverne”, scrie Hellvig pe X.

El vorbeşte despre “echipe” de inşi care s-au crezut sforari când de fapt erau doar panglicari.

Mai risc o povaţă de om bătrân. Adunaţi-vă la centru, promovaţi oameni convingători şi idei de calitate care să facă nefrecventabilă gargara. Atât de simplu. Partidul s-a resetat, este vremea să livrăm pentru viitor. Nu este timp pentru vendete, este momentul acţiunilor concrete. Mi-am făcut deja publice gândurile despre „finalul tranziţiei”, inclusiv despre modelul de dezvoltare pe care personal îl consider potrivit pentru România. Acest final al tranziţiei se manifestă, de două zile în ritm accelerat, şi în rândul partidelor mari din România”, noteaz fostul şef al SRI.

Hellvig subliniază că nu candidează la nimic, precizând că s-a întors în PNL într-un moment greu pentru partid, nu când se făceau liste sau când se împărţeau bucate.

”Am revenit pentru a ajuta un partid fondat pe idei corecte, de liberali autentici. Pentru a-mi apăra valorile personale, euro-atlantic centrate, de centru-dreapta conservatoare, care nu întâmplător coincid cu cele ale PNL. Revin în PNL într-o zi care pentru mine are şi o altfel de conotaţie. În noaptea de 26 spre 27 noiembrie 1940 a avut loc masacrul de la Jilava; un comando legionar a asasinat peste 60 de deţinuţi politici. Printre ei, şeful serviciului de informaţii al vremii, precum şi adjunctul său. România trăieşte un moment de răscruce şi românii sunt singurii care trebuie să îşi decidă viitorul. Iar liberalismul este astăzi calea moderată care poate aşeza în aceeaşi frazare idealurile naţionale şi calea europeană”, conchide fostul şef al SRI.

La rândul său, preşedintele PNL Sector 1 George Tuţă a postat o imagine cu Hellvig semnând adeziunea, alături de mesajul: ”O zi bună la PNL”. Tuţă i-a fost consilier lui Hellvig la SRI.

Hellvig a demisionat în 3 iulie 2023 de la conducerea SRI considerând că şi-a atins obiectivele.

Articol recomandat de sport.ro
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Citește și...
Ședință de Guvern: Adoptarea Strategiei Naționale a rezervelor de stat și actualizarea chiriilor pentru locuințele publice

Guvernul va aproba în şedinţa de joi, prin hotărâre, Strategia Naţională a rezervelor de stat pentru perioada 2026-2030.

Sorin Grindeanu: ”Dacă vom găsi înţelegere, se va merge mai departe. Dacă nu, PSD poate să meargă în opoziţie”

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu a fost întrebat de jurnaliști, mercuri, ce va răspunde dacă va veni preşedintele României şi va spune că Sorin Grindeanu trebuie să preia guvernarea.

Scandalul ”mită la ARR”. Sorin Grindeanu, întrebat ce ține acasă în cutia de pantofi: ”Prețul la litru de motorină, 12 lei!”

Sorin Grindeanu, președintele Partidului Social Democrat și fost ministru al Transporturilor, neagă orice legătură cu faptele imputate fostului șef de cabinet, Cristian Anton, care este acuzat de DNA de luare de mită.

Recomandări
Donald Trump s-a adresat naţiunii. Războiul este o „investiţie reală” pentru generaţiile viitoare. Niciun cuvânt despre NATO

Preşedintele american, Donald Trump, a afirmat miercuri seară că Statele Unite sunt o forţă militară de neoprit, adăugând că războiul este "o investiţie reală" pentru copiii americani şi generaţiile viitoare, scriu AFP şi Reuters.

Misiunea Artemis 2 a NASA, primul zbor cu echipaj uman în jurul Lunii în peste 50 de ani, a fost lansată cu succes. VIDEO

Pentru prima dată după mai bine de 5 decenii, NASA a trimis oameni într-o călătorie în jurul Lunii. De la centrul spațial din Florida, misiunea Artemis 2 a fost lansată cu succes. 

Guvernul a găsit o soluție să nu taie acciza la motorină: benzinăriile să compenseze „voluntar” prețurile cu 25 de bani

S-a ieftinit motorina la unele benzinării, cu 40 de bani, după ce miercuri a intrat în vigoare primul set de măsuri de pe piața carburanților.