Elena Udrea nu a fost apta sa doneze sange. Funeriu a dat 450 de ml si a primit bonuri de masa

60497569

Ministrul Educatiei Daniel Funeriu si deputatul Costica Canacheu au donat sange, sambata, la actiunea Organizatiei de Tineret a PDL Bucuresti intitulata "Doneaza sange. Salveaza vieti!".

Funeriu a declarat, pentru Mediafax, ca este "primul ministru din istoria Romaniei care doneaza sange", aratand ca a facut acest lucru din doua motive, respectiv ca este nevoie de sange si ca, "prin forta exemplului, poti sa-i determini pe altii sa te urmeze".

Daniel Funeriu

In schimbul gestului sau, Daniel Funeriu a primit de la organizatori un tricou, o adeverinta pentru o zi libera, pe care a spus ca o va folosi peste sase ani, o reducere de 50% la abonamentul pentru transportul in comun si tichete de masa.

Funeriu a precizat ca va folosi reducerea la abonamentul pentru transportul in comun, intentionand sa mearga cu metroul la serviciu, in timp ce despre tichetele de masa a spus ca le va dona.

La actiunea tineretului PDL Bucuresti a venit si presedintele organizatiei PDL Bucuresti Elena Udrea, dar aceasta nu a putut dona sange, deoarece nu a indeplinit criteriile pentru donare.

Printre ministrii care au donat sange de-a lungul timpului, in cadrul diferitelor campanii, se numara fostii ministri ai Sanatatii Eugen Nicolaescu si Ion Bazac, actualul ministru de resort Attila Cseke, dar si Ecaterina Andronescu si Cristian Adomnitei, fosti ministri ai Educatiei.

Articol recomandat de sport.ro
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
Citește și...
Nicușor Dan, despre anticipate: ”Un subiect total neserios”. ”Pentru 5% în plus sau în minus, e imatur”

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat despre alegerile anticipate, că în opinia sa reprezintă un subiect neserios şi un semn de imaturitate politică, arătând că vorbeşte în general despre clasa politică. 

Radu Miruță a demis-o pe Anna-Maria Dudas, care avea un atelier de ciocolată într-o clădire a Ministerului Transporturilor

Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruţă, a anunțat, vineri, că a demis-o din funcția de director general al Centrului Național de Calificare și Instruire Feroviară (CENAFER) pe Anna-Maria Dudas, care avea un atelier de ciocolată.

Radu Miruță, replică pentru Grindeanu după afirmația că fără PSD nu se dă niciun kilometru nou de autostradă în circulație

Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruţă, i-a transmis preşedintelui PSD, Sorin Grindeanu, un răspuns după afirmaţia acestuia privind autostrăzile.

Recomandări
Scad facturile la energie pentru români. Ministrul Energiei: ”Costurile se vor reduce în perioada următoare”

Ministrul interimar al Energiei, premierul Ilie Bolojan, a semnat ordinele pentru instalarea contoarelor inteligente şi dezvoltarea capacităţilor de stocare. Cele două forme de sprijin urmăresc reducerea facturilor la energie pentru consumatori.

Nadia Comăneci, la 50 de ani de la primul 10: „Nu m-a schimbat ca om, dar mi-a arătat că pot face chiar mai mult”. FOTO

Fosta mare gimnastă Nadia Comăneci a declarat, într-un interviu acordat AGERPRES la 50 de ani de la primul 10 din istorie, că nota maximă obținută la Jocurile Olimpice de la Montreal nu i-a schimbat viața, ci i-a arătat că își poate depăși limitele.

”Monstru” descoperit în Dunăre, la Galați. Cel mai mic debit din ultimii 30 de ani, probabil din cauza țărilor din amonte

Cu Dunărea la cel mai mic debit din ultimii 30 de ani, în Galați se caută soluții pentru situația în care nu vom mai putea să luăm apă din fluviu pentru populație.