Oprea a folosit coloana oficiala de 1607 ori, mai mult decat Iohannis si Ponta la un loc. Explicatia:"Nu mi-am luat concediu"

×
Codul embed a fost copiat

Ancheta in cazul politistului mort in timp ce alerga cu motocicleta, ca sa-i deschida calea catre casa fostului ministrul Gabriel Oprea, a fost preluata de Parchetul General.

Asta inseamna ca investigatiile facute pana acum, de procurorii bucuresteni, au dus la concluzia ca Oprea a incalcat legea si exista suspiciuni de abuz in serviciu. Ca sa il cerceteze, anchetatorii trebuie sa ceara aviz pentru inceperea urmaririi penale de la Senatul Romaniei.

Gabriel Oprea: "Este normal ca Parchetul General sa preia aceasta ancheta, vreau sa va spun ca si sunt documente in acest sens, ca tott ministrii de Interne incepand din 2006 au avut un antemergator pe baza legala pentru fluidizarea circulatiei."

Parchetul General a preluat ancheta pentru ca procurorii bucuresteni au constat ca ministrul de Interne poate fi suspectat de anumite incalcari ale legii. Mai exact de 1607. Acesta este numarul deplasarilor cu motociclist si masina de escorta a lui Gabriel Oprea, toate intr-un singur an.

Comparativ , presedintele Romaniei a folosit, in aceeasi perioada de timp, coloana oficiala de 580 de ori, iar Victor Ponta de 814 ori. Adica, impreuna, cei doi presedinte si premier nu au reusit sa-l depaseasca pe ministrul de Interne.Partea proasta pentru Gabriel Oprea este ca el putea folosi escorta doar pentru urgente. Unii politisti au povestit cum mergeau si cu 180 km/h.

Citește și
Victor Ponta, Rusia, Moldova
Reactii in urma demisiei lui Victor Ponta: "Cu o intarziere de un an, in sfarsit a facut ceea ce ar fi trebuit sa faca"

Toate meciurile de la FIFA Club World Cup pot fi văzute pe VOYO cu comentariu în limba română.

Cum a explicat ministrul de Interne toate aceste drumuri?

Gabriel Oprea: "Eu aveam functia si de vicepremier pe securitate nationala, coordonam mai multe ministere. Nici nu mi-am luat concediu, am muncit si mi-am facut datoria intr-un complex de securtitate foarte important pentru Romania si Europa."

Proocurorii insa nu sunt prea convinsi de importanta drumurilor facute de vicepremierul demisionar. Ca urmare, se fac cercetari premergatoare infractiunii de abuz in serviciu. Daca se va constata ca exista suspticiuni ca Oprea a incalcat legea in mod repetat, se va cere avizul Senatului pentru inceperea urmaririi penale.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Șoc în fotbalul românesc! Clubul nu a primit licența și va fi retrogradat
NEWS ALERT Șoc în fotbalul românesc! Clubul nu a primit licența și va fi retrogradat
Citește și...
France Presse:
France Presse: "Victor Ponta, o stea cazatoare a politicii romanesti "Ce scrie presa internationala

Reprezenta speranta de reinnoire a clasei politice romanesti dar a dezamagit repede - Victor Ponta, care a demisionat miercuri in urma tragediei dintr-un club din Bucuresti, s-a remarcat in special prin problemele sale cu justitia, relateaza AFP.

Reactii in urma demisiei lui Victor Ponta:
Reactii in urma demisiei lui Victor Ponta: "Cu o intarziere de un an, in sfarsit a facut ceea ce ar fi trebuit sa faca"

Premierul Victor Ponta si-a anuntat demisia miercuri, la ora 10:45, ca urma a tragicelor evenimente de la Clubul Colectiv. Imediat dupa ce a facut anuntul, au inceput sa apara reactii.

De unde venea si unde se indrepta Gabriel Oprea in seara mortii politistului. Posibile nereguli in ancheta
De unde venea si unde se indrepta Gabriel Oprea in seara mortii politistului. Posibile nereguli in ancheta

Ministrul de Interne, Gabriel Oprea, a stat miercuri seara fata-n fata cu procurorii care ancheteaza moartea dramatica a tanarului agent aflat pe motocicleta, in deschiderea coloanei sale oficiale.

Recomandări
TVA, mărul discordiei în negocierile dintre președinte și partide. Compromisul de 1% care ar debloca salvarea bugetului
TVA, mărul discordiei în negocierile dintre președinte și partide. Compromisul de 1% care ar debloca salvarea bugetului

Au apărut noi tensiuni în formarea Guvernului, după consultările dintre președinte și partide. Potrivit unor surse, Ilie Bolojan și Nicușor Dan nu s-au înțeles în privința măsurilor fiscale pentru că președintele nu este de acord cu mărirea TVA.  

Ingredientul toxic care a ridicat România în topul UE al bunăstării materiale. Cum am depășit alte 11 state
Ingredientul toxic care a ridicat România în topul UE al bunăstării materiale. Cum am depășit alte 11 state

România urcă în clasamentul bunăstării materiale din Uniunea Europeană și se apropie tot mai mult de nivelul mediu al celor 27 de state. Am depăsit 11 țări și am lăsat cu mult în urmă vecinele Ungaria și Bulgaria.

CFR Călători cere bani să se salveze. Directorul general, cu salariu 5.000 €, își completează veniturile cu chirii din Dubai
CFR Călători cere bani să se salveze. Directorul general, cu salariu 5.000 €, își completează veniturile cu chirii din Dubai

După ce a avertizat că nu mai are bani și că trenurile ar putea fi suspendate, directorul CFR Călători a venit cu precizări.