CTP despre referendum: "Omul care sta duminica la terasa cu o bere in mana poate salva Romania"

×
Publicitate

Editorialistul Gandul.info Cristian Tudor Popescu a comentat cu mult umor si multa ironie situatia de dinaintea referendumului, dar si ce ar presupune o prezenta mare la vot.

Sinteza declaratiilor lui Cristian Tudor Popescu

Referendumul a fost deja furat de ambele parti. E vorba de asa-zisa lovitura de stat, viteza cu care a fost suspendat Traian Basescu si de boicotul pe care-l practica PDL-ul. Au furat din spiritul democratic al acestei manifestari. Nu mai este ce trebuia sa fie.

Cred ca pentru prima data in istoria Romaniei, tara poate fi salvata nu cu arma in mana ci cu berea in mana. Putem avea un cetatean care sta pe o terasa cu o bere in mana si salveaza Romania, pentru ca nu se duce la vot. Putem avea un alt cetatean care sta cu o bere in mana, dar care e platita de USL, dupa ce l-au dus si cu masina la vot. Si el salveaza Romania.

O campanie pe cat de stridenta, spectaculoasa si artificiala, lipsita de substanta. Galagie a fost insa foarte multa.

Am ras de era sa cad cu scaunul cand Traian Basescu a cerut ochelarii pentru a citi documentul care anunta distrugerea Romaniei. La domnul Antonescu ma pregatisem sa analizez discursul, dar nu puteam sa fac decat un fel de karaoke. Imnul USL putea sa fie melodia lui Katie Melua - 9 million bicycles.

Si-au construit un ring separat unde isi dau capete si pumni in gura, ca aia care-si fac un teren cu batalii clandestine. N-au nicio treaba cu restul populatiei. S-a pierdut orice sens al contactului cu populatia. Lumea se uita la ei ca la un spectacol de wrestling.

Daca vin 10,11,12 milioane de romani sa voteze, e un semn ca romanii se recupleaza si ii intreaba pe cei din ring: "ce faceti, ca suntem si noi aici?". Pentru castigator, ar fi un semnal de avertizare.

Rezultatele de la Referendum 2012 le vei putea afla pe www.stirileprotv.ro

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
Citește și...
Lider PNL: Instanța a anulat decizia PNL de a nu face coaliție cu PSD

Alexandru Muraru susține că suspendarea deciziilor Congresului Extraordinar reprezintă un atac fără precedent asupra autonomiei PNL și compară situația cu perioada de după Al Doilea Război Mondial.

Reacția lui Ilie Bolojan după ce instanța a suspendat deciziile adoptate la Congresul PNL. Ce le transmite „puciștilor”

Preşedintele PNL, Ilie Bolojan, anunţă că liberalii vor respecta decizia provizorie de suspendare a hotărârilor Congresului PNL, dar precizează că nu se va renunţa la hotărârile luate.

Război juridic în PNL. Ce urmează după ce Tribunalul a suspendat hotărârile luate la Congres. Decizia este executorie

Tribunalul București a luat o nouă decizie în favoarea contestatarilor liberali ai lui Ilie Bolojan.

Recomandări
Declarația finală a Summitului NATO: Rusia rămâne principala amenințare la adresa securității euroatlantice

Rusia reprezintă „o amenințare pe termen lung” la adresa securității și stabilității euroatlantice”, se arată în Declarația comună a liderilor NATO reuniți la Ankara. 

Reacția lui Ilie Bolojan după ce instanța a suspendat deciziile adoptate la Congresul PNL. Ce le transmite „puciștilor”

Preşedintele PNL, Ilie Bolojan, anunţă că liberalii vor respecta decizia provizorie de suspendare a hotărârilor Congresului PNL, dar precizează că nu se va renunţa la hotărârile luate.

Harta salariilor nete din România. Județele în care se câștigă cel mai bine și cele rămase la coadă

În 2026, salariile românilor au continuat să crească, însă ritmul nu este același în toate domeniile. Diferențele nu se văd doar între meserii, ci și între județe.