Eugen Nicolaescu: Nu vom lua nicio masura organizatorica impotriva lui Chiliman

60453489

Presedintele interimar al PNL Bucuresti, Eugen Nicolaescu, a declarat, vineri - intrebat daca ii va cere primarului Sectorului 1, Andrei Chiliman, demisia din partid - ca nu se va lua nicio alta masura organizatorica impotriva acestuia.

"Prin atitudinea pe care a avut-o domnul Chiliman, din punctul meu de vedere, dumnealui singur a optat acolo unde doreste sa fie. Noi nu trebuie sa luam nicio alta masura organizatorica. Cel putin asta este parerea mea in prezent", a spus Nicoleascu.

Intrebat daca se asteapta ca primarul Sectorului 1 sa demisioneze din PNL, Nicolaescu a spus: "Cine are onoare procedeaza asa cum crede de cuviinta".

Intrebat daca PNL Bucuresti va decide asupra excluderii lui Chiliman din organizatie, Nicolaescu a spus ca, in acest moment, liberalii au lucruri mai importante de facut. "In acest moment lucrul cel mai important este sa ne ocupam de referendum, sa chemam cetatenii la vot, sa-l demitem pe Traian Basescu. In rest, sunt lucruri total neimportante, acum, cand discutam despre Romania", a spus Nicolaescu.

El a mai aratat ca, pentru liberalii bucuresteni, Chiliman a reprezentat o mare dezamagire.

"M-am asteptat, si e o mare dezamagire a liberalilor din Bucuresti, ca un ales local in numele PNL, in speta primar, sa ceara in aceasta perioada venirea cetatenilor la vot, nu sa trimita mesaje care nu au legatura cu referendumul de duminica", a spus Nicolaescu.

Presedintele interimar, Crin Antonescu, a comentat, joi seara, scrisoarea trimisa de catre primarul Sectorului 1, Andrei Chiliman, conducerii PNL, privind acordul semnat cu partenerii sociali, el exprimandu-si speranta ca acesta va fi dat afara din PNL.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Referendum demitere Basescu

Primele rezultate ale referendumului privind demiterea presedintelui Traian Basescu vor fi facute publice luni, 30 iulie 2012, urmand ca acest articol sa fie completat cu cele mai noi informatii, LIVE TEXT, in timp real, pe masura ce vor fi anuntate.

Bannere cu mesaje de chemare la referendum in Daily Mail, The Sun si in alte publicatii europene

Mai multe bannere cu mesaje "Tu ce astepti? Hai la referendum!", "Implica-te in schimbarea Romaniei!" apar pe site-urile mai multor publicatii europene printre care Daily Mail si The Sun, potrivit Mediafax.

"Adevaratele" rezultate de pe 29.07. The Guardian: Referendumul din Romania, un test al democratiei

Referendumul organizat duminica in Romania este un test al democratiei, la capatul unor ani intregi de dispute politice, comenteaza ziarul britanic The Guardian, in editia electronica.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.